Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Przychodzi klient do instalatora, czyli wycena systemu grzewczego Dom 3.

W tym i w poprzednich artykułach chcielibyśmy pokazać Państwu jak może wyglądać kontakt i rozmowa inwestora budującego dom, z instalatorem.
Po co ? Żeby pokazać, że wybór wyposażenia domu i konkretnych rozwiązań nie jest taką prostą sprawą, jak niektórym mogłoby się wydawać.

Inaczej niż w poprzednich, przyjrzymy się budynkowi parterowemu o powierzchni użytkowej 140 m2 i klientowi, który zakłada, że „robimy jak najtaniej, ale dobrze…”. Trudno sprostać takiemu wyzwaniu, bo „dobrze”, często nie przekłada się na „tanio”. Ale lubimy wyzwania i „podejmujemy rękawicę”
Pewnym utrudnieniem jest praca klienta poza granicami kraju i kontakt praktycznie wyłącznie za pomocą e-maila. Utrudnieniem jest również to, że nie dostaniemy projektu domu. Możemy korzystać tylko z informacji znajdujących się na stronie internetowej projektu – klient dopiero rozpocznie budowę domu. Obecnie jest na etapie szacowania kosztów budowy…

Dom 3. Feniks
Projekt domu: Feniks – Domywstylu.pl
Link do projektu domu: https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-feniks.php.
Na stronie projektu możemy kliknąć „panorama 360°”, aby pochodzić po domu i przyjrzeć się dokładniej wnętrzom.

fot. Domywstylu.pl

– dom parterowy,
– „rozwiązania projektowe powstały z myślą o wygodnych warunkach mieszkalnych dla 4-osobowej rodziny”,
– dach czterospadowy o kącie nachylenia: 20°,
– powierzchnia użytkowa domu: 139,11 m2,
– powierzchnia garażu: 32,72 m2
– kotłownia: 7,31 m2
– niestety, z informacji na stronie projektu nie dowiemy się ile ciepła dom będzie potrzebował, ale…
– korzystamy z możliwości porozmawiania z konsultantem za pomocą „czatu na żywo” dostępnego na stronie,
– z rozmowy dowiadujemy się, że: „Projekt jest w przygotowaniu i nie ma jeszcze opracowanej charakterystyki energetycznej, ale raczej będzie spełniać wymagania WT2021”.
– przyjmujemy więc, że potrzebna moc grzewcza na centralne ogrzewanie (c.o.), wyniesie: ok. 8 kW, dla obliczeniowej temperatury zewnętrznej: -20°C,
– nie znamy dokładnej technologii budowy i ocieplenia jakie ostatecznie wybierze klient, więc potrzebna moc grzewcza może różnic się od wstępnie przyjętej…
– kominek przewidziany w projekcie domu,
– projekt domu przewiduje zastosowanie: kotła gazowego lub kotła na paliwo stałe.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że decydując się na kocioł na paliwo stałe, np. węglowy, dom na pewno nie spełni warunków WT2021.

Pierwszy kontakt i szczegóły

Klient wysłał zapytanie o ofertę mailem. Próby kontaktu telefonicznego z klientem skończyły się niepowodzeniem. Rozmawiamy więc z wyłącznie za pomocą e-mail-a…
Z korespondencji dowiadujemy się tylko, że:
– w domu będą mieszkały 4 osoby,
– klient stawia na kocioł gazowy,
– w całym domu ogrzewanie grzejnikami,
– garaż ogrzewany,
– zwykły wkład kominkowy,
– nie planuje kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej,
– nie chce pompy ciepła ani rekuperacji…

Wynika z tego, że klient chce wyposażyć dom w „prostą” instalację, licząc prawdopodobnie na niski koszt jej wykonania. Na podstawie uzyskanych informacji (bardzo ograniczonych), zaproponujemy rozwiązania i przygotujemy dla klienta szacunkowy koszt kompletnej instalacji.

Proponowane rozwiązania

Klient oczekuje „prostej instalacji”, dlatego proponujemy:
– wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 100-W i jako alternatywę – bardziej zaawansowany technicznie kocioł Vitodens 200-W,
– ciepła woda użytkowa (c.w.u.), ogrzewana będzie w osobnym zbiorniku ustawionym pod kotłem,
– na razie przyjmujemy, że będzie to zbiornik o pojemności 120 litrów – odpowiednia pojemność zbiornika zależy od przyzwyczajeń domowników i ilości zużywanej przy tym c.w.u.,
– w całym domu będą grzejniki stalowe płytowe – podłączenie grzejników do instalacji ze ściany,
– w łazienkach grzejniki drabinkowe i ogrzewanie podłogowe.

Kocioł wiszący Vitodens 100-W / Kocioł wiszący Vitodens 200-W

Grzejniki stalowe płytowe Viessmann

Kocioł gazowy

Czasami nie warto wybierać najtańszych rozwiązań, bo nieco droższe mogą lepiej pasować do naszego domu i do naszych oczekiwań. Przyjrzyjmy się więc dokładniej obu proponowanym kotłom – krótkie porównanie, tego co naszym zdaniem jest ważne. Istotne aspekty i ważne różnice zaznaczyliśmy pogrubioną czcionką.

Moc grzewcza na c.o

Istotnym parametrem jest tutaj zakres modulacji mocy grzewczej (inaczej: zakres modulacji palnika). Jest to przedział mocy kotła w którym dopasowuje on ilość wytwarzanego ciepła w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło (w zależności od temperatur zewnętrznych). Widzimy, że pod tym względem kotły różnią się znacznie mocą, od której kocioł zaczyna pracę z modulacją: w 100-W od 6,5 kW, a w 200-W od 1,9 kW. Zwróćmy uwagę, że najwięcej dni w okresie grzewczym mamy z temperaturami zewnętrznymi w okolicach 0°C i wyższych. W tych dniach, do ogrzewania domu potrzeba znacznie mniej ciepła niż przy temperaturach: -20°C. O ile przy temperaturze: -20°C, dom klienta potrzebował będzie ok. 8 kW mocy grzewczej, to przy 0°C – tylko ok. połowy, czyli ok. 4 kW. Oznacza to, że – im zakres modulacji mocy grzewczej kotła jest większy, tym lepiej dopasowuje on swoją moc grzewczą do aktualnych temperatur zewnętrznych, będzie rzadziej się załączał co przełoży się na mniejsze zużycie gazu.
Wniosek: pod tym względem kocioł Vitodens 200-W 1,3-13 kW będzie lepszym rozwiązaniem dla domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło – będzie mniej zużywał gazu.

Moc grzewcza na c.w.u.

Oba kotły ogrzewają wodę użytkową z podobną mocą. Warto zwrócić tutaj uwagę, że w kotłach z osobnym zbiornikiem c.w.u., o dostępnej ilości ciepłej wody decyduje pojemność zbiornika i utrzymywana w nim temperatura c.w.u. Moc grzewcza kotła na c.w.u. będzie mieć wpływ niemal wyłącznie na szybkość ogrzewana wody do wymaganej temperatury.

Sprawność

Oba kotły mogą pracować z wysoką sprawnością – do 109%. Jednak podczas codziennej pracy, sprawności mogą się różnić bo, Vitodens 200-W wyposażony jest w rozwiązania, które w maksymalnym stopniu oszczędzają zużycie paliwa.

Wymiennik spaliny-woda

Jest to wymiennik, w którym ciepło splin przekazywane jest do wody grzewczej. W obu kotłach mamy wymienniki Inox-Radial – wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej. Jest to stal o wyższej trwałości od typowych jakie stosuje się do produkcji kotłów oraz o wyższej trwałości od wymienników wykonanych ze stopów aluminium.
Można więc oczekiwać, że nasz kocioł długo popracuje, co potwierdza gwarancja producenta, która wynosi 10 lat – na wymiennik.

Palnik

MatriX jest palnikiem promiennikowym, którego główny element wykonany jest z siatki. Podczas pracy palnika siatka żarzy się (stąd nazwa „promiennikowy”) i przekazuje ciepło wodzie grzewczej w dużej części przez promieniowanie – jest to najskuteczniejszy sposób przekazywania ciepła. Dzięki temu:
– spaliny mają temperaturę niższą niż w tradycyjnych palnikach, a im niższa temperatura spalin, tym lepiej można wykorzystać efekt kondensacji – niższe koszty ogrzewania,
– siatka palnika może płynnie kompensować naprężenia termiczne podczas jego pracy – dłuższa żywotność palnika.
MatriX jest palnikiem najnowszej generacji (patent i produkcja firmy Viessmann). Praktycznie żaden inny producent kotłów nie stosuje tego rodzaju palników. Palniki MmatriX stosowane są we wszystkich kotłach kondensacyjnych firmy Viessmann.

System kontroli i regulacji spalania

Lambda Pro Control Plus jest to system, który stale kontroluje i reguluje proces spalania. Automatycznie dopasowuje pracę kotła do zmieniającej się jakości gazu z sieci gazowniczej. Zapewnia maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie oraz zawsze wysoką sprawność kotła przy pracy z małą jak i maksymalną mocą grzewczą. To wszystko przekłada się na mniejsze zużycie gazu, a co za tym idzie, na niższe rachunki za ogrzewanie.

Regulator

W obu kotłach mamy regulatory obsługiwane dotykowo, Ale, w Vitodens 200-W panel obsługowy jest znacznie większy niż w 100-W. Dodatkowo, kolory wyświetlacz i menadżer energii w regulatorze kotła Vitodens 200-W sprawiają, że jego obsługa jest znacznie łatwiejsza i daje większe możliwości. Między innymi, pozwala kontrolować: zużycie gazu i energii elektrycznej; aktualna moc z jaką pracuje kocioł; rozkład temperatury w zbiorniku c.w.u.; uzyski energii z instalacji kolektorów słonecznych.
Dodatkową zaletą kotła Vitodens 200-W będzie możliwość jego zdalnej obsługi za pomocą urządzeń mobilnych, np. smartfona – w cenie kotła.

Wymiary

Jakie są, widać na zdjęciach powyżej – Vitodens 200-W jest trochę większy niż 100-W, ale oferuje „więcej” niż 100-W. Warto przy tym zwrócić uwagę, że oba kotły można zabudować po bokach. Co będzie miało znaczenie jeśli planujemy umieszczenie kotła we wnęce lub zabudowanie w ciągu szafek.

Montaż kotła

Porównując ogólne informacje i ceny obu kotłów dowiemy się, że Vitodens 200-W jest droższy od 100-W. Ale, nie znajdziemy informacji o tym, że 200-W jest znacznie łatwiejszy w montażu niż 100-W. Co to oznacza ? Że mniej pracy trzeba włożyć aby zmontować kocioł = niższy koszt robocizny.

Grzejniki

Wstępnie zaproponujemy klientowi grzejniki stalowe płytowe Viessmann – dolnozasilane, przyłącze ze ściany. Tańsze w wykonaniu będzie podłączenie grzejnika od dołu z rurami wychodzącymi z podłogi. Ale…. – przy tańszych rozwiązaniach zawsze jest jakieś „ale”.
Rury wychodzące z podłogi:
– są widoczne i mało estetyczne,
– trudno będzie umyć podłogę pomiędzy rurami i za nimi, z czasem może się tam uzbierać sporo brudu.
Lepszym rozwiązaniem są rury wychodzące ze ściany, bezpośrednio pod grzejnikiem – bez widocznych rur.
Dlaczego grzejniki Viessmann ? Ponieważ:
– producent daje 10 lat gwarancji
– biel, która nie zmienia koloru z upływem lat
– łatwy dostęp do wnętrza grzejnika – łatwe jego czyszczenie.
Łatwe czyszczenie – na to również powinni zwracać uwagę inwestorzy wybierając grzejniki do swojego domu. Z każdym rokiem, we wnętrzu grzejnika będzie zbierać się coraz więcej kurzu, który ostateczne będą wdychać domownicy jeśli grzejnik nie będzie regularnie czyszczony. Szczególne znaczenie ma to dla alergików.

Ogrzewanie podłogowe

W łazienkach przewidujemy zastosowane grzejników drabinkowych i podłogówki. Najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem będzie ogrzewane podłogowe zasilane z instalacji grzejników. Raz ustawiony system regulacji podłogówki nie powinien wymagać ingerencji mieszkańców.

Alternatywne rozwiązania – w przyszłości

Również w tak prostej instalacji klient będzie miał kilka możliwości wpływania na koszty eksploatacji domu:
– prędzej czy później zauważy, że wentylacja mechaniczna będzie potrzebna – w domu parterowym łatwe będzie jej założenie,
– łatwo będzie mógł dołożyć do kotła gazowego pompę ciepła np. powietrzną,
– będzie mógł zastąpić kocioł gazowy hybrydą Vitocaldens 222-F, w której znajduje się powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy,
– urządzenie mikrokogeneracyjne, np.: Vitotwin 300-W, w którym zabudowany jest kocioł gazowy i moduł do produkcji prądu,
– instalacja fotowoltaiczna
– kolektory słoneczne.

Szacunkowe koszty

Koszty instalacji i ogrzewania domu mogą wyglądać następująco:

Podsumowanie

„Prosta instalacja” ogrzewania domu również może być dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Warto przy tym pamiętać o przyszłości i mieć możliwość wpływania na nią – pod kątem kosztów eksploatacji domu. Za parę lat kocioł gazowy będzie już rozwiązaniem trochę przestarzałym. Podobnie jak ogrzewanie grzejnikami. Należy spodziewać się, że z każdym rokiem wartość takiego domu będzie znacznie zmniejszać się, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań może wymagać znacznych przeróbek instalacji.

Popularne