Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Modernizacja instalacji grzewczej – o połowę niższe rachunki za ogrzewanie

Chcąc jeszcze więcej oszczędzić na kosztach ogrzewania domu warto pomyśleć o pompie ciepła. Modernizacja polegająca na przyłączeniu pompę ciepła może być wykonać w przypadku każdej instalacji na gaz płynny lub olej opałowy – zarówno stosunkowo nowej, jak i już istniejącej. Dzięki temu można przynajmniej o połowę obniżyć koszty ogrzewania domu. Jeśli pompa ciepła wspomagać będzie pracę starego i wysłużonego już kotła, oszczędności na kosztach ogrzewania mogą wynieść nawet 70%, w ciągu roku.

Modernizacja instalacji z pompą ciepła – realne oszczędności

Koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m² i wody użytkowej dla 4 mieszkańców, z kilkuletnim kotłem, mogą wynieść:
– dla oleju opałowego: 10.248 zł brutto/rok
– gazem płynnym: 12.545 zł brutto/rok

Powietrzna pompa ciepła typu split w ok. 80% zastąpi obecny kocioł grzewczy, a koszty ogrzewania (koszt prądu i oleju opałowego/gazu płynnego), zmniejszą się o 40 – 50%. Całkowite koszty ogrzewania domu mogą wówczas wynieść:
– dla oleju opałowego i pompy ciepła: 6.132 zł brutto/rok
– gazem płynnym i pompą ciepła: 6.953 zł brutto/rok

Obniżenie kosztów ogrzewania domu przez dołożenie do istniejącej instalacji pompy ciepła:

Ceny paliw i energii elektrycznej brutto z 07.2014 r. Cena energii elektrycznej zależy od dostawcy prądu oraz od wybranej taryfy. Do obliczeń przyjęto taryfę G11, z średnią ceną 0,56 zł/kWh (najniższa taryfa jednego ze sprzedawców to 0,45 zł/kWh). Obliczenia wykonano kalkulatorem URE (www.ure.gov.pl). Przykładowy dom jednorodzinny: o powierzchni ogrzewanej 150 m², 4 mieszkańców, ogrzewanie grzejnikowe zaprojektowane na temperaturę 55/45°C, obecny kocioł olejowy/gazowy o mocy grzewczej 18 kW. Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło: 12 kW.

 

Modernizacja instalacji poprzez jej rozbudowę

Rozbudowa istniejącej instalacji ogrzewania jest szczególnie łatwa przy wykorzystaniu pompy ciepła typu split (np. Vitocal 200-S). Składa się ona z jednostki wewnętrznej montowanej na ścianie w dowolnym pomieszczeniu, oraz z jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz domu. Obie połączone są przewodami o małej średnicy, którymi przepływa czynnik chłodniczy.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane