Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny / Kotły / Pompy ciepła

Przychodzi klient do instalatora, czyli wycena systemu grzewczego Dom 1.

W tym i w kilku następnych artykułach chcielibyśmy pokazać Państwu jak może wyglądać kontakt i rozmowa inwestora budującego dom, z instalatorem.
W jakim celu? Żeby pokazać, że wybór konkretnych rozwiązań nie jest taką prostą sprawą, jak niektórym mogłoby się wydawać i przedstawić jak może wyglądać wycena systemu grzewczego na wybranych przykładach.

W tym artykule przypatrzymy się domowi: Astrid (mała) G2, wersja 3 (Archipelag).

Link do projektu domu: https://www.archipelag.pl/?Page=Project&Project=astrid-mala-g2

Dom 1. Astrid

Krótki opis projektu Astrid:
– dom parterowy z poddaszem użytkowym,
– odpowiedni dla rodziny 4-5 osobowej,
– bryła i konstrukcja budynku sprzyja zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, takich jak np. pompa ciepła, rekuperacja, kolektory słoneczne i instalacja fotowoltaiczna,
– powierzchnia użytkowa domu: 140 m2,
– kotłownia jako pomieszczenie przechodnie (nr 11 na rzucie parteru): 7,7 m2,
– garaż o powierzchni 35 m2,
– dach wielospadowy o kącie nachylenia 35°,
– obliczeniowa temperatura zewnętrzna: -20°C,
– potrzebna moc grzewcza na centralne ogrzewanie (c.o.), przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej: ok. 7 kW,
– kominek przewidziany w projekcie domu,
– budynek spełnia wymagania WT2021 (Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)
– projekt przewiduje zastosowanie kotła gazowego lub pompy ciepła; wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

fot. Archipelag

fot. Archipelag

 

Z danych, które znajdują się na stronie www projektu i materiałów „do pobrania” na stronie projektu:

„My” – jako firma instalacyjna, „porozmawiamy” z inwestorem, który jest na początkowym etapie budowy domu.

PIERWSZY KONTAKT

Inwestor-potencjalny klient wysyła zapytanie do instalatora mailem. Zapytanie może wyglądać tak:
„Proszę o wycenę systemu grzewczego do tego projektu.”
Lub:
„Proszę o wycenę systemu grzewczego do tego projektu. Ogrzewanie podłogowe plus wentylacja mechaniczna.”
Lub jeszcze inaczej… Niemal zawsze są to niewystarczające informacje, więc instalator odpowie na e-maila prosząc o więcej szczegółów, np.:
Może Pan/Pani powiedzieć trochę więcej o swoim domu?
Jest w trakcie budowy czy dopiero rozpocznie Pan/Pani budowę?
Jakie ogrzewanie bierze Pan/Pani pod uwagę, np. gaz ziemny, pompa ciepła, inne?
Planuje Pan/Pani zastosowanie kolektorów słonecznych i/lub instalacji fotowoltaicznej?
Czy będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Tylko kilka pytań, żeby nie zrazić klienta i sprawdzić czy faktycznie jest zainteresowany tematem i konkretną rozmową. Chociaż, niektórzy instalatorzy od razu proponują spotkanie i omówienie wszystkich szczegółów na miejscu – bo takich szczegółów jest „trochę” i każdy ma duże znaczenie przy proponowaniu klientowi odpowiedniego rozwiązania.
Z drugiej strony, bezpośrednia rozmowa na żywo pozwala dokładnie pokazać o co chodzi i szybko odpowiadać na pytania i wątpliwości klienta. Często w siedzibie instalatora można też zobaczyć proponowane rozwiązania i urządzenia na żywo.

WAŻNE SZCZEGÓŁY

Czasami trudno uzyskać konkretne informacje od klienta, który nie do końca wie o co pytamy lub nie zna się na tym. Załóżmy, że po wymianie kilku e-maili uzyskaliśmy następujące informacje…
Etap budowy:
– klient kupił projekt i właśnie jest na etapie jego adaptacji
– adaptacja nie będzie obejmowała instalacji centralnego ogrzewania
– klient zakłada, że instalator zaproponuje najlepsze rozwiązania i zaprojektuje instalacje.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu wszystkich instalacji w budynku przez uprawnionego do tego projektanta. Jednak, najczęściej inwestorzy pozostawiają to instalatorowi prawdopodobnie sądząc, że dzięki temu zaoszczędzą trochę pieniędzy. Czasami mogą tego żałować, ale to już inny temat…

Sposób ogrzewania (c.o.):
– ogrzewanie bezobsługowe: gaz ziemny lub/być może pompa ciepła,
– klient interesuje się pompami ciepła, ale obawia się że koszty go „przerosną”,
– najlepiej żeby koszt inwestycji nie był zbyt duży…
– „łatwe” przyłączenie domu do sieci gazowej,
– wentylacja grawitacyjna,
– kominek – jeszcze nie wiadomo jaki: z płaszczem wodnym, z rozprowadzeniem powietrza lub tylko wkład kominkowy; klient nie wie czy kominek będzie często używany czy tylko okazjonalnie,
– ogrzewanie podłogowe na parterze, na poddaszu grzejniki stalowe płytowe,
– kolektory słoneczne – być może,
– instalacja fotowoltaiczna – może w przyszłości.

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.):
– 4 mieszkańców: 2 osoby dorosłe i 2-woje dzieci,
– najczęściej używany jest prysznic, bardzo sporadycznie wanna,
– żaden z domowników nie „moczy się długo pod prysznicem”,
– wymagana temperatura c.w.u: ok. 42°C.

PROPONOWANE ROZWIĄZANIA

Po wymianie kilku e-maili, klientowi udało się „wpaść” do biura instalatora i przy kawie mogli omówić proponowane rozwiązania i wybrać odpowiednie do zaprojektowania i szczegółowej wyceny instalacji. Przy okazji spotkania dowiadujemy się, że jedno z dzieci jest alergikiem – co będzie mieć wpływ na ostateczne wybory inwestora.

Instalacja centralnego ogrzewania (c.o.)
W projekcie domu przewidziano zastosowanie grzejników zaprojektowanych na dosyć wysoką temperaturę wody grzewczej: 70/55°C. O ile dla kotła gazowego nie ma to większego znaczenia, to dla pompy ciepła jest to rozwiązanie niekorzystne. Z drugiej strony, wysoka temperatura powietrza ogrzewanego przez grzejniki może powodować dyskomfort, większą cyrkulację i spiekanie się kurzu, co będzie niekorzystne dla alergika.
Przy ogrzewaniu podłogowym nie będzie takich problemów – jest to sposób ogrzewania najbardziej komfortowy dla człowieka, posadzka wykończonej podłogi ma temperaturę tylko ok. 26-28°C, wiec dotykając odczujemy, że jest tylko lekko ciepła; no i w minimalnym stopniu powoduje cyrkulację kurzu w pomieszczeniu.

Proponowane rozwiązania:
– jeśli mają być grzejniki, to zaprojektowane na niższą temperaturę wody np. 55/45°C lub 50/40°C – grzejniki będą trochę większe niż dla temperatur 70/55°C (droższe), ale:
koszty ogrzewania domu będą trochę niższe;
niższa temperatura powietrza wychodząca z grzejnika będzie bardziej komfortowa dla mieszkańców;
do zasilania grzejników będzie można wykorzystać w przyszłości tzw. niskotemperaturowe źródła ciepła, np. pompę ciepła czy kolektory słoneczne;
chociaż – grzejniki nie są najlepszym rozwiązaniem do współpracy z pompą ciepła;
większe grzejniki będzie łatwiej dopasować do miejsca ich montażu, np. do miejsca pod oknem – estetyka pomieszczenia;
– preferowana przez klienta instalacja mieszana – część pomieszczeń ogrzewana grzejnikami, pozostała przez podłogówkę – jest to rozbudowana wersja instalacji, która wymaga osobnego sterowania temperaturą wody grzewczej dla grzejników oraz dla podgłówki – wyższe koszty inwestycji.

Polecane przez instalatora rozwiązanie:
– w całym domu ogrzewanie podłogowe zaprojektowane na niską temperaturę wody grzewczej: 35/28°C ,
– w łazienkach dodatkowo grzejniki drabinkowe – jako suszarki,
– termostaty i siłowniki na podłogówce, jako dodatkowy system regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu – indywidualna regulacja temperatury,
– prosta instalacja (tańsza) – tylko jeden obieg grzewczy, który można podłączyć bezpośrednio do kotła lub pompy ciepła,
– niska temperatura wody grzewczej na podłogówkę będzie idealnym rozwiązaniem do zastosowania pompy ciepła – od razu lub w przyszłości,
– z pompą ciepła, będzie można wykorzystać instalację podłogówki do chłodzenia pomieszczeń w domu, a wentylacja mechaniczna zapewni cyrkulację powietrza w chłodzonych pomieszczeniach,
– alternatywą lub uzupełnieniem podłogówki może być ogrzewanie ścienne, np. na poddaszu; również doskonale sprawdzi się przy współpracy z pompą ciepła, do ogrzewania jak i chłodzenia pomieszczeń.

