Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Formalności / Termomodernizacja

Program Czyste Powietrze 3.0 – nowe kwoty dotacji i progi dochodowe

Od 3 stycznia można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze na nowych zasadach. Jakie zmiany wprowadza odświeżona wersja programu? Na co można uzyskać dotację i na jakie kwoty można liczyć, decydując się na termomodernizację domu i wymianę pieca?

Program Czyste Powietrze 3.0: najważniejsze zmiany

Nowo odsłona programu Czyste Powietrze wprowadza wiele zmian. Kluczowa z nich polega na położeniu większego nacisku na kompleksową termomodernizację domu. To właśnie beneficjenci, którzy zdecydują się zredukować zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40% mogą liczyć na najwyższe kwoty dofinansowania, pod warunkiem wykonania audytu energetycznego. Kompleksowa modernizacja domów ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne domów, zmniejszyć koszty ich ogrzewania a także znacznie poprawić jakość powietrza.

Program Czyste Powietrze 3.0 to również ponad dwukrotnie wyższe poziomy finansowania. Od stycznia najwyższe kwoty uwzględniające kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła na pompę ciepła oraz montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej wynoszą:

66 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania;

99 tys. zł w podwyższonym poziomie dofinansowania;

135 tys. zł w najwyższym poziomie dofinansowania.

Program przewiduje również dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1200 zł na wykonanie audytu energetycznego budynku.

Tabela z maksymalnymi dotacjami dla wybranych kategorii kosztów kwalifikowanych w programie Czyste Powietrze

Tabela z maksymalnymi dotacjami dla wybranych kategorii kosztów kwalifikowanych w programie Czyste Powietrze (kwoty netto).

W programie Czyste Powietrze 3.0 zwiększono wartości progów dochodowych:

▪ próg dochodowy kwalifikujący do podstawowego poziomu dofinansowania zwiększono do 135 tys. zł;

▪ próg dochodowy kwalifikujący do podwyższonego poziomu dofinansowania w gospodarstwie wieloosobowym wynosi obecnie 1 894 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym 2 651 zł;

▪ próg dochodowy kwalifikujący do najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do 1 090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o Programie Powietrze 3.0?

Nowa wersja programu Czyste Powietrza umożliwia ponowne złożenie wniosku o dofinansowanie na wykonanie częściowej lub kompleksowej termomodernizacji domu beneficjentom, którzy uprzednio otrzymali dotację na wymianę źródła ciepła.

Program Ciepłe Powietrze 3.0 umożliwia również uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, nie będzie możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.

Zwiększono także kwoty kredytu objętej gwarancją bankową i umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku.

Program Czyste Powietrze 3.0 wprowadza również uproszczenia w zakresie procesu obsługi i rozliczeń.

źródło: www.czystepowietrze.gov.pl
Tagi
czyste powietrze 3.0 / dofinansowanie na termomodernizację / dofinansowanie na wymianę pieca / dotacja / program czyste powietrze / Termomodernizacja domu

Artykuły powiązane

Dotacje na pompy ciepła „Moje ciepło” 2022 – jakie warunki trzeba spełnić?

Już niebawem rusza program dofinasowania „Moje Ciepło”, który w przeciwieństwie do „Czystego Powietrza”, umożliwi pozyskanie dotacji na zakup i montaż […]

Termomodernizacja Termomodernizacja – przykłady i efekty, czyli co można zyskać

  Zobaczmy na dwóch przykładach jaki efekt można osiągnąć modernizując starszy dom. Termomodernizacja domu – przykład 1. Dom jednorodzinny z […]

Termomodernizacja Termomodernizacja budynku: co warto wiedzieć o termomodernizacji domu?

Termomodernizacja budynku polega na wprowadzeniu zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła oraz zapewnią bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, a także […]

Popularne