Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny / Pompy ciepła

Przychodzi klient do instalatora, czyli wycena systemu grzewczego Dom 4.

To już ostatni dom, którym się zajmujemy w cyklu „przychodzi klient do instalatora”. Spośród wcześniej analizowanych domów, ten wyróżnia bardzo małe zapotrzebowanie energii do jego ogrzewania. Jest to dom niskoenergetyczny, chociaż niewiele jemu brakuje do pasywnego.

Dom 4. TAMPA

Projekt domu: TAMPA DCP317 – Lipińscy
Link do projektu: https://lipinscy.pl/projekt/tampa
Link do Karty projektu – plik PDF: https://lipinscy.pl/uploads/pdfs/tampa-print.pdf

 

Rzut parteru / poddasza
fot. lipinscy.pl


– dom parterowy z poddaszem użytkowym,
– powierzchnia użytkowa domu: 165,19 m2,
– powierzchnia netto: 193,68 m2
– kotłownia: 6,78 m2
– kąt nachylenia dachu: 35°,
– kominek przewidziany w projekcie domu,
– obowiązkowo – rekuperacja,
– zapotrzebowanie na energię użytkową EUco = 18,53 kWh/m2rok (EUco uwzględnia zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania i wentylacji),
– zapotrzebowanie na energię pierwotną: „EP spełnia nowe wymagania WT”.

„O domu energooszczędnym możemy mówić dopiero wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, obniżymy poniżej poziomu 70 kWh/m²rok. Podział ten został wprowadzony w europejskiej normie ISO i uzależnia energooszczędność budynku od ilości energii potrzebnej do ogrzania 1m² powierzchni budynku w ciągu roku czyli odpowiada naszemu współczynnikowi EUco.

Powyżej 70 kWh/m²/rok – dom poza klasą energooszczędności
30-70 kWh/m²/rok – dom energooszczędny
15-30 kWh/m²/rok – dom niskoenergetyczny
1-15 kWh/m²/rok – dom pasywny
0 kWh/m²/rok – dom zero energetyczny
dom o dodatnim bilansie energetycznym – dom plus energetyczny”

Więcej o domach energooszczędnych i pasywnych można dowiedzieć się na stronie: https://lipinscy.pl/domy/energooszczedne/na-czym-polega

Pierwszy kontakt

Klient osobiście przyszedł do naszego biura. Po zaparzeniu kawy siadamy wygodnie w fotelach i zaczynamy rozmowę…
Dowiadujemy się, że budowa dopiero się rozpocznie, ale już teraz klient chce wybrać odpowiednie rozwiązania do swojego domu – i słusznie, bo im wcześniej tym lepiej.
Wiele możliwych rozwiązań sprawia, że rozmowa trwa dwie godziny. Przedstawiliśmy „za i przeciw” poszczególnych rozwiązań, zaproponowaliśmy konkretne, ale jesteśmy również otwarci na preferencje i decyzje klienta.

Proponowane rozwiązania

Można powiedzieć, że domy o małym zapotrzebowaniu na ciepło są specyficzne. Inaczej niż w typowych budynkach, dokładnie trzeba przemyśleć sposób ich ogrzewania i wentylacji. Potrzebna moc grzewcza do ogrzewania naszego domu może wynieść tylko ok. 3 kW. Dom będzie wyposażony w wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperację), która powinna skutecznie odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego z budynku.
Źródłem ciepła w domu będą urządzenia RTV i AGD, słońce i mieszkańcy. Człowiek wytwarza ok. 100 W ciepła – może się więc zdarzyć, że 4-ry osoby przebywające w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu, dostarczą tyle ciepła, ile potrzeba żeby zapewnić w nim odpowiednią temperaturę.
W domu pasywnym, nawet podczas ostrej zimy, może wystarczyć ogrzewanie świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczeń przez system rekuperacji – i będzie ciepło w domu.
Inwestując dodatkowo np. w wymiennik gruntowy, powietrze może być wstępnie podgrzewane ciepłem z ziemi, a grzałka elektryczna w rekuperatorze dogrzeje je tylko do odpowiedniej temperatury. Natomiast w lecie, wymiennik będzie chłodził powietrze dostarczane do domu.
Kominki lub kotły na paliwo stałe nie sprawdzą się w takim domu. Dostarczają zbyt dużo ciepła co może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń i odczuwania przez mieszkańców dyskomfortu.
Doskonała izolacja cieplna domów pasywnych sprawia, że nie nagrzewają się szybko w letnie upalne dni. Jednak, również w takich domach warto pomyśleć o ich chłodzeniu. Chociaż, prawdopodobnie chłodzenie będzie znacznie rzadziej używane niż w tradycyjnych budynkach.
Nasz dom potrzebuje trochę więcej ciepła niż budynek pasywny – chociaż niewiele więcej.

