Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Kocioł kondensacyjny – co warto o nim wiedzieć?

1. Dzięki technice kondensacji kocioł kondensacyjny wykorzystuje nie tylko ciepło wytwarzane podczas spalania gazu, ale również ciepło zawarte w spalinach, które w przypadku tradycyjnych kotłów (nie kondensacyjnych) ulatuje przez komin. Kotły kondensacyjne Viessmann wyposażone są w wymienniki ciepła Inox-Radial wykonane ze nierdzewnej stali szlachetnej, które przed odprowadzeniem spalin do komina schładzają je do tego stopnia, że zawarta w nich para wodna ulega kondensacji, a uwolnione w ten sposób ciepło odprowadzane jest dodatkowo do systemu grzewczego. Dzięki temu są bardzo energooszczędne – maksymalnie wykorzystują paliwo gazowe.

fot. Viessmann

2. Technika kondensacji sprawia, że kocioł kondensacyjny pracuje ze znacznie wyższą sprawnością niż tradycyjny kocioł gazowy (dochodzi ona nawet do 110%). Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych przekłada się na większe oszczędności paliwa i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

3. Spalanie każdego paliwa wymaga dostarczenia do komory spalania powietrza. Kotły kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, do której powietrze doprowadzane jest z zewnątrz budynku odpowiednim przewodem. Dzięki temu kocioł kondensacyjny jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym w użytkowaniu. Zamknięta komora spalania eliminuje bowiem ryzyko wypływu spalin do pomieszczeń na skutek odwrotnego ciągu spalinowego oraz zasysania spalin z otwartych palenisk (np. kominka).

fot. Viessmann

4. Kotły kondensacyjne Viessmann oferowane są jako urządzenia stojące i wiszące, w tym kotły kompaktowe, które w swej obudowie mieszczą dodatkowo zasobnik wody użytkowej. Taki kocioł kondensacyjny sprawdzi się w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca do zamontowania kotła gazowego oraz osobnego zasobnika c.w.u.

5. Kocioł kondensacyjny bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, uważanym za bardzo korzystny sposób ogrzewania pomieszczeń z uwagi na przekazywania ciepła w większości przez promieniowanie i odpowiedni rozkład temperatury we wnętrzu.

6. Kocioł kondensacyjny można zamontować w pomieszczeniu innym niż kotłownia – np. w łazience, garderobie czy w kuchni – w ciągu szafek wiszących. Nie trzeba więc wygospodarowywać osobnego pomieszczenia w domu na kotłownię.

7. Decydując się na ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym już na etapie jego projektowania można zrezygnować z budowy komina spalinowego. Przewody powietrzno-spalinowe, którymi powietrze świeże doprowadzane jest do kotła, a spaliny są z niego usuwane mogą wyprowadzone przez ścianę budynku. Brak konieczności budowy komina zredukuje koszty budowy domu.

8. Zastosowanie systemu automatyki sprawi, że kocioł kondensacyjny będzie pracował z największą efektywnością. Najlepsze efekty przynosi użycie regulatora pogodowego, który dostosowuje pracę kotła do aktualnych warunków zewnętrznych.

9. Dobrym uzupełnieniem domowej instalacji bazującej na kotle kondensacyjnych będą kolektory słoneczne. Urządzenia te mają za zadanie wspierać lub zastępować kocioł kondensacyjny w produkcji energii cieplnej, która jest wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej. Ich zastosowanie przyniesie więc dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania. Decydując się na wymianę starej instalacji grzewczej na wysokowydajne kotły kondensacyjne współpracujące z techniką solarną użytkownicy końcowi mogą zaoszczędzić nawet do 50-60% energii w ciągu roku potrzebnej na ogrzewanie c.w.u..


Przeczytaj także >>Modernizacja kotłowni w starym domu 

Polecamy również:
Jak wybrać dobry kocioł gazowy >>

Popularne