Czy zmiękczanie wody powoduje korozję rur miedzianych?

Szukając informacji na temat rur miedzianych można się spotkać ze stwierdzeniem, że zmiękczanie wody może prowadzić do ich korozji. Czy to oznacza, że mając w domu instalacje miedziane jesteśmy skazani na twardą wodą? Jak w rzeczywistości miękka woda wpływa na rury z miedzi?

zmiękczanie wody a rury miedziane

Zastosowanie rur miedzianych w instalacjach wodnych ma wiele zalet. Zalicza się do nich m.in. działanie antybakteryjne tego materiału. Wynikają one z właściwości bakteriostatyczne miedzi, co oznacza, że na ściankach rur miedzianych nie dochodzi do narastania materiału mikrobiologicznego, który ma decydujący wpływ na dalszy rozwój bakterii w przewodach instalacyjnych. W wodzie transportowanej rurami miedzianymi potwierdza się m.in. obniżoną koncentrację wirusa polio, bakterii Legionalla pneumophila oraz bakterii E. coli 157. Rury miedziane mają też znacznie mniejsze opory, niż przewody wodne wykonane z innych materiałów, co pozwala stosować mniejsze średnice przewodów. Miedź charakteryzuje też niski współczynnik chropowatości, dzięki czemu osady przylega do nich w znacznie mniejszym stopniu.
Czy mimo tych zalet z uwagi na możliwą korozję rury miedziane wykluczają stosowanie zmiękczacza? Odpowiedź brzmi: nie, należy jednak przestrzegać zaleceń dotyczących zmiękczania wody, mającej kontakt z miedzianą instalacją.

Rury miedziane a miękka woda

Przede wszystkim, jeśli instalacje wodne zostały wykonane z rur miedzianych nie należy całkowicie zmiękczać wody. Zupełnie miękka woda (o twardości bliskiej zeru) pozbawiona jest tzw. twardości węglanowej, która reguluje jej kwasowość i zasadowość. Pozostawiony w niej dwutlenek węgla powoduje, że woda nabywa właściwości korozyjnych. Rury, którymi płynie mogą więc korodować, a do wody pitnej przedostawać się cząsteczki miedzi, powodujące m.in. jej specyficzny zapach i smak.
Warto jednak wiedzieć, że całkowicie miękka woda nie jest wskazana nie tylko w przypadku instalacji miedzianych. Nie poleca się całkowitego zmiękczania wody, również z uwagi na jej niekorzystny wpływ na niektóre urządzenia AGD, ponieważ styczność zupełnie zmiękczonej wody z metalowymi elementami znajdującymi się w domowych sprzętach może powodować ich korozję.

Zmiękczanie wody płynącej w miedzianych instalacjach

Jeśli w naszym domu instalacje wykonane są z rur miedzianych nie oznacza to, że musimy borykać się z twardą wodą. Może być ona zmiękczona ale do stopnia uznawanego za optymalny dla przewodów miedzianych, który wynosi do 50-60 mg CaCO3, czyli do minimum 3,36 dH (stopni niemieckich). Warto w tym miejscu dodać, że minimalna zalecana twardość dla wody pitnej wynosi ok. 3,4 dH.
Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które pozwala ustawić precyzyjnie stopień zmiękczania wody w domowej instalacji i praktycznie dowolnie dostosowywać go do naszych potrzeb. Najczęściej użytkownicy ustawiają twardość wody po zmiękczaniu na 6-9°dH, uznając te wartości za najbardziej optymalne.