Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Na co warto zwrócić uwagę wybierając zmiękczacz wody?

Wyjściowym parametrem, od którego warto zacząć, jest twardość wody. Informacja o stopniu twardości wody oraz jej zużyciu w domu lub mieszkaniu okaże się przydatna przy ocenie parametrów urządzeń. Jeśli woda w naszym domu pochodzi z sieci wodociągowej informację na temat jej jakości, w tym twardości uzyskamy u dostawcy, czyli zarządcy sieci wodociągowej. Twardość wody możemy też sprawdzić samodzielnie za pomocą testera paskowego lub kropelkowego (do kupienie m.in. w sklepach internetowych).

Maksymalne natężenie przepływu

Porównując zmiękczacze wody natkniemy się na parametr o nazwie „maksymalne natężenie przepływu”. Określa on jak szybko dane urządzenie jest w stanie zmiękczyć wodę. Gdy maksymalne natężenie przepływu zostanie przekroczone w danym momencie zmiękczacz wody będzie przepuszczał częściowo wodę twardą. Wybierając odpowiednie urządzenie warto więc zwrócić uwagę na ten parametr, aby nie okazało się że maksymalne natężenie przepływu będzie przekraczane często i mimo prawidłowej pracy zmiękczacza wody z domowych punktów poboru będzie wypływać częściowo twarda woda.
Oczywiście może się zdarzyć, że przez kilkanaście minut maksymalne natężenie przepływu zostanie przekroczone w wyniku nagłego wzmożonego poboru wody – np. kiedy jest ona pobierana na potrzeby kąpieli pod prysznicem, przygotowywania posiłku, przez pralkę i zmywarkę jednocześnie. Takie sytuacje mają jednak miejsce dość rzadko i nawet jeśli przez kilkanaście minut urządzenie przepuści częściowo twardą wodę nie stanowi to większego problemu.

Zmiękczacz wody i jego maksymalna pojemność jonowymienna

To kolejny ważny parametr, który pojawia się w zestawieniach zmiękczaczy wody. O czym mówi? Maksymalna pojemność jonowymienna określa ile wody dane urządzenie jest w stanie zmiękczyć pomiędzy dwoma regeneracjami. Wybór urządzenia o odpowiedniej wartości będzie uzależniony m.in. od dziennego zużycia wody w naszym domu/mieszkaniu. Pojemność jonowymienna zmiękczacza wody nie może być jednak mniejsza niż jej średnie dzienne zużycie. Kluczowa jest też wyjściowa twardość wody. Zmiękczacz o tej samej maksymalnej pojemności jonowymiennej będzie w stanie zmiękczyć pomiędzy regeneracjami więcej wody charakteryzującej się średnią twardością, niż wody o wysokim stopniu twardości.

Zaufaj fachowcom

Znajomość niektórych parametrów zmiękczaczy wody z pewnością ułatwi nam orientacyjne rozeznanie w produktach dostępnych na rynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto jednak udać się do fachowca (np. do punktu sprzedaży lub autoryzowanego instalatora urządzeń interesującego nas producenta). Bazując na swojej wiedzy, znajomości produktów, doświadczeniu i pozyskanych od nas informacji dobierze on zmiękczacz wody najlepiej odpowiadający naszym potrzebom.

Sprawdź, gdzie możesz kupić zmiękczacz wody Aquahome → https://aquahome.pl/gdzie-kupic/

Popularne