„Kotłownia”

Wybieramy pomiędzy gazowym kotłem kondensacyjnym a pompą ciepła – proponujemy przy tym porównanie pompy powietrznej z gruntową.
Wiszący kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W 1,9-13/16 kW:
– doskonale sprawdzi się w domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło, dzięki szerokiemu zakresowi mocy grzewczej (tzw. modulacja mocy: od 1,9 do 13 kW), będzie płynnie dopasowywał ilość dostarczanego ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej i zapewni niskie zużycie gazu,
– oszczędne ogrzewanie gwarantuje również system kontroli i regulacji spalania, który dostosowuje pracę kotła do zmieniającej się jakości gazu,
– kocioł wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej (10 lat gwarancji producenta), będzie więc przez długie lata skutecznie i oszczędnie ogrzewał dom,
– koszty ogrzewania można kontrolować za pomocą menadżera energii, w który wyposażony jest regulator kotła – można sprawdzić zużycie gazu i prądu przez kocioł, aktualną moc grzewczą z jaką pracuje, rozkład temperatury w zbiorniku c.w.u. oraz uzyski energii słonecznej z instalacji kolektorów,
– w cenie kotła – regulator pogodowy z dużym kolorowym wyświetlaczem dotykowym, oraz moduł do zdalnej kontroli i sterowania ogrzewaniem za pomocą aplikacji mobilnych.

– kocioł oferowany jest również w zestawach pakietowych ze zbiornikiem c.w.u. np. 120 litrów pojemności i wyposażeniem montażowym i przyłączeniowym,
– nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale warte swojej ceny…
– w przypadku zastosowania kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania c.w.u., odpowiednim może być stojący kocioł kompaktowy Vitodens 242-F, w którym znajduje się Vitodens 200-W, zbiornik c.w.u. 170 litrów przystosowany do podłączenia instalacji kolektorów i wyposażenie instalacji – całość zajmuje niewiele miejsca.

Vitodens 242-F przystosowany do współpracy z instalacją solarną.

Pompa ciepła może być idealnym rozwiązaniem dla domu energooszczędnego. A koszt inwestycji może okazać się nie taki wysoki jak powszechnie się uważa. Przy ogrzewaniu podłogowym w całym domu, pompa powietrzna lub gruntowa zapewni niskie koszty ogrzewania. Dodatkowo może chłodzić pomieszczenia w lecie. A zasilana z instalacji fotowoltaicznej, może zapewnić niemal darmowe koszty eksploatacji domu. Proponujemy aby klient rozważył zastosowanie powietrznej lub gruntowej pompy ciepła.

Wentylacja
W domu energooszczędnym zapewnienie skutecznej wentylacji jest bardzo ważnym aspekty budowy domu. W przypadku naszego klienta stwierdzamy, że wentylacja mechaniczna jest bezwzględnie potrzebna, bo:
– wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi się – nie zapewni skutecznej wymiany powietrza w domu, co może skutkować nadmierną wilgocią w pomieszczeniach i złym samopoczuciem mieszkańców, szczególnie dziecka-alergika,
– stosując filtr przeciwpyłowy dziecko będzie mogło swobodnie oddychać przy zamkniętych oknach,
– rekuperacja zmniejszy zapotrzebowanie budynku na ciepło i koszty jego ogrzewania.

SZACUNKOWE KOSZTY

Na potrzeby rozmowy z klientem, od razu podajemy szacunkowe koszty inwestycji. Zaznaczając przy tym, że dokładne przedstawimy po zaprojektowaniu instalacji i wykonaniu szczegółowego kosztorysu.

Rys 2

PODSUMOWANIE

Pozostaje zaprojektować i dokładnie określić koszt poszczególnych instalacji i przedstawić klientowi konkretną ofertę. Na ich podstawie klient dokona wyboru odpowiedniego dla siebie rozwiązania.
Najbardziej obiecującą może być dla klienta instalacja druga – z powietrzną pompa ciepła Vitocal 200-S. Przystosowana jest również do chłodzenia domu – wystarczy dołożyć tylko czujnik wilgotnościowy i już można korzystać z chłodzenia pomieszczeń w domu.
Po dołożeniu w przyszłości instalacji fotowoltaicznej, koszty prądu w domu, jego ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, znacznie obniżą się.
Rezygnujemy z kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania c.w.u., bo mieszkańcy zużywają stosunkowo mało ciepłej wody, a koszty jej ogrzewania pompą ciepła będą niewielkie.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane