Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Zawór mieszający – „mieszacz” – co warto o nim wiedzieć?

Przykład obiegu grzewczego wyposażonego w zawór mieszający 3-drogowy:

zawór mieszający

 

Jak działa zawór mieszający?

 

Przykładowo, w danej chwili kocioł dostarcza wodę grzewczą o temperaturze 60ᵒC, która zasila grzejniki w domu. Ale jest to zbyt wysoka temperatura dla ogrzewania podłogowego, ponieważ powinna ona wynosić np. 30ᵒC. Wówczas zawór mieszający do gorącej wody z kotła dopuszcza trochę zimnej, tak żeby na zasilaniu instalacji podłogówki woda miała odpowiednią temperaturę: 30ᵒC.
Zawory mogą pracować automatycznie lub na zasadzie termostatu.
Automatyczny zawór mieszający wyposażony jest w siłownik elektryczny, który sterowany jest przez regulator kotła. Kocioł kontroluje i steruje pracą zaworu, np. na podstawie temperatury zewnętrznej (regulacja pogodowa).
Termostatyczny zawór mieszający działa podobnie jak głowica termostatyczna przy grzejniku – ustawia się na nim odpowiednią temperaturę i taka jest utrzymywana. Chcąc np. przykręcić ogrzewanie, musimy sami zmienić ustawienie termostatu.

 

Zawór mieszający często możemy spotkać w instalacjach z dwoma i więcej obiegami grzewczymi, np.
obieg 1: wyposażony w tradycyjne grzejniki;
obieg 2: ogrzewanie podłogowe.

zawór mieszający

Rys. Kocioł Vitodens 100-W w instalacji z ogrzewaniem grzejnikowym i drugim obiegiem grzewczym wyposażonym w zawór mieszający – podłogówką.

Zawór w instalacji z pompą ciepła, która współpracuje z dodatkowym źródłem ciepła:

Rys. Instalacja z gruntową pompą ciepła, kominkiem z płaszczem wodnym (lub kotłem na paliwo stałe) i zbiornikiem buforowym wody grzewczej.

 

Gdy chcemy podzielić dom na dwa niezależne obiegi grzewcze z możliwością sterowania pracą każdego obiegu niezależnie:

zawór mieszający

Zdj. Instalacja z kotłem gazowym kondensacyjnym i dwoma niezależnymi obiegami wyposażonymi w grzejniki: 1 – mieszkanie; 2-gi z zaworem mieszającym – część usługowa, pomieszczenia rekreacyjne, itp.

 

W przypadku kotłów na paliwo stałe stosuje się często, lub powinno stosować, tzw. 4-ro drogowe zawory mieszające.
Taki zawór reguluje temperaturę wody zasilającej ogrzewanie domu, ale również chroni kocioł przed zbyt niską temperaturą wody trafiającej do niego z instalacji ogrzewania – chroni przed zbyt niską temperaturą wody powracającej do kotła. Dlaczego jest to ważne? Bo kotły na paliwo stałe nie „lubią” niskiej temperatury wody, która może powodować kondensację – czyli wykroplenie wody ze spalin. A to z kolei powoduje szybszą korozję kotła, a nawet jego uszkodzenie po niedługim okresie eksploatacji.

Budujesz lub modernizujesz dom?  Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o kocioł kondensacyjny lub inne produkty marki Viessmann. Wypełnij formularz a specjaliści naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 



Tagi
automatyczny zawór mieszający / jak działa zawór mieszający / mieszacz / obieg grzewczy / termostatyczny zawór mieszający / zawór mieszający

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)