Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Strona główna / Wentylacja

Klimatyzator nie tylko na lato! Podwójna funkcja klimatyzacji

Klimatyzator kojarzy się nam przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz podczas letnich dni i nocy. Tymczasem nowoczesne urządzenia tego typu są całoroczne – możemy ich używać zarówno do schładzania, jak i ogrzewania pomieszczeń, oszczędzając przy tym energię.

Obecnie produkowane klimatyzatory, poza podstawową funkcją chłodzenia wnętrz, umożliwiają również ich ogrzewanie. Pobierają energię skumulowaną w powietrzu zewnętrznym (nawet wówczas, gdy temperatury są niskie) i przekazują ją w postaci ciepła do pomieszczenia. Dzięki podwójnej funkcji klimatyzatory mogą zapewniać komfortową temperaturę w domu zarówno latem, w okresach przejściowych, jak i w sezonie grzewczym, zastępując w tej roli kocioł.

Czy można ogrzewać dom klimatyzatorem przez cały rok?

Wybierając klimatyzator nie tylko na potrzeby chłodzenia, ale i ogrzewania pomieszczeń należy pamiętać, że moc i parametry podawane dla trybu chłodzenia nie odpowiadają temperaturom obliczeniowym w zakresie ogrzewania. Oznacza to, że dobierając klimatyzator do celów grzewczych, trzeba sprawdzić jego parametry, w tym moc, z jaką będzie pracował w temperaturach ujemnych. Nowoczesne klimatyzatory Viessmann Vitoclima umożliwiają pracę grzewczą nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -15°C.

Ogrzewanie i chłodzenie w całym domu

Standardowe klimatyzatory typu split (składające się z jednej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) przeznaczone są do chłodzenia lub ogrzewania wybranego pomieszczenia w budynku. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej jest to salon, w którym domownicy spędzają zwykle najwięcej czasu. Chłodzenie lub ogrzewanie kolejnych pomieszczeń (np. sypialni) w standardowym rozwiązaniu wymaga zakupu i montażu kolejnych jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych, co jest kosztowne i kłopotliwe. Przede wszystkim wymaga wygospodarowania miejsca na elewacji dla wcale niemałej jednostki zewnętrznej, a gdy jest ich więcej pojawia się spory problem, chociażby natury estetycznej. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są nowoczesne klimatyzatory multisplit, takie jak Vitoclima 300. Umożliwiają one podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej nawet pięciu jednostek wewnętrznych. Ograniczenie liczby jednostek zewnętrznych do jednej nie tylko pozwala zachować estetykę budynku, ale również ułatwia montaż klimatyzacji oraz jej późniejszy serwis. Co ważne, dzięki klimatyzatorom multisplit w każdym z pomieszczeń możemy utrzymywać inną temperaturę, dostosowaną do aktualnych potrzeb przebywających w nim osób. Każda z jednostek wewnętrznych może być bowiem obsługiwana niezależnie od pozostałych.

klimatyzacja multisplit Vitoclima 300-S

System klimatyzacji multisplit Vitoclima 300-S

Ogrzewanie klimatyzacją – sprawdzone rozwiązania

Choć przyzwyczajenia i oczekiwania wobec komfortu cieplnego dość rzadko skłaniają właścicieli domów jednorodzinnych do ogrzewania wyłącznie klimatyzatorem, to urządzenia te są chętnie wykorzystywane min. w biurach, sklepach oraz domkach letniskowych, gdzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewanie jest często nieopłacalne lub niemożliwe. Vitoclima może nie tylko ogrzewać dom sezonowy w czasie, gdy w nim przebywamy (wykorzystując w tym celu energię odnawialną). Może również – podczas naszej nieobecności – utrzymywać zimą stałą temperaturę +8°C, zabezpieczając w ten sposób domową instalację wodną przed zamarznięciem. Funkcja WiFi dostępna w klimatyzatorach Vitoclima pozwala przed przyjazdem do domu włączyć ogrzewanie za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki temu domownicy lub goście będą mogli wejść do już ogrzanych wnętrz.
Ogrzewanie klimatyzacją to również dobre rozwiązanie w przypadku modernizowanych budynków, w których nieużywany dotąd strych planujemy zaadoptować na pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji doprowadzenie instalacji centralnego ogrzewanie może okazać się nieopłacalne albo trudne do zrealizowania. Z kolei ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu grzejnikami elektrycznymi będzie generowało duże koszty. Nowoczesny klimatyzator będzie ogrzewał wnętrza taniej, niż grzejniki elektryczne, a przy tym zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach również latem, zwłaszcza, że bezpośrednio pod dachem jest ona często bardzo wysoka. Wyposażając adaptowane wnętrza w nowoczesny klimatyzator, jednym urządzeniem możemy zapewnić sobie komfortową temperaturę na poddaszu przez cały rok.

Jednostki przypodłogowe sprawdzą się w przypadku schładzania i ogrzewania pomieszczeń o trudno dostępnej lub ograniczonej powierzchni ściennej, takich jak skośne poddasze.

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Ogrzewanie klimatyzatorem Vitoclima może być porównywalne, a nawet tańsze od ogrzewania kotłem gazowym. W temperaturach lekko dodatnich, czyli takich jakie panują przez większość sezonu grzewczego, różnica w kosztach ogrzewania może być już wyraźnie odczuwalna na korzyść klimatyzatora. Szacuje się również, że klimatyzatory multisplit w domu można zainstalować w porównywalnej cenie do nowoczesnej kotłowni gazowej. Jeżeli jednak dodamy do niej ogrzewanie podłogowe, koszt takiego systemu grzewczego będzie wyższy od wersji ogrzewania tylko klimatyzacją.
Ogrzewanie klimatyzacją Vitoclima z pewnością jest tańsze niż samym prądem, ponieważ klimatyzator wykorzystują w celach grzewczych darmową energię skumulowaną w powietrzu. Ponadto urządzenia Vitoclima mogą być zasilane prądem pochodzącym z domowej instalacji fotowoltaicznej. W upalne dni, gdy produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest największa, prąd solarny może być wykorzystywany m.in. na potrzeby zasilania systemu klimatyzacyjnego, schładzającego wszystkie pomieszczenia w budynku. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwali nam wówczas cieszyć się przyjemnym chłodem w domu zupełnie za darmo. Energia produkowana przez fotowoltaikę może być wykorzystywana również do zasilania klimatyzacji jesienią i zimą na cele grzewcze, redukując znacznie koszt zakupu energii elektrycznej z sieci.

klimatyzator z funkcją grzania

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom klimatyzator Vitoclima 200-S charakteryzuje się klasą energetyczną A++ w trybie chłodzenia i A+ w trybie grzania.

Tagi
ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem / klimatyzacja / klimatyzator / klimatyzator z funkcją grzania / multisplit / ogrzewanie klimatyzacją / ogrzewanie klimatyzatorem / Vitoclima

Artykuły powiązane

Wentylacja Nowoczesne klimatyzatory typu Multi-split Vitoclima 300-S

Nowoczesne klimatyzatory umożliwiają skuteczne chłodzenie wszystkich wnętrz w domu z zastosowaniem jednej jednostki zewnętrznej. Przykładem rozwiązania, które zostało opracowany z […]

Wentylacja Nowy klimatyzator Vitoclima 200-S do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń

Vitoclima 200-S jest nowoczesnym klimatyzatorem inwenterowym służącym do chłodzenia lub ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Został on napełniony ekologicznym czynnikiem chłodniczym […]

Dom energooszczędny Ogrzewanie domu klimatyzatorem – czy to się opłaca?

Czy klimatyzator poradzi sobie z ogrzewaniem pomieszczeń w mroźne dni? Czy takie rozwiązanie będzie tańsze od ogrzewania gazowym kotłem kondensacyjnym? […]

Popularne