Wstępnie proponowane rozwiązania:

– pomimo zaleceń, klient uparł się na kominek – proponujemy więc, żeby był to kominek z zamkniętą komorą spalania i o jak najmniejszej mocy grzewczej,
– rekuperator firmy Viessmann wyposażony dodatkowo w „małą” grzałkę elektryczną
– system przewodów wentylacyjnych wykonany z tworzywa – firmy Viessmann
– powietrzna pompa ciepła Vitocal 200-S, z funkcją chłodzenia aktywnego
– ogrzewanie ścienne lub sufitowe, które będzie również wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń w lecie,
– w przyszłości – instalacja fotowoltaiczna

Wentylacja mechaniczna

Centrala wentylacyjna Vitovent 300-W zapewni skuteczną wymianę powietrza w domu, przy niewielkim zapotrzebowaniu energii do jej pracy.
Grzałka elektryczna zabudowana w rekuperatorze stanowi dodatkowe źródło ciepła do ewentualnego dogrzewania powietrza w mroźne dni.

System przewodów z tworzywa:
brak przenoszenia się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami przez kanały wentylacyjne;
czyste powietrze – kanały posiadają własności antystatyczne, antybakteryjne i można je łatwo czyścic;
rury nigdy nie będą korodowały;
bardzo łatwy i szybki montaż – niski koszt robocizny.

Aby zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń w domu wystarcza 0,5 do 1,0 wymian powietrza na godzinę (tzw. krotność wymiany powietrza). Tak mała krotność wymiany powietrza nie zapewni skutecznego chłodzenia pomieszczeń w letnie upały. Żeby skutecznie schładzać dom powinniśmy zapewnić 3-4 wymian powietrza na godzinę – są to znacznie większe ilości powietrza niż dla samej wentylacji domu. Co za tym idzie, musielibyśmy zastosować odpowiednio duży wymiennik gruntowy, dodatkowy wentylator dla większych ilości powietrza oraz przewody wentylacyjne o znacznie większej średnicy. Potrzebne będą również większe nawiewniki lub większa ich ilość w danym pomieszczeniu. Wszystko to sprawia, że koszty inwestycji będą wyższe i należy się nad tym zastanowić… Aczkolwiek, takie rozwiązanie przedstawiamy klientowi jako opcję i jak zwykle, końcowa decyzja należy do niego.

Pompa ciepła

Potrzebna moc grzewcza do ogrzewania domu, w czasie silnych mrozów, wynosi tylko ok. 3 kW. Powietrzna pompa ciepła Vitocal 200-S doskonale sprawdzi się w domu o tak małym zapotrzebowaniu na ciepło. Pompa ciepła będzie również ogrzewać wodę użytkową w osobnym zbiorniku lub w zabudowanym w pompie – Vitocal 222-S. W lecie pompa ciepła będzie mogła aktywnie chłodzić pomieszczenia w domu.

Ogrzewanie/chłodzenie pomieszczeń

Proponujemy wodne ogrzewanie ścienne lub sufitowe. Rury „grzejnika” układane są na ścianach, pod tynkiem lub pod sufitem. Bez problemu powinniśmy zaprojektować instalację na temperaturę wody grzewczej 30/25°C, co przyczyni się do efektywniejszej pracy pompy ciepła – mniejsze zużycie prądu. Ponieważ dom potrzebuje mało ciepła, instalacja nie będzie nadmiernie rozbudowana i nie zajmie dużo miejsca. Rozwiązanie to, oprócz ogrzewania w zimie, wykorzystywać będziemy do chłodzenia pomieszczeń, „zimnem” dostarczanym przez pompę ciepła.

Inne rozwiązania

Alternatywą dla proponowanego rozwiązania może być, np.:
– ogrzewanie elektryczne pomieszczeń, za pomocą mat lub kabli grzewczych,
– tradycyjne ogrzewanie podłogowe w całym domu lub w połączeniu ze ściennym,
– gruntowy wymiennik ciepła do wstępnego ogrzewania i chłodzenia powietrza dostarczanego do budynku,
– ciepła woda użytkowa ogrzewana powietrzną pompą ciepła do c.w.u., np. Vitocal 060-A,
– kolektory słoneczne do wspomagania ogrzewania c.w.u., a nawet do wspomagania ogrzewania domu,
– instalacja fotowoltaiczna

Przy kosztach eksploatacji budynku i planowania instalacji fotowoltaicznej, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów…
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku: ok. 2 000 kWh/rok
Zapotrzebowanie ciepła na potrzeby ogrzewania c.w.u.: ok. 3 000 kWh/rok

Łączne zużycie energii elektrycznej na c.o. i c.w.u.:
– maty lub kable elektryczne na c.o., grzałka elektryczna w zbiorniku c.w.u.: ok. 5 000 kWh/rok
– instalacja z pompą ciepła: ok. 1 500 kWh/rok
– zapotrzebowanie prądu na cele mieszkalne (RTV, AGD, oświetlenie, itp.): ok. 2 000 kWh/rok

Koszt prądu na c.o. i c.w.u.

– maty lub kable, grzałka w zbiorniku; przy założeniu: licznik dwutaryfowy, zużycie 90% prądu w taryfie nocnej, 10% w dziennej: ok. 1 700 zł brutto/rok (w systemie rozliczania 1-taryfowym G11 koszt prądu wyniósłby: ok. 2 800 zł brutto/rok)
– pompa ciepła + grzałka; licznik jednotaryfowy – taryfa G11: ok. 900 zł brutto/rok

Wymagana moc instalacji fotowoltaicznej, pokrywająca niemal całe zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku:

– maty lub kable elektryczne na c.o., grzałka elektryczna w zbiorniku c.w.u.; zasilanie RTV, AGD i oświetlenia: ok. 7,0 kWp
– jak wyżej, ale z pompą ciepła do c.o. i c.w.u.: ok. 3,5 kWp

Instalacja fotowoltaiczna o mniejszej mocy zainstalowanej = niższy koszt jej wykonania.
W naszym szybkim i ogólnym porównaniu, inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla domu „z pompą ciepła”, będzie ok. 50% tańsza.

Szacunkowe koszty

Inaczej niż we wcześniej opisywanych domach, nie przedstawiamy szacunkowych kosztów inwestycji. Prosimy klienta o dostarczenie projektu domu i wybranie kilku rozwiązań, które chce zastosować w swoim domu. Po zaprojektowaniu instalacji przedstawimy konkretną analizę ekonomiczną inwestycji. Czyli, określimy dokładne koszty wykonania poszczególnych instalacji oraz określimy koszty eksploatacji domu.

Podsumowanie

Domy o małym zapotrzebowaniu na energię wymagają starannego podejścia do tematu. Każdy należy traktować indywidualnie, bo każdy inwestor uznaje za najważniejsze i oczekuje czegoś innego. Inwestor powinien świadomie dokonywać właściwych dla swojej rodziny wyborów – znając skutki jakie przyniosą jego decyzje w najbliższej, jak również w dalszej przyszłości.

Popularne