Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny

Ogrzewanie domu klimatyzatorem – czy to się opłaca?

Czy klimatyzator poradzi sobie z ogrzewaniem pomieszczeń w mroźne dni? Czy takie rozwiązanie będzie tańsze od ogrzewania gazowym kotłem kondensacyjnym?

Klimatyzator vs. kocioł kondensacyjny – porównanie kosztów

Do porównania opłacalności ogrzewania pomieszczeń posłużymy się klimatyzatorem typu Split Vitoclima 200 firmy Viessmann, oraz 15-letnim kotłem kondensacyjnym Vitodens 200-W, który ogrzewa dom jednorodzinny pod Wrocławiem.
W przypadku klimatyzatora Vitoclima 200 o mocy 2,7 kW koszt prądu to 65 groszy za kWh. Koszt 1 kWh z gazu w przypadku kotła kondensacyjnego o wysokiej sprawności to 24 grosze. Aby więc klimatyzator wytwarzał ciepło taniej od kotła, powinien w tym przypadku pracować ze współczynnikiem efektywności COP wyższym niż 2,71 (0,65 : 0,24 = 2,71).

Tab. Test certyfikacyjny dla Vitoclima 200 o mocy 2,7 kW – klimat chłodny, dotyczy pomieszczenia, w którym utrzymywana jest temperatura 20°C przy zmiennych temperaturach zewnętrznych.

Według tabeli pokazującej pomiary COP dla klimatu chłodnego, czyli takiego jaki panuje w naszym kraju, klimatyzator Vitoclima 200 przy -7/ -8°C będzie pracował z COP wynoszącym 2,85 i mocą grzewczą 1670 W.

Wynika z tego, że dla temperatur powyżej -8°C, a być może nawet jeszcze niższej (tabela tego nie pokazuje), Vitoclima 200 będzie ogrzewała taniej, niż wspomniany kocioł kondensacyjny.
W temperaturach lekko dodatnich, czyli takich jakie panują przez większość sezonu grzewczego, różnica w kosztach ogrzewania będzie wyraźnie odczuwalna i przemawiająca na korzyść klimatyzatora. 

Współczynnik COP klimatyzatora nie uwzględnia jednak energii pobieranej na rozmrażanie parownika. Uwzględnia go natomiast parametr sezonowego współczynnika COP, czyli tzw. SCOP (tzw. defrost). Przyjmując średnioroczne, całosezonowe SCOP dla Vitoclimy 200 na poziomie 3,2, średni koszt jednej kilowatogodziny ciepła z klimatyzatora wyniósłby około 20 groszy (przy cenie prądu 65 groszy za kilowatogodzinę). Oznacza to, że ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem byłoby o około 15% tańsze niż kotłem kondensacyjnym!

Czy można ogrzewać dom klimatyzatorem przez cały rok?

Kondensacyjny kocioł gazowy, którego przykładem się posługujemy, ogrzewa dom zlokalizowany pod Wrocławiem. Średnia temperatura powietrza w sezonie grzewczym w ciągu ostatnich lat w tym regionie wynosiła około 8°C, a najniższa chwilowa temperatura około -18°C. Biorąc pod uwagę te dane i zakładając wartość współczynnika SCOP na poziomie 3,2 uzyskalibyśmy średnioroczny koszt 1 kWh ciepła dla ogrzewania klimatyzatorem Vitoclima 200 na poziomie 20 groszy, przy 24 groszach w przypadku kotła kondensacyjnego.

Nowoczesne klimatyzatory Vitoclima 200 i Vitoclima 300 ogrzewają pomieszczenia nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -15°C. Vitoclima 300 zaopatrzona jest ponadto w grzałki, które uzupełniają ewentualne niedobory mocy. Oczywiście sprawność klimatyzatora przy temperaturach poniżej -10°C będzie wyraźnie niższa, niż sprawność kotła gazowego, jednak liczba dni z taką temperaturą w sezonie grzewczym jest niewielka. Co najważniejsze klimatyzator nawet wówczas nie pozwoli domownikom zmarznąć i zapewni tańsze ogrzewanie niż samym prądem.

Niestety oczekiwania wobec komfortu cieplnego nie często popychają właścicieli domów jednorodzinnych w kierunku takiego sposobu ogrzewania. Jest on natomiast coraz bardziej popularny w biurach, sklepach i domkach letniskowych.
Klimatyzator Vitoclima może utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę +8°C, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem m.in. w domach weekendowych. Dzięki temu, że został on wyposażony w WiFi, można zdalnie sterować jego pracą. Wystarczy przed wyjazdem do takiego domku włączyć funkcję ogrzewania w klimatyzatorze za pomocą aplikacji mobilnej, aby nawet po krótkiej podróży wejść do ogrzanych wnętrz.

Ogrzewanie klimatyzacją kontra smog

Obecnie podejmowanych jest wiele kroków w walce ze smogiem. Jednak minie jeszcze wiele lat, zanim kotły węglowe trafią zasłużenie na złomowiska. Można jednak szybciej ulżyć klimatowi w czasie pierwszych ochłodzeń. Zamiast „przepalać” w kopciuchu, czyściej, taniej i wygodniej jest ogrzać dom klimatyzacją. W okresach przejściowych kotły węglowe uzyskują szczególnie niskie sprawności, marnując nawet połowę wytworzonej energii. Nie ma też co liczyć na jakikolwiek komfort, ponieważ temperatury w pomieszczeniach błyskawicznie przekraczają 24-25°C. Znaczne gradienty temperatur dziennych narażają domowników na przeziębienia, a samo ogrzewanie węglowe na wdychanie zanieczyszczeń. Koszt ogrzewania klimatyzatorem Vitoclima z pewnością nie będzie wyższy, niż koszt spalonego w takie dni węgla, a pozostałe zalety klimatyzatora są bezdyskusyjne.

Warto wiedzieć

Ogrzewanie całego domu klimatyzacją najlepiej jest wykonać w wersji multisplit, czyli stosując system Vitoclima 300. Wykorzystuje on jedną jednostkę zewnętrzną połączoną z nawet pięcioma jednostkami wewnętrznymi, zawieszonymi w różnych pomieszczeniach. Taki system można zainstalować w porównywalnej cenie do nowoczesnej kotłowni gazowej. Jeżeli dodamy do niej ogrzewanie podłogowe, koszt takiego systemu grzewczego będzie wyższy od wersji ogrzewania tylko klimatyzacją.

ogrzewanie klimatyzatorem

System multisplit Vitoclima 300

 

Decydując się na ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem, zakup i montaż urządzeń warto zaplanować poza sezonami grzewczym i letnim. Można wówczas liczyć na okazyjne ceny i atrakcyjne rabaty.

 

Przeczytaj także: „Nowoczesne klimatyzatory typu Multi-split Vitoclima 300-S”

Tagi
klimatyzacja / klimatyzator / multisplit / Ogrzewanie domu klimatyzatorem / ogrzewanie klimatyzatorem

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane