Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym – grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Różni się od ogrzewania grzejnikowego głównie niższymi temperaturami wody […]
Pompa ciepła jest elementem systemu, na który składa się m.in. instalacja centralnego ogrzewania. Aby system grzewczy w budynku pracował efektywnie, wszystkie jego elementy muszą być ze sobą kompatybilne. Pompy ciepła pracują z lepszą sprawnością, gdy różnica temperatur między górnym źródłem ciepła (powietrze, grunt) a źródłem dolnym (instalacją c.o.) jest jak najmniejsza. Dlatego właśnie urządzenia te najlepiej radzą sobie współpracując z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Nie oznacza to jednak, że decydując się na montaż pompy ciepła jesteśmy skazani na niskotemperaturowe ogrzewania podłogowe. Może ona również współpracować z grzejnikami. Największa efektywność pompy ciepła będzie jednak występowała podczas współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi (np. 45/55˚C).
Jeśli zdecydujemy się na modernizację systemu grzewczego w domu i wymianę wysłużonego kotła na pompę ciepła, nie jesteśmy skazani na wymianę istniejących grzejników na nowe, niskotemperaturowe. W budynku, w którym zamontowane są grzejniki wysokotemperaturowe zastosowanie znajdują pompy ciepła, które mogą przekazać do układu c.o. wyższą temperaturę, nawet rzędu 70˚C. Są to pompy ciepła typu powietrze/woda zaprojektowane specjalnie dla modernizowania istniejących instalacji grzewczych (np. Vitocal 150-A i Vitocal 250-A oraz pompy ciepła w wersji kompaktowej – z wbudowanym zbiornikiem c.w.u – Vitocal 151-A i Vitocal 252-A). Takie rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć wydatki związane z modernizacją systemu grzewczego, odchodzi nam bowiem koszt wymiany grzejników.