Koszt energii elektrycznej – ile kosztuje kWh prądu?

Warto kontrolować zużycie prądu, zwłaszcza że koszt energii elektrycznej nie należy do najniższych. Możemy bowiem sporo zaoszczędzić np. dzięki zmianie przyzwyczajeń, jak również przez zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. W niektórych sytuacjach możemy poszukać bardziej radykalnych rozwiązań, które w znacznym stopniu uniezależnią nas od dostawcy prądu z sieci, np. przez zastosowanie instalacji fotowoltaicznej.

W każdym domu energia elektryczna zasila oświetlenie, sprzęty RTV i AGD. Może być również wykorzystywana do ogrzewania domu grzejnikami akumulacyjnymi, elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, pompą ciepła. Elektrycznie możemy również ogrzewać wodę do mycia i kąpieli. Coraz częściej nasze domy wyposażamy też w wentylację mechaniczną i klimatyzację, które również zużywają prąd. 
Koszt energii elektrycznej zależy od tego, do czego prąd jest wykorzystywany i od ilości jego zużycia. Istotne znaczenie może mieć również od kogo kupujemy energię elektryczną.

Ile zużywasz prądu?

Każdy doskonale wie ile zużywa prądu w swoim gospodarstwie domowym i jakie płaci rachunki. Dla osób, które dopiero planują wprowadzić się do nowego domu określenie zużycia energii elektrycznej może to być niełatwe, a potrzebne np. jeśli chcą zainwestować we własną elektrownię słoneczną – w instalację fotowoltaiczną.
Zużycie prądu określa się w kWh (kilko wato godziny). Jest to iloczyn mocy elektrycznej danego urządzenia i czasu jego pracy. Przykładowo, jeśli w ciągu miesiąca czajnik, o mocy 1 500 W, pracuje przez 2 godziny, to zużyje 3 kWh energii elektrycznej (1 500 W x 2 h = 3 000 Wh / 1 000 = 3 kWh/miesiąc). Znając koszt 1 kWh energii elektrycznej łatwo policzyć, jaki jest koszt energii elektrycznej, niezbędnej do ogrzewania wody czajnikiem elektrycznym.

Niektóre źródła podają, że 4-ro osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 2 000 kWh energii elektrycznej. Może to być słuszne dla małego domu jednorodzinnego lub mieszkania, w którym oszczędnie korzysta się z prądu. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, masz małe dzieci, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej energii elektrycznej, bo ok. 3 000 – 4 000 kWh/rok.

Opierając się na szacunkach EnergiaDirect.pl, zużycie prądu może wynosić:

  • gospodarstwo 1-osobowe: od 800 do 1 600 kWh/rok

  • gospodarstwo 2-osobowe: od 1 000 do 3 100 kWh/rok

  • gospodarstwo 3-osobowe: od 1 200 do 3 600 kWh/rok

  • gospodarstwo 4-osobowe: od 1 400 do 4 700 kWh/rok

  • gospodarstwo 5-osobowe: od 1 700 do 5 500 kWh/rok

Ile kosztuje prąd?

Koszt energii elektrycznej, cena 1 kWh prądu, może wynosić 0,25 zł/kWh netto. A, koszt prądu np. 0,60 zł brutto/kWh. Oprócz ceny energii elektrycznej nasz rachunek zawierać będzie jeszcze kilka innych pozycji, które składają się na kwotę, którą musimy zapłacić. Część z tych pozycji dotyczy naszego sprzedawcy energii elektrycznej, pozostałe tzw. Operatora Systemu Dystrybucyjnego (w skrócie OSD). W niektórych przypadkach klienci otrzymują dwie faktury, od sprzedawcy prądu i oddzielną od OSD.

