Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Pompa ciepła do c.w.u.

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.), może być ogrzewana na wiele sposobów. Przez kocioł gazowy, olejowy, na paliwo stałe, ze wspomaganiem kolektorami słonecznymi itd. Jednak, najniższe koszty ogrzewania zapewnia pompa ciepła do c.w.u.

Spośród różnych konstrukcji tego typu urządzeń najczęściej spotykanymi są pompy ciepła do c.w.u. w zabudowie kompaktowej – w jednej obudowie znajduje się pompa ciepła i zbiornik c.w.u. o pojemności nawet 300 litrów. Pompa ciepła do c.w.u może ogrzewać wodę przez cały rok, wykorzystując ciepło z powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują, z pomieszczeń mieszkalnych lub z zewnątrz budynku. Może również współpracować z kolektorami słonecznymi w jeszcze większym stopniu obniżając koszty ogrzewania c.w.u.
Zamiast kolektorów słonecznych, do zbiornika c.w.u można podłączyć kocioł na paliwo stałe i w lecie ogrzewać wodę wyłącznie pompą ciepła (kocioł pozostaje wyłączony). W zimie woda użytkowa może być ogrzewana np. tylko przez kocioł.

Pompa ciepła do c.w.u na konkretnym przykładzie

Przyjrzyjmy się dokładniej pompie ciepła do c.w.u., na przykładzie Vitocal 160-A.
Do ogrzewania wody użytkowej wykorzystuje ciepło z powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje (minimalna kubatura 20 m³) – obniża w nim wilgotność i temperaturę.
Za pomocą przewodów wentylacyjnych, pompa ciepła do c.w.u. może również pobierać powietrze z wielu pomieszczeń w domu lub powietrze z zewnątrz budynku. Zabudowany w pompie wentylator umożliwia uzyskanie przepływu powietrza do 250 m³/h, przy sprężu dyspozycyjnym 95 Pa. Dzięki temu pompę ciepła można wykorzystać do kontrolowanej wentylacji kilku pomieszczeń w budynku o całkowitej powierzchni do ok. 200 m² (przy 0,5-krotnej wymianie powietrza).

Pompa ciepła do c.w.u. zapewnia wysoki komfort ciepłej wody. Przy ogrzewaniu wody od 15 do 45°C, przy temperaturze powietrza 15°C i przepływie powietrza 250 m³/h, pompa ciepła osiąga wysoki stopień efektywności COP: 3,56. Oznacza to, że moc grzewcza pompy ciepła 1.540 W uzyskiwana jest dzięki pracy sprężarki, która pobiera tylko 430 W energii elektrycznej.
Zabudowany w pompie ciepła zbiornik c.w.u. o pojemności 285 l zapewnia komfortową ilość ciepłej wody dla wieloosobowej rodziny – do 5 osób.
Przy ogrzewaniu c.w.u tylko pompą ciepła, można ogrzać wodę użytkową do temperatury maksymalnie 55°C. Dogrzewając grzałką elektryczną, można uzyskać wodę o temperaturze do 65°C.
Dla maksymalnego obniżenia kosztów ogrzewania c.w.u., do pompy ciepła można podłączyć instalację kolektorów słonecznych.

Instalacja na miarę potrzeb

Pracę pompy ciepła można dostosować do różnych potrzeb. We wszystkich trybach pracy woda użytkowa ogrzewana jest gdy tylko jej temperatura spadnie poniżej temperatury wymaganej (poniżej progu włączenia). W trybie automatycznym regulator włącza wentylator tylko przy podgrzewie wody użytkowej i reguluje jego prędkość obrotową w zależności od zapotrzebowania na ciepło.
Tryb ciągły umożliwia stałą wentylację pomieszczeń przy stałej prędkości obrotowej wentylatora. W trybie Timer realizowana jest wentylacja z wykorzystaniem różnej prędkości obrotowej wentylatora w ustawionych okresach czasu.

Pompa ciepła do c.w.u – dobra współpraca

Pompa ciepła do c.w.u. samodzielnie i najoszczędniej może ogrzewać wodę użytkową przez cały rok, bez konieczności przyłączania kotła gazowego, olejowego czy na paliwo stałe. Pompa ciepła do c.w.u. może również współpracować z kotłem na paliwo stałe tanio ogrzewając wodę użytkową w okresie letnim. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla np. gruntowej pompy ciepła – do ogrzewania domu pozwala dobrać pompę ciepła mniejszej mocy, wymiennik gruntowy mniejszych rozmiarów, a także wspomaga regenerację cieplną gruntu w okresie pozagrzewczym.
Instalacja pompy ciepła do c.w.u. jest prosta, a koszt inwestycji może być porównywalny lub mniejszy od instalacji kolektorów słonecznych czy tradycyjnych układów wentylacji mechanicznej.
Wymieniając stary zbiornik ciepłej wody lub modernizując ogrzewanie domu warto pomyśleć o pompie do c.w.u.. Pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej może być alternatywą dla kolektorów słonecznych lub może dodatkowo współpracować z instalacją solarną maksymalnie obniżając koszty ogrzewania.

1 – gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny
2 – pompa ciepła do c.w.u. Vitocal 161-A typ WWKS
3 – moduły fotowoltaiczne Vitovolt 200
4 – obieg grzewczy bezpośredni (np. grzejniki)
5 – obieg grzewczy z mieszaczem (np. ogrzewanie podłogowe)

Tagi
ciepła woda użytkowa / cwu / Ogrzewanie wody użytkowej / pompa ciepła / pompa ciepła cwu / Pompa ciepła do c.w.u.

Popularne