Zmiękczacz wody a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Zmiękczacz wody to urządzenie, którego montaż zaleca się w przypadku większości polskich domów. Doprowadzana do nich woda odznacza się bowiem stosunkowo wysoką twardością, co jest cechą pod wieloma względami niekorzystną. Czy zmiękczacz wody można jednak zainstalować w każdym domu – zarówno tym podłączonym do kanalizacji, jak i do budynku z przydomową oczyszczalnią ścieków? Co warto wiedzieć o zmiękczaniu wody i działaniu przydomowych oczyszczalni?

przydomowa oczyszczalnia ścieków a zmiękczacz wody

Jak działa zmiękczacz wody?

Prawidłowe działanie zmiękczacza wody ze złożem jonowymiennym wymaga jego regularnej regeneracji. W początkowym etapie pracy zmiękczacza złoże naładowane jest jonami sodu. Gdy twarda woda przepływa przez zmiękczacz złoże zatrzymuje jony wapnia i magnezu opowiedziane za twardość. W ich miejsce wodzie przekazywane są jony sodu. Najprościej ujmując, właśnie w taki sposób twarda woda zmieniana jest w wodę miękką.
Złoże jonowymienne może zatrzymać ograniczoną ilość jonów wapnia i magnezu. Gdy jego pojemność się kończy musi zostać zregenerowane, czyli ponownie naładowane jonami sodu. W tym celu stosuje się solankę, czyli roztwór soli tabletkowanej i wody. Oba te składniki zmiękczacz wody dozuje sobie samodzielnie i wykorzystuje do płukania złoża. Po zakończonej regeneracji ze zmiękczacza usuwany jest nadmiar solanki i oderwane od złoża jony wapnia i magnezu, czyli tzw. popłuczyny. Szacuje się, że stanowią one około 5% całkowitej objętości zmiękczonej wody. Popłuczyny to woda wodociągowa o zwiększonej zawartości chlorków – w granicach 70-85 mgCl/dm3. Wprowadzanie ich do komunalnych instalacji ściekowych jest bezpieczne i dopuszczalne (norma wynosi 1000 mgCl/dm3).

zmiekczanie-wody

 

Czy popłuczyny z solanki mogą być odprowadzane również do przydomowych oczyszczalni ścieków?

W tym przypadku producenci zmiękczaczy wody zalecają się zachować pewne środki ostrożności. Dlaczego? Między innymi z uwagi na sposób działania przydomowych oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym lub osadem czynnym. Do procesu oczyszczania wykorzystują one bowiem bakterie, które rozkładają zawarte w ściekach szkodliwe substancje organiczne. Chlorki znajdujące się w popłuczynach odprowadzanych ze zmiękczacza wody mogą spowodować zmniejszenie ilości kultur bakterii bytujących w zbiorniku i w pewnym stopniu obniżyć sprawność procesu oczyszczania ścieków. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być stosowanie biopreparatów bogatych w bakterie (np. Bacti Plus, Alpha Septer, Biolatrin, Microbec). Niemniej decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków oraz zmiękczacz wody, warto upewnić się czy producent wybranej przez nas oczyszczalni dopuszcza takie rozwiązanie.