Modernizacja kotłowni z Viessmann – wymiana kotła w domu z lat 30-tych

Pani Katarzyna kupiła wymarzony stary dom z lat 30-tych. Zamieszkała w nim z rodziną po wykonaniu głównych prac remontowych. Pierwszy sezon grzewczy zakończył się rachunkiem za ogrzewanie w wysokości 9000 zł. Pomimo wysokich kosztów, nowi właściciele nie odczuwali komfortu cieplnego w domu. Postanowili więc poddać budynek termomodernizacji.

modernizacja kotłowni

Modernizację kotłowni nowi właściciele rozpoczęli od wykonania audytu energetycznego. Wskazał on najsłabsze punkty domu i zakres prac termomodernizacyjnych. Po ociepleniu dachu i wymianie okien przyszedł czas na modernizację systemu grzewczego. 

modernizacja kotłowni

 

Zainstalowany w budynku wysłużony, 20-letni piec gazowy pracował z niską sprawnością. Uniemożliwiał sterowanie temperaturą we wnętrzach i uruchomienie wykonanego już ogrzewania podłogowego. Za ogrzewanie wody użytkowej odpowiadała terma elektryczna, co przy potrzebach 4-osobowej rodziny również generowało wysokie koszty. Czynniki te spowodowały, że właściciele domu zdecydowali się na wymianę kotła na nowy, jeszcze przed planowanym ociepleniem ścian zewnętrznych.

Istniejący system grzewczy w domu o powierzchni 167 m2

 • Jednofunkcyjny, niekondensacyjny kocioł na gaz płynny o mocy 24 kW, zasilający instalację c.o. z grzejnikami

 • Terma elektryczna o pojemności 75 l do ogrzewania wody użytkowej

Nowi właściciele w ramach prac remontowych przygotowali dodatkowo:

 • nieuruchomioną jeszcze instalację ogrzewania podłogowego w trzech pomieszczeniach: kuchnia, łazienka i WC
 • instalację c.o. w sąsiednim budynku o pow. 17 m2

modernizacja kotłowni

 

modernizacja kotłowni

Modernizacja kotłowni

Prace nad modernizacją kotłowni powierzono ekspertom firmy Viessmann. Zaproponowali oni wymianę pieca na kondensacyjny kocioł gazowy nowej generacji Vitodens 222-F o mocy 19 kW, czyli urządzenie kompaktowe, które mieści w obudowie kocioł oraz zasobnik wody użytkowej o pojemności 100 l. Zmienia on energię spalania gazu w ciepło praktycznie bez strat, ze sprawnością wynoszącą 98%.

Po oględzinach kotłowni fachowcy Viessmann przystąpili do demontażu starego kotła. Usunięto zbędne instalacje i przygotowano miejsce do montażu nowego urządzenia.

wymiana kotła

 

wymiana kotła

 

Nowa grupa pompowa Viessmann:

 • Składa się z dwóch obiegów:

– bezpośredniego (obejmującego grzejnik)
– mieszaczowego (z ogrzewaniem podłogowym)

 • wyposażona jest również w sprzęgło hydrauliczne, do którego można podpiąć planowany w przyszłości kominek z płaszczem wodnym.

  grupa pompowa Viessmann

 

Zaadoptowano również komin – w istniejącym szachcie umieszczono wkład ze stali nierdzewnej do odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego.

modernizacja kotlowni

 

Montaż nowego kotła 

Następne instalatorzy przystąpili do montażu kotła Vitodens 222-F.

Kocioł kondensacyjny Vitodens 222-F zainstalowany w domu pani Katarzyny:

 • to urządzenie jednofunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. ładowanym warstwowo o pojemności 100 l

 • ma szeroki zakres modulacji mocy grzewczej (do 1:17) – pracuje bez tzw. taktowania, czyli częstego wyłączania i uruchamiania palnika, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a więc oszczędniejsze ogrzewanie

 • jest wyposażony w układ kontroli jakości spalania gazu Lambda Pro Plus – równoważy on wahania kaloryczności paliwa i pozwala maksymalnie wykorzystywać zawartą w nim energię

wymiana kotła

 

modernizacja kotłowni

 

Nowy kocioł zapewnia zarówno ogrzewanie domu, jak i wysoki komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej. Pozwolił więc zrezygnować z kosztownej w eksploatacji termy elektrycznej. Modernizacja kotłowni umożliwiła podłączenie wykonanego wcześniej ogrzewania podłogowego, zapewniając tym samym odpowiednią temperaturę we wnętrzach pozbawionych grzejników i wygodne sterowanie pracą systemu grzewczego.

modernizacja kotłowni

 

Dzięki kompaktowej budowie nowego kotła pani Kasia zyskała też więcej miejsca w kotłowni, która może posłużyć jej również jako pralnia.

Modernizacja kotłowni: efekty

Przede wszystkim modernizacja kotłowni zapewniła jednak domownikom oczekiwany komfort cieplny, i to jeszcze przed dociepleniem ścian zewnętrznych. Pomimo włączenia do systemu podłogówki i zmiany sposobu ogrzewania wody użytkowej z elektrycznego na gazowy zużycie gazu w jednym tylko zimowym miesiącu zmniejszyło się o 20% w stosunku do poprzedniego roku.

modernizacja kotłowni

 

Woda bez kamienia

Modernizacja kotłowni okazała się też dobrą okazją do montażu stacji uzdatniania wody Aquahome Duo. Zapobiega ona powstawaniu kamienia kotłowego, odpowiedzialnego za krótszą żywotność i większą awaryjność urządzeń mających kontakt z wodą. Dzięki niej z kranów w domu Pani Katarzyny wypływa przefiltrowana woda pozbawiona twardości, z którą dotychczas zmagali się domownicy.

modernizacja kotłowni