Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły / Termomodernizacja

Wymiana kotła tradycyjnego na kondensacyjny

Kotły kondensacyjne, podobnie jak tradycyjne, mogą ogrzewać wodę zasilającą ogrzewanie domu nawet do temperatury 80°C. Pod tym względem mogą zastąpić praktycznie każdy starszy lub kilkuletni kocioł gazowy. Tak wiec, wymiana kotła na nowy kondensacyjny nie wymaga przerabiania istniejącej instalacji grzejnikowej. Chyba że jest to konieczne ze względu na wiek i kiepski stan instalacji.

Im niższa temperatura wody powracającej z instalacji centralnego ogrzewania do kotła kondensacyjnego, tym pracuje on z wyższą sprawnością (oszczędniej zużywa gaz). Ale, nawet z grzejnikami zaprojektowanymi na „normalną” temperaturę wody grzewczej kocioł kondensacyjny przez zdecydowanie większą część okresu grzewczego będzie pracował oszczędniej od tradycyjnego kotła (za sprawnością ponad 100%).
Kotły kondensacyjne doskonale sprawdzą się również w instalacjach o dużej pojemności wody, np. z rurami o dużej średnicy, gdzie wiszące kotły tradycyjne mogą mieć z tym problem. Wymiana kotła tradycyjnego na kondensacyjny nie jest więc problemem.

drobne przeróbki

Nowoczesne kotły kondensacyjne zawierają niemal cały osprzęt kotłowni, jak pompę, naczynie przeponowe, a nawet mogą mieć zabudowany zbiornik wody użytkowej. Wymiana starego kotła na nowy kondensacyjny może wiec wymagać pewnych przeróbek w kotłowni – usunięcie starych pomp, zbiornika ciepłej wody i zbędnego orurowania.
Przy wymianie tradycyjnego kotła gazowego na kondensacyjny, zmiany może wymagać sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła.
Stare kotły gazowe najczęściej mają otwartą komorę spalania – kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, a rura odprowadzająca spaliny może mieć średnicę ponad 130 mm. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania – mogą pobierać powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku. W rurze odprowadzającej spaliny panuje nadciśnienie, dlatego nie można bezpośrednio wykorzystać istniejącego wkładu spalinowego.

Wymiana kotła a odprowadzanie spalin

Spaliny z kotłów kondensacyjnych najczęściej odprowadzane są na zewnątrz budynku rurą ze stali nierdzewnej o średnicy 60 lub 80 mm. Taką rurę łatwo można włożyć do starej spalinowej. Wówczas rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny, a przestrzenią między spalinową a starą, pobierane jest powietrze z zewnątrz budynku do kotła. W tym przypadku, jedynie odcinek łączący kocioł z kominem należy wykonać w systemie rura w rurze. Oczywiście, jest to tylko jeden z możliwych sposobów odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego.
Jeśli obecny kocioł pracuje z zamkniętą komorą spalania to prawdopodobnie, bez większych przeróbek będzie można wykorzystać istniejący system spalinowy dla nowego kotła kondensacyjnego.

Tagi
kocioł gazowy / kocioł kondensacyjny / kocioł tradycyjny / odprowadzanie spalin / wymiana kotła

Artykuły powiązane

Kotły Modernizacja kotłowni z Viessmann – wymiana kotła w domu z lat 30-tych

Modernizację kotłowni nowi właściciele rozpoczęli od wykonania audytu energetycznego. Wskazał on najsłabsze punkty domu i zakres prac termomodernizacyjnych. Po ociepleniu […]

Kotły Wymiana kotła olejowego na gazowy

Masz kocioł na olej opałowy? Pojawiła się możliwość podłączenia się do sieci gazowej? Zastanawiasz się nad przerobieniem kotła na gaz? […]

Termomodernizacja Modernizacja instalacji grzewczej – o połowę niższe rachunki za ogrzewanie

Chcąc jeszcze więcej oszczędzić na kosztach ogrzewania domu warto pomyśleć o pompie ciepła. Modernizacja polegająca na przyłączeniu pompę ciepła może […]

Termomodernizacja Modernizacja kotłowni w starym domu

Pani Kasia z rodziną przeprowadziła się do swojego wymarzonego domu po remoncie trwającym kilka miesięcy. Choć nie wszystko co zaplanowali […]

Popularne