Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna: maksymalne wykorzystanie prądu

Moduły fotowoltaiczne produkują czystą energię elektryczną z promieniowania słonecznego. W zależności od tego jak chcemy ją wykorzystać, wykonywana jest odpowiednia instalacja fotowoltaiczna.

Najprostsze rozwiązanie to instalacja fotowoltaiczna podłączona do publicznej sieci energetycznej i odprowadzanie do niej całego wyprodukowanego prądu, za co otrzymamy wynagrodzenie. Jednak, najbardziej opłacalne rozwiązanie, to w jak największym stopniu wykorzystanie prądu solarnego na własne potrzeby, czyli do zasilania urządzeń RTV i AGD, do oświetlenia domu, a nawet do jego ogrzewania. Możemy w ten sposób zyskać najwięcej, bo prąd który kupujemy z sieci, jest znacznie droższy od ceny naszego prądu solarnego, który do niej wprowadzamy (sprzedajemy).

Instalacja fotowoltaiczna na potrzeby własne

W przypadku instalacji fotowoltaicznej wykorzystywanej na własne potrzeby (zużycie własne) prąd solarny, który jest zużywany w tym samym momencie, w którym został wyprodukowany (w ciągu dnia) może być również magazynowany, np. w akumulatorach i wykorzystywany w późniejszym czasie (np. wieczorem).

Instalacja fotowoltaiczna

Typowy przebieg słonecznego dnia letniego na przykładzie czteroosobowego gospodarstwa domowego z instalacją fotowoltaiczną o mocy elektrycznej 5 kWp.
Produkcja FW – prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczna (FW, PV)
Zużycie – przebieg zużycia energii elektrycznej w ciągu doby
Zużycie na potrzeby własne – prąd solarny wykorzystany na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna a zużycie prądu

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym zależy w dużej mierze od rozkładu dnia jego mieszkańców, od rodzaju urządzeń elektrycznych, jak również od naszych przyzwyczajeń. Najwięcej prądu solarnego instalacja fotowoltaiczna pozyskuje w ciągu słonecznego dnia – między godziną 12:00 a 15:00 (maksymalnie w przykładzie powyżej 5000 W, czyli 5 kW). Często ilość wyprodukowanego prądu słonecznego nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na energię budynku. W takiej sytuacji, nadmiar prądu solarnego możemy odprowadzać do sieci energetycznej. Jednak zanim to nastąpi, warto wykorzystać darmowy prąd ze słońca również do ogrzewania domu i wody użytkowej, do chłodzenia pomieszczeń w lecie i do zasilania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Koncepcję takiego rozwiązania przedstawia rysunek poniżej.

Instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna z wykorzystaniem prądu solarnego do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku, z pompą ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu oraz ogrzewania wody użytkowej, z możliwością odsprzedaży nadmiaru prądu solarnego do publicznej sieci energetycznej.

Współpraca z pompą ciepła

Gdy instalacja fotowoltaiczna dostarcza więcej prądu niż wykorzystują odbiorniki w budynku, automatycznie może załączać się pompa ciepła, która ogrzewa lub chłodzi dom. Jeśli w danym momencie budynek nie potrzebuje ogrzewania, ciepło może być magazynowane w zbiorniku o odpowiedniej pojemności i wykorzystane również w nocy. Kombinacja pompy ciepła Vitocal z instalacją fotowoltaiczną Vitovolt, umożliwia korzystanie z prądu solarnego również innych urządzeń, np. rekuperatora Vitovent 300-F.
Pompy ciepła Vitocal wykorzystują ciepło z gruntu, wody, powietrza atmosferycznego. Niezależnie od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, praktycznie każdy budynek możemy wyposażyć w instalację fotowoltaiczną Vitovolt. Dzięki wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej rośnie opłacalność stosowania pomp ciepła. A, dzięki zwiększeniu zużycia prądu solarnego na potrzeby własne, wyraźnie wzrasta opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Tagi
fotowoltaika / instalacja fotowoltaiczna / moduły fotowoltaiczne / prąd solarny

Artykuły powiązane

Fotowoltaika 7 warunków do zadowolenia z instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne są dzisiaj na topie, bo chyba każdy szuka oszczędności na kosztach eksploatacji domu i możliwości łatwego zarabiania pieniędzy. […]

Fotowoltaika Fotowoltaika w praktyce: ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?

Nie interesuje Cię fotowoltaika? Prędzej czy później zmienisz zdanie. Czy Twój dom przygotowany jest na przyszłość? Czy instalacja fotowoltaiczna będzie […]

Fotowoltaika Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości, sposobu zabudowy oraz od jakości zastosowanych urządzeń. Decyzję o inwestycji zawsze warto podejmować […]

Fotowoltaika Instalacja fotowoltaiczna - jak przygotować dom do jej montażu?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję własnego prądu z energii promieniowania słonecznego i tym samym pozwala zminimalizować koszty związane z zakupem energii […]

Popularne