Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Czy zbiornik buforowy jest potrzebny?

Stwierdzenie, z którym często można się spotkać, że: “zbiornik buforowy jest niepotrzebny” jest dużym uproszczeniem. A nawet przejawem ignorancji, gdy nie wiedząc nic o domu i instalacji, “fachowiec” mówi, że” “bufor jest bez sensu”.

Zbiornik buforowy (zasobnik buforowy), jest to zbiornik, w którym magazynowana jest woda zasilająca ogrzewanie domu (woda grzewcza).
Pompa ciepła ogrzewa wodę, która trafia do zbiornika buforowego. Instalacja ogrzewania domu pobiera wodę z bufora w ilości i o temperaturze jaka jest potrzebna do ogrzania domu w danej chwili.
Za sterowanie ilością wody pobieranej z bufora i temperaturą zasilania ogrzewania domu odpowiada automatyka pompy ciepła poprzez zawór mieszający.
Najczęściej w buforze nie ma żadnego wymiennika ciepła, ale może taki zawierać, np. do podłączenia instalacji kolektorów słonecznych czy kotła na paliwo stałe – najczęściej w postaci wężownicy grzewczej.

Przykładowe zbiorniki buforowe wody grzewczej firmy Viessmann.

Przykładowa instalacja pompy ciepła ze zbiornikiem buforowym i kominkiem z płaszczem wodnym:

> Wizualizacja pracy instalacji z pompą ciepła <

Zbiornik buforowy nie potrzebny

Zbiornik buforowy sprawdzi się w każdej instalacji. Ale, jeśli mamy energooszczędny dom, w całości wyposażony w ogrzewanie podłogowe, nie planujemy dodatkowego źródła ciepła do centralnego ogrzewania, jeśli pojemność wody w instalacji jest odpowiednia, jeśli chcemy obniżyć koszty inwestycji – nie musimy stosować zbiornika buforowego.

Zasobnik buforowy potrzebny

Bufor będzie potrzebny, gdy:

Zbiornik buforowy być może

Zasobnik buforowy podnosi koszty inwestycji ale przynosi wiele korzyści:

Przykładowa instalacja z powietrzną pompą ciepła typu Split, zbiornikiem buforowym, zbiornikiem c.w.u. i rekuperatorem.

Jak widać, zastosowanie zbiornika buforowego zależy od wielu czynników. W niektórych sytuacjach projektant zaproponuje prostą instalację – bez bufora. W innych, będzie się upierał – zbiornik buforowy musi być.

Budujesz lub modernizujesz dom?  Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o kocioł kondensacyjny lub inne produkty marki Viessmann. Wypełnij formularz a specjaliści naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. Tagi
bufor / pompa ciepła / zasobnik buforowy / zbiornik buforowy

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?