Każdego interesuje całkowity koszt prądu, czyli kwota jaką trzeba będzie zapłacić za miesiąc lub za 2 czy 6 miesięcy. Na tej podstawie możemy dokładnie sprawdzić ile kosztuje nas 1 kWh prądu. Wystarczy kwotę jaką mamy do zapłaty podzielić przez ilość zużytego prądu, np.:
– kwota do zapłaty – rachunek za 6 miesięcy: 1 785, 20 zł brutto
– zużycie prądu w tym okresie: 3 007 kWh
– koszt całkowity 1 kWh prądu w tym okresie wynosi: 0,59 zł brutto/kWh

Znając koszt całkowity prądu i/lub koszt 1 kWh łatwo możemy porównać oferty różnych sprzedawców. Może się okazać, że zmieniając sprzedawcę łatwo obniżymy swoje rachunki za prąd.

Zmiana sprzedawcy prądu

Aby sprawdzić oferty różnych sprzedawców można posłużyć się kalkulatorem Urzędu Regulacji Energetyki (URE):

– dedykowana strona internetowa URE: http://www.maszwybor.ure.gov.pl/

– link do Kalkulatora – Cenowy energetyczny kalkulator internetowy: http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

Kalkulator oblicza koszty prądu w ciągu roku. Wystarczy wpisać lub wybrać:
– kod pocztowy – na tej podstawie kalkulator przyporządkuje nas „z urzędu” do danego sprzedawcy prądu w naszej miejscowości
– ilość zużywanego prądu w ciągu roku, np. 6 000 kWh
– rodzaj taryfy – standardowo wybieramy taryfę całodobową G11;  (jeśli ogrzewamy dom prądem warto rozważyć zastosowanie taryfy typu „G12”, oferującą różną cenę prądu w określonych godzinach (tańsza taryfa „nocna” i droższa „dzienna”), musimy też określić procentowe zużycie prądu w taryfie „dziennej” i w „nocnej”)
– instalacja 1- lub 3-fazowa – dla potrzeb domowych stosujemy 1-fazową; jeśli dom ogrzewamy elektrycznie, mamy urządzenia o dużym poborze mocy, itd. odpowiednią będzie instalacja 3-fazowa (tzw. siła).

koszy_kWh_01

Pozostaje już tylko kliknąć przycisk „Oblicz” i zobaczyć wyniki. Łatwo odnajdziemy sprzedawcę, do którego jesteśmy przypisani „z urzędu” – w kolumnie „Roczne oszczędności” znajdziemy zapis: „Twój obecny sprzedawca”, a w „Roczny koszt brutto” – odczytamy ile zapłacimy lub płacimy za prąd.

koszy_kWh_02_1

Na początku tabeli wyników kalkulatora znajdziemy sprzedawców oferujących najniższe koszty prądu. A, ile możemy zaoszczędzić w ciągu roku odczytamy w „Roczne oszczędności (brutto)”.

koszy_kwh_03_1

W naszym przykładzie, zmieniając sprzedawcę prądu możemy oszczędzić rocznie aż 1097 zł. Czyli, zamiast płacić 3 513 zł brutto/rok, zapłacimy tylko 2 416 zł brutto. Ale uwaga…

„Od kilku lat śledzę koszty prądu w swoim domu – bo zużywam: ok. 6 000 kWh/rok. Co jakiś czas zmieniają się „liderzy klasyfikacji najniższej ceny. Perspektywa niższych rachunków o 1 000 zł jest dla mnie interesująca. Jednak, jak przyjrzałem się jednemu ze sprzedawców, który oferował o połowę niższe rachunki, okazało się że podał tylko „swoje koszty” a „zapomniał” o kosztach OSD. Prawdopodobnie otrzymywałbym dwie faktury – od sprzedawcy i osobną od OSD. W efekcie nic bym nie oszczędził na kosztach prądu.
Atrakcyjne ceny prądu, promocyjne oferty, itp. – to wszystko ma nas klientów przekonać do wyboru danego sprzedawcy. Jak pokazuje życie, wszystko trzeba dokładnie sprawdzać, bo „promocja” może nie być wcale „promocją”, a zamiast niższych rachunków, zapłacimy więcej za prąd.” – Krzysztofa Gnyra, Konsultanta firmy Viessmann.