Ciepła woda użytkowa (c.w.u.), może być ogrzewana na wiele sposobów. Przez kocioł gazowy, olejowy, na paliwo stałe, ze wspomaganiem kolektorami […]
Pompy ciepła to zaawansowane urządzenia grzewcze, które coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ciepła w domach, jak kotły na paliwa stałe, gazowe lub olejowe. Mogą one pełnić różne funkcje – ogrzewać i chłodzić pomieszczenia domu, jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Sprawdź, jak działają pompy ciepła na potrzeby ogrzewania wody użytkowej.
Cieszące się coraz większą popularnością pompy ciepła typu powietrze-woda oraz gruntowe, służące przede wszystkim do ogrzewania budynków, mogą również podgrzewać wodę użytkową. W jaki sposób? W tym celu współpracują z zasobnikami wody użytkowej, które zapewniają jej stałą dostępność. Zasobnik zazwyczaj mieści od 150 do 300 litrów wody, co wystarcza nawet dla większych rodzin.
Pompa ciepłą podgrzewa wodę w zasobniku poprzez wężownicę. W przeciwieństwie do kotłów, które mogą jednocześnie ogrzewać dom oraz ładować zasobnik ciepłej wody użytkowej, pompa ciepła może ogrzewać w danym momencie albo pomieszczenia, albo wodę użytkową w zasobniku.
Pompy ciepła są niskotemperaturowym źródłem ogrzewania, dