Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości, sposobu zabudowy oraz od jakości zastosowanych urządzeń. Decyzję o inwestycji zawsze warto podejmować na podstawie konkretnych wyliczeń i ofert firm instalacyjnych. Niemniej, dla wstępnej oceny można określić szacunkowe koszty, które powinny być zbliżone do rzeczywistych.

Szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej

Tab. Szacunkowe koszty kompletnych instalacji fotowoltaicznych w zależności od zainstalowanej mocy elektrycznej instalacji, rodzaju zabudowy i wariantów rozwiązań;
koszty brutto, czyli kwota do zapłacenia, która obejmuje: projekt i montaż instalacji, monitoring, pomiary wykonawcze, wniosek do zakładu energetycznego, podatek VAT.

Uwaga: DANE z 2015 r. 
AKTUALNE DANE DOTYCZĄCE KOSZTÓW ZNAJDZIESZ tutaj > „Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Coraz mniej!

 

Instalacja fotowoltaiczna – podatek VAT

Podatek VAT w wysokości 8% zapłacą właściciele domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2, gdy instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana na dachu budynku.

Dla instalacji dachowej na budynku o większej powierzchni, dla instalacji montowanych na gruncie jak również montowanych na dachu budynku o przeznaczeniu innym niż mieszkalny, np. na garażu, podatek wynosi 23%.

Co jeszcze wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Duże znacznie w kosztach inwestycji ma klasa i jakość zastosowanych rozwiązań. Koszt instalacji fotowoltaicznej zależeć będzie od jej głównych elementów cenotwórczych czyli od modułów fotowoltaicznych i inwertera. Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa również koszt jej wykonania dobrzy fachowcy cenią swoją pracę. Ale, w zamian za to możemy mieć większa pewność, że wszystko zostanie dobrze wykonane i że instalacja fotowoltaiczna będzie nam bezproblemowo służyć przez wiele lat.

Możemy wybrać najtańsze na rynku rozwiązania i najtańszego wykonawcę – wówczas nasza instalacja fotowoltaiczna może zakwalifikować się do wariantu instalacji: ekonomiczna.
Jeśli zdecydujemy się na wysokiej klasy moduły fotowoltaiczna i inwerter, skorzystamy z doświadczonej firmy instalacyjnej, możemy mówić o instalacji: wysokosprawnej, czyli najdroższej.

Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna powinna efektywnie pracować przez minimum 20-25 lat. Wszelkie „kompromisy” mogą ujawnić się po kilku czy kilkunastu latach i mogą sporo kosztować inwestora.

Źródło: GLOB Energia

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)