Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Wybór stacji uzdatniania wody – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Co warto wiedzieć planując zakup stacji uzdatniania wody do domu? Jakie kryteria mają znaczenie w doborze odpowiedniego urządzenia? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybór stacji uzdatniania okazał się trafny, a samo urządzenie pracowało oszczędnie?

Wybór stacji uzdatniania wody to decyzja, od której będzie zależeć przede wszystkim jakość wody w domowej instalacji. Dobór odpowiedniego urządzenia powinien być dostosowany do wyjściowej jakości wody dostarczanej do domu, potrzeb domowników oraz ich oczekiwań odnośnie jakości wody po uzdatnianiu. Od tego, jakie urządzenie wybierzemy, zależeć będzie również roczny koszt użytkowania stacji uzdatniania. Na co należy więc zwrócić uwagę, szukając najlepszego urządzenia?

Stacja uzdatniania do wody wodociągowej

Przy wyborze stacji uzdatniania duże znaczenie ma źródło, z którego woda dostarczana jest do budynku. Może nim być zakład wodociągów lub własne ujęcie, czyli przydomowa studnia.
Do budynków podłączonych do sieci wodociągowej, dostarczana jest woda już uzdatniona. Oznacza to, że opuszczając zakład uzdatniania spełnia ona normy wody pitnej. Może się jednak zdarzyć, że podczas drogi, jaką przebywa zanim trafi do kranów, zostanie wtórnie zanieczyszczona np. w wyniku złej kondycji instalacji, i będzie wymagała filtrowania. W wodzie wodociągowej możemy również wyczuwać zapach lub posmak chloru, używanego często do jej dezynfekcji.
Najczęstszym problemem, z jakim borykają się użytkownicy wody wodociągowej jest jednak jej twardość. Uciążliwe osady kamienne wytrącające się podczas podgrzewania twardej wody to problem nie tylko natury estetycznej. Działają one destrukcyjnie na domowe instalacje i wszystkie urządzenia mające kontakt z wodą. W takim przypadku rozwiązaniem jest montaż zmiękczacza wody. To, z jak bardzo twardą wodą mamy do czynienia możemy w łatwy sposób sprawdzić, wykonując np. test paskowy lub kropelkowy (do kupienia m.in. w sklepie zoologicznym).

Uzdatnianie wody studziennej

Jeśli woda dostarczana jest do domu z indywidualnego ujęcia, wymaga wykonania badania laboratoryjnego w zakresie fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym. Może ona bowiem zawierać wiele zanieczyszczeń i niepożądanych związków m.in. żelazo i mangan, siarkowodór, związki organiczne czy jony amonowe. Woda studzienna może też charakteryzować się wysokim stopniem twardości.
Tylko kompleksowa analiza wody studziennej pozwala dokładnie wykazać co się w niej znajduje i w jakich ilościach, co z kolei pozwoli dobrać stację uzdatniania wody, która rozwiąże wszystkie problemy z jej jakością.

Zużycie wody

Kolejne ważne kryteria doboru stacji uzdatniania to zużycie wody, a także liczba miejsc poboru oraz liczba mieszkańców domu czy mieszkania. Informacje te umożliwią wybór stacji uzdatniania wody o odpowiedniej wielkości (wydajności). Urządzenie nie powinno być zbyt przewymiarowane, a więc o wiele za duże, niż jest to wymagane. Taka stacja będzie bowiem generowała wyższy koszt użytkowania. W przypadku popularnych zmiękczaczy wody będzie się to wiązać z większym zużyciem soli tabletkowanej i wody, czyli dwóch materiałów eksploatacyjnych, niezbędnych do prawidłowej pracy urządzenia.

Jaką stację wybrać?

Aby ułatwić sobie wybór stacji uzdatniania wody, a przynajmniej zorientować się, jakiego urządzenia potrzebujemy, warto skorzystać z narzędzi, które nakierują nas na optymalny wybór na podstawie odpowiedzi udzielonych na kilka zasadniczych pytań. Takie narzędzie znaleźć można na stronie https://aquahome.pl/kreator-doboru-produktu/.
Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru lub chcemy być pewni, że urządzenie spełni wszystkie nasze oczekiwania, wybór stacji uzdatniania wody warto powierzyć specjaliście. Dystrybutorzy stacji Aquahome zaproponują odpowiednie rozwiązanie dostosowane do potrzeb domowników, zużycia wody oraz oczekiwań odnośnie jej jakości (kontakt do dystrybutorów najbliżej danego miejsca zamieszkania znaleźć można pod adresem https://aquahome.pl/gdzie-kupic/).

stacja uzdatniania wody

Dobór stacji uzdatniania do miejsca montażu

Wybór odpowiedniego urządzenia często uzależniony jest również od warunków, jakimi dysponujemy do montażu stacji uzdatniania w domu czy mieszkaniu. Niekiedy okazuje się, że oprócz filtrowania wody niezbędne jest również jej zmiękczanie. Montaż stacji filtrującej i zmiękczacza wody, czyli dwóch osobnych urządzeń wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Często trudno jest je wygospodarować, zwłaszcza w użytkowanym już domu. Wówczas rozwiązaniem są stacje uzdatniania wody typu 2w1 jak Aquahome Duo Smart, które zarówno filtrują, jak i zmiękczają wodę, a dzięki kompaktowym wymiarom wymagają niewiele miejsca do montażu.

Wybór stacji uzdatniania wody a koszty eksploatacji

Wybierając stację zmiękczającą wodę z pewnością warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się regeneruje i ile zużywa w tym celu soli oraz wody. Od zużycia tych materiałów eksploatacyjnych zależeć będzie bowiem koszt użytkowania zmiękczacza. Najbardziej oszczędne stacje uzdatniania wody wyposażone są w inteligentny sterownik, który wylicza najbardziej korzystny czas regeneracji w oparciu o aktualne zużycie wody i dobiera w tym celu optymalną dawkę materiałów eksploatacyjnych. To bardzo istotne, ponieważ niskie zużycie wody i soli tabletkowanej przez stację oznacza dla nas oszczędności.

 

 

Jeżeli chciałby Pan/Pani poprawić jakość swojej wody to zachęcamy do wypełnienia formularza a specjaliści naszego partnera chętnie przedstawią najlepszą niezobowiązującą propozycję.


Tagi
Aquahome / jakość wody / stacja uzdatniania wody / wybór stacji uzdatniania / zmiękczacz wody

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane