Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Nowości z rynku / Pompy ciepła / Strona główna

Pompa ciepła do montażu na zewnątrz

System grzewczy w domu można zaplanować tak, aby zapewniał komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń, a przy tym nie zajmował wiele miejsca w pomieszczeniu. Przykładem takiego rozwiązania jest powietrzna pompa ciepła do montażu na zewnątrz. Urządzenia tego typu to tzw. monobloki. Oznacza to, że ich cały układ chłodniczy i wszystkie podzespoły zamknięte są w jednej jednostce montowanej na zewnątrz. Instalacja pompy ciepła poza budynkiem rozwiązuje problem szumu w domu, a także zapewnia oszczędność miejsca. Ma to duże znaczenie w przypadku modernizowanych, już zagospodarowanych domów, jak i nowych budynków o niedużej powierzchni, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni.

Ogrzewanie, chłodzenie i podgrzew wody użytkowej

Monoblokowe pompy ciepła do montażu na zewnątrz sprawdzą się bardzo dobrze w budynkach, w których planowana jest modernizacja systemu grzewczego, polegająca na wymianie nieefektywnego źródła ciepła. Będą również dobrym rozwiązaniem w nowym, energooszczędnym. Urządzenia tego typu umożliwiają zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzew wody użytkowej. Nowoczesne pompy ciepła do montażu na zewnątrz charakteryzuje efektywna praca nawet przy niskich temperaturach – pompa ciepła Vitocal 100-A może pracować z maksymalną temperaturą zasilania do 60°C przy temperaturze zewnętrznej -8°C. W okresach bardzo niskich temperatur zewnętrznych (które występują zazwyczaj jedynie kilka razy w roku) funkcję szczytowego źródła ciepła pełni grzałka sterowana regulatorem pompy ciepła. Tym samym urządzenie zapewnia komfort cieplny niezależnie od warunków zewnętrznych. Pompa ciepła Vitocal 100-A sprawdzi się również poza sezonem grzewczym. Poza przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej może również chłodzić pomieszczenia w upalne dni, wykorzystując w tym celu energię odnawialną zawartą w powietrzu.

Pompa ciepła do montażu na zewnątrz Vitocal 100-A

Bezproblemowy montaż pompy ciepła

Monoblokowa pompa ciepła ma jeszcze jedną ważną zaletę. Ponieważ jej czynnik chłodniczy jest szczelnie zamknięty na etapie produkcji, podczas montażu instalator nie musi wykonywać podłączenia chłodniczego. To znacznie ułatwia i usprawnia instalację urządzenia. Aby ją przeprowadzić nie są także wymagane specjalistyczne narzędzia ani certyfikat chłodniczy (tzw. uprawnienia F-gazowe). Dzięki hermetycznie zamkniętemu układowi chłodniczemu monoblokowe pompy ciepła nie są też narażone na ryzyko rozszczelnienia instalacji chłodniczej i ewentualnych wycieków. Pompa ciepła do montażu na zewnątrz Vitocal 100-A nie musi być tym samym kontrolowana co roku pod względem szczelności, co zwalnia inwestora z obowiązku pamiętania o zlecaniu takich kontroli. Brak konieczności ich wykonywania to również niższe koszty związane z eksploatacją pompy ciepła.

Sterowanie systemem grzewczym

Monoblokową pompę ciepła montowaną na zewnątrz można obsługiwać za pomocą wbudowanego regulatora lub regulatora pogodowego z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Regulator pogodowy reaguje na zmianę warunków zewnętrznych, zanim wpłyną one na zmianę temperatury w pomieszczeniach. Gdy temperatura na zewnątrz spada sterownik pogodowy uruchomia pompę ciepła i zwiększa jej wydajność, tak by zachowana była minimalna wymagana temperatura wody grzewczej. Takie rozwiązanie zapewnia stały komfort cieplny oraz płynną pracę pompy ciepła. Pozwala tym samym zachować wysoką sprawność urządzenia i ograniczyć zużycie energii oraz wydatki ponoszone na ogrzewanie domu.

Instalacja hybrydowa

Aby zoptymalizować koszty ogrzewania, ograniczyć zużycie paliw kopalnych oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, warto połączyć pompę ciepła w układzie hybrydowym z instalacją fotowoltaiczną (PV). Pompa ciepła zasilana do montażu na zewnątrz zasilana energią wytworzoną z promieniowania słonecznego będzie pracować w 100% ekologicznie. Instalacja hybrydowa pozwala również zredukować koszty zakupu energii elektrycznej z sieci oraz koszty ogrzewania. Energia wyprodukowana przez fotowoltaikę może zasilać pompę ciepła w sezonie grzewczym, przejściowym oraz latem. Wykorzystywana na potrzeby chłodzenia pomieszczeń w ciepłe słoneczne dni pozwala znacznie ograniczyć wydatki ponoszone na ten cel. Dzięki pozyskiwanej za darmo energii z instalacji PV pompa ciepła może zapewnić również w tym czasie praktycznie bezkosztowe ogrzewanie wody użytkowej.

Instalacja fotowoltaiczna

Tagi
chłodzenie / fotowoltaika / instalacja fotowoltaiczna / ogrzewanie / pompa ciepła / pompa ciepła do montażu na zewnatrz / powietrzna pompa ciepła / vitocal 100-A

Artykuły powiązane

Dom energooszczędny / Formalności / Fotowoltaika / Pompy ciepła Nowy nabór wniosków o dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła - Mój Prąd 5.0.

22.04.2023 rozpoczął się nowy nabór wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0. Poza instalacjami fotowoltaicznymi, magazynami energii oraz systemami […]

Dom energooszczędny / Nowości z rynku / Pompy ciepła Niewidoczny system grzewczy ukryty w zabudowie

System grzewczy w domu nie musi zajmować wiele miejsca. Nie potrzebuje też osobnego pomieszczenia technicznego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wszystkie jego […]

Dom energooszczędny / Pompy ciepła Dofinansowanie do pomp ciepła z programu "Moje Ciepło" - najważniejsze informacje

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu „Moje Ciepło”. Nabór będzie odbywać się w trybie ciągłym […]

Popularne