Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły / Strona główna

Uważaj na fake newsy! Cała prawda o „zakazie” montażu kotłów gazowych

Ostatnio zalewa nas masa „sensacyjnych” wiadomości dotyczących zakazu montażu kotłów gazowych. Wprowadzają one zamęt informacyjny i niepotrzebny niepokój. Sprawdź rzetelne informacje i poznaj fakty o przyszłości kotłów gazowych.

12.03.2024 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), której głównym celem jest redukcja zużycia energii w sektorze budowlanym i maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Przyjęcie dyrektywy stało się pretekstem do rozpowszechniania nierzetelnych informacji o całkowitym zakacie montażu kotłów gazowych. Artykuły o chwytliwych, budzących niepokój nagłówkach, których głównym celem jest zarabianie na tzw. „klikalności”, tworzone są często na bazie wyrwanych z kontekstu zdań i niepełnych wiadomości. Szerzą one jedynie dezinformacje i wprowadzają zupełnie niepotrzebną panikę. Nie tylko wśród osób, które planowały montaż kotła gazowego w nowym czy modernizowanym budynku, ale również pośród tych, którzy już ogrzewają swoje domy gazem. Jakie są fakty na temat przyszłości kotłów gazowych? Co tak naprawdę wprowadza dyrektywa EPBD?

Kotły gazowe w nowych budynkach

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) skupia się na zwiększaniu ich efektywności i zredukowaniu zapotrzebowania na energię. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne. Dwa lata wcześniej, bo od 2028 r., warunek ten mają spełniać wszystkie nowe budynki publiczne. Zeroemisyjność budynku nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wykorzystywania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Dyrektywa EPBD nie wyklucza jednak stosowania kotłów gazowych w nowych budynkach, lecz wyznacza pewne ograniczenia.

🟢 W nowych budynkach, począwszy od 2030 r., kotły gazowe na gaz ziemny będą mogły być nadal instalowane, jednak nie jako samodzielne źródło ciepła, a w instalacji hybrydowej, ponieważ wykorzystywana w budynku energia musi pochodzić ze źródeł odnawialnych lub być bezemisyjna. Oznacza to, że kocioł gazowy będzie mógł zostać włączony do domowego systemu np. z:

◾ instalacją solarną (która pozwala ogrzewać wodę użytkową energią promieniowania słonecznego),

◾ instalacją fotowoltaiczną (która pozwala produkować czysty, darmowy prąd z promieniowania słonecznego)

◾ pompą ciepła (która umożliwia ogrzewanie domu i wody użytkowej z wykorzystaniem energii odnawialnej, a także zapewnia chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim).

🟢 Od 2030 r. kotły będą mogły być instalowane w nowych budynkach jako samodzielne źródło ciepła, o ile będą wykorzystywać energię odnawialną lub bezemisyjną. Na przykład będą zasilane gazami takimi jak biometan czy wodór.

Co ważne, już dziś dostępne są kotły gazowe certyfikowane zarówno do spalania gazu ziemnego, jak i gazu ziemnego z domieszką wodoru. Obecnie sprzedawane kotły gazowe bez problemu będzie można również zaadoptować do zasilania biometanem.

🟢 Do końca 2029 r. kotły gazowe mogą być instalowane w nowych budynkach na takich samych zasadach jak obecnie.

 

Kotły gazowe w modernizowanych budynkach

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie wprowadza zakazu użytkowania kotłów gazowych także w istniejących już budynkach. Oto co mówi, w kontekście urządzeń gazowych:

🟢 Od 2030 r. w budynkach poddawanych kompleksowej termomodernizacji (do standardu zeroenergetycznego), podobnie jak w nowych budynkach, kotły gazowe na gaz ziemny mogą pracować w układzie hybrydowym z odnawialnymi źródłami energii, a więc np. w połączeniu z panelami solarnymi, instalacją fotowoltaiczną czy pompą ciepła.

🟢 Od 2030 r. w istniejących budynkach, które nie są poddawane kompleksowej modernizacji do standardu zeroenergetycznego, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących instalacji czy wymiany kotłów gazowych. Nie będzie również nakazu demontażu pracujących już kotłów gazowych.

Wymiana czy naprawa kotłów gazowych będzie możliwa bez ograniczeń, jak dotychczas. Czołowi producenci systemów grzewczych zapewniają także, że nie należy obawiać się braku dostępności części zamiennych do serwisowanych czy naprawianych kotłów.

🟢 Od 2025 r. będzie można nadal uzyskać dofinansowanie na kocioł gazowy w ramach modernizacji systemu grzewczego, jednak pracującego w systemie hybrydowym (np. kocioł gazowy z instalacją solarną czy fotowoltaiczną). Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte jedynie „samodzielne” kotły, które nie są zasilane paliwami kopalnymi.

 Wyjątek stanowi sytuacja, która dotyczy umów o dotacje do modernizacji, zgłoszonych do programu dofinansowania (np. „Czyste Powietrze„) przed 2025 r. (w szczególności tyczy się to wymiany kotłów węglowych na gazowe) – wówczas nadal możliwe będzie dofinansowanie takiej modernizacji do końca 2027 r.

🟢 Od 2050 r. wszystkie budynki będą musiały być zeroemisyjne. Oznacza to, że kotły gazowe będą musiały wykorzystywać energię odnawialną lub bezemisyjną (np. wodór, biometan).

 

 źródło: Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

Tagi
dyrektywa EPBD / dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków / kocioł gazowy w modernizowanym domu / kocioł gazowy w nowym domu / kotły gazowe / montaż kotłów gazowych / zakaz kotłów gazowych / zakaz kotłów na gaz / zakaz montażu kotłów gazowych / zakaz montażu pieców gazowych

Artykuły powiązane

Kotły / Pompy ciepła Hybrydowa pompa ciepła: kocioł gazowy i pompa ciepła w jednym

Zupełnie nowy kierunek rozwoju branży grzewczej wyznacza hybrydowa pompa ciepła. O ile kocioł gazowy i pompa ciepła połączone w jednej […]

Kotły Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - jaki kocioł wybrać?

Zarówno kocioł jednofunkcyjny jak i kocioł dwufunkcyjny służy do ogrzewania budynku (centralnego ogrzewania, potocznie: c.o.) i ogrzewania ciepłej wody użytkowej […]

Kotły Jaki kocioł gazowy wybrać do małego domu? Cz.1

Wybór kotła grzewczego nie jest prostym zadaniem. To, jaki kocioł kupimy będzie miało wpływ na koszty ogrzewania domu oraz komfort […]

Popularne