Chiny od wielu lat podejmują różne działania aby polepszyć jakość powietrza. Między innymi, rząd chiński postanowił wesprzeć pompy ciepła jako kluczową technologię w walce ze smogiem i niską emisją zanieczyszczeń w Pekinie. Uznał, że spośród wszystkich rozwiązań, pompy ciepła są najbardziej efektywne.
Chińskie stowarzyszenie wspierające rozwój pomp cierpła (CHPA), szacuje że w samym Pekinie zainstalowano w 2016 roku 180 000 sztuk pomp ciepła pobierających ciepło z powietrza atmosferycznego (tzw. powietrze-woda). Przewiduje, że w 2017 r. liczba ta podwoi się.
W naszych miastach, za niską emisję i SMOG odpowiadają głównie kotły na paliwo stałe wykorzystywane do ogrzewania domów.
Źródła emisji pyłów PM 10 w 2014 r. wg Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), oraz szacowany rozkład miesięczny wg Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp ciepła (PORT PC):
Podobnie jak w Chinach, pompy ciepła powinny zastępować „nasze” kotły węglowe. Pompy ciepła należą bowiem do najczystszych technologii – nie powodują żadnej emisji zanieczyszczeń do powietrza którym oddychamy i należą do najbardziej efektywnych urządzeń (A++, A+++).
Mimo że pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, to nadal są stosunkowo rzadko wykorzystywane do ogrzewania naszych domów – ok. 7% w nowych budynkach. Dla porównania, w Szwecji: ok. 90%; w Szwajcarii i Austrii: ok. 80%.
W Polsce pompy ciepła mogą zwiększyć swój udział w walce ze SMOG-iem, między innymi za sprawą planowanego wprowadzenia przez rząd specjalnych taryf energii elektrycznej dla domów ogrzewanych pompami ciepła. Chociaż nie jest to nowe rozwiązanie, bo znane już od dawna w krajach UE. Co z tego wyjdzie – zobaczymy.
Źródło: Polski Instalatora/PORT PC