Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Formalności / Pompy ciepła / Strona główna

Zmiany w zasadach dofinansowania pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził nowe zasady dotyczące dofinansowania pomp ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”. Sprawdź, jakie wymogi muszą spełniać pompy ciepła, aby ich zakup i montaż mogły zostać objęte wsparciem finansowym.

Fot. NFOŚiGW

NFOŚiGW ogłosił zmiany, określające nowe zasady dopuszczania pomp ciepła do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Mają one eliminować problem sprzedaży i montażu niskiej jakości pomp ciepła, które nie spełniają parametrów deklarowanych przez producentów, co może skutkować wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz niedogrzaniem budynków.

W wyniku tych zmian na tzw. listę ZUM, na której znajdują się pompy ciepła mogące zostać objęte dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”, wprowadzane będą wyłącznie urządzenia wysokiej jakości, posiadające wiarygodne wyniki badań, potwierdzające ich parametry techniczne. Zwiększa to transparentność i bezpieczeństwo dla konsumentów, a także poprawi jakość pomp ciepła montowanych w domach.

▪ Pompy ciepła kupione od 14 czerwca 2024 r. będą kosztem kwalifikowanym w programie „Czyste Powietrze” tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM.

▪ NFOŚiGW umożliwia producentom i importerom pomp ciepła, oferującym urządzenia z europejskimi znakami jakości, uzupełnienie braków formalnych, gwarantujących pozostanie na liście ZUM. Mają oni czas na dopełnienie wymaganych formalności do 31 grudnia 2024 r.

▪ Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów), ułatwiająca wnioskodawcom wybór produktów kwalifikujących się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” dostępna jest pod adresem: https://lista-zum.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx
Jest ona na bieżąco weryfikowana i uaktualniana.

Tagi
lista zum / pompy ciepła / program czyste powietrze / zmiany w programie czyste powietrze

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?