Wymiana kotła olejowego na gazowy

Masz kocioł na olej opałowy? Pojawiła się możliwość podłączenia się do sieci gazowej? Zastanawiasz się nad przerobieniem kotła na gaz?

Wymiana kotła olejowego na gazowy

Ogrzewanie gazem ziemnym jest tańsze od ogrzewania olejowego. Chociaż w ostatnim czasie ta różnica nieco zmniejszyła się na skutek sytuacji politycznej na świecie. Można spodziewać się, że w ciągu kilku lat wróci do „normy”, więc warto pomyśleć o przejściu na gaz ziemny, jeśli pojawi się taka możliwość.

Czy można przerobić kocioł olejowy na gazowy? Najczęściej nie będzie z tym większych problemów. Wystarczy tylko wymienić palnik na gazowy. Ale warto policzyć dokładnie, bo koszt palnika gazowego i koszty jego wymiany nie będą małe. Koszt ten może być porównywalny z zakupem nowego kotła gazowego kondensacyjnego.

Wymiana kotła olejowego na gazowy

Zastąpienie kotła olejowego nowym gazowym ma sporo zalet, na przykład:

  • wyższa sprawność nowego kotła kondensacyjnego o ok. 15-20%. Zmieniając tylko palnik na gazowy uzyskamy kocioł gazowy niekondensacyjny – czyli mniej oszczędny od nowoczesnego kotła kondensacyjnego;
  • dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu dzięki modulowanej mocy grzewczej nowego kotła. Wymieniając tylko palnik w starym kotle uzyskamy kocioł tzw. jednostopniowy, który przy każdym załączeniu będzie dawał stałą moc grzewczą, np. 18 kW. Nowy kocioł kondensacyjny, z palnikiem modulowanym, będzie dopasowywał moc, z jaką pracuje do zapotrzebowania domu na ciepło (w zależności od temperatur zewnętrznych), w ten sposób dodatkowo oszczędzając paliwo;
  • zyskamy dodatkowe pomieszczenia do wykorzystania w domu. Kotły olejowe pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia kotłowni, dlatego potrzebna jest wentylacja nawiewna – dopływ powietrza z zewnątrz budynku do kotłowni; często odprowadzenie spalin odbywa się rurą z nierdzewni o średnicy co najmniej 130 mm. Wymieniając kocioł można wykorzystać istniejący wkład spalinowy, wystarczy włożyć do niego nową rurę spalinową o średnicy np. 60 mm lub 80 mm – wówczas wewnętrzną rurą spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku, a powietrze będzie pobierane i transportowane do kotła przestrzenią między rurą spalinową a istniejącym wkładem 130 mm. Uzyskamy w ten sposób pracę kotła z zamkniętą komorą spalania i pobieraniem powietrza bezpośrednio z zewnątrz domu – dzięki temu możemy zrezygnować z wentylacji nawiewnej w kotłowni, czyli pomieszczenie nie będzie wychładzane przez mroźne powietrze i można je wykorzystać do celów użytkowych. Dodatkowo możemy zrezygnować z magazynowania oleju opałowego i jeśli zbiorniki znajdowały się w osobnym pomieszczeniu, to również możemy je wykorzystać do innych celów;   
  • większe bezpieczeństwo dla domowników.  Pobieranie powietrza bezpośrednio z zewnątrz budynku (zamknięta komora spalania), sprawia, że spaliny nie mają możliwości przedostania się do pomieszczenia kotłowni, tym samym nie ma niebezpieczeństwa zaczadzenia.

Warto zamieniać olej na gaz. Inwestując w kocioł gazowy kondensacyjny zapewnimy sobie wyraźnie niższe rachunki za ogrzewanie, większe bezpieczeństwo oraz zyskamy nieco miejsca w domu, które możemy przeznaczyć na dowolny cel.