Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził nowe zasady dotyczące dofinansowania pomp ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”. Sprawdź, […]
Od 14 czerwca 2024 r. zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące dofinansowania do pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Mają one uchronić przyszłych beneficjentów przed wyższymi kosztami ogrzewania budynku tymi urządzeniami.
Aktualizacja programu „Czyste Powietrze” która planowo ma obowiązywać od 14 czerwca 2024 r. wprowadza obowiązkowy audyt energetyczny przy przedsięwzięciach polegających na wymianie tzw. „kopciucha” na pompę ciepła. Dla beneficjentów programu oznacza to, że instalacja pompy ciepła w domu będzie musiała zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego. Ma on wykazać, czy takie urządzenie grzewcze będzie właściwym źródłem ciepła dla danego budynku. Wykonanie audytu pozwoli uniknąć sytuacji, w których pompy ciepła instalowane są w domach słabo docieplonych, co może skutkować wysokimi rachunkami za energię elektryczną w okresie grzewczym.
Audyt energetyczny wskaże optymalny zakres prac niezbędnych do wyeliminowania nadmiernych strat ciepła z budynku (np. docieplenie przegród, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej). Pozwolą one zredukować zapotrzebowanie domu na energię cieplną i zapewnią jego oszczędne ogrzewanie pompą ciepła.
Warto pamiętać, że program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie do audytu energetycznego – do 100% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 1 200 zł. Wnioskodawcy mogą więc ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na audyt w formie dofinansowania.
źródło: czystepowietrze.gov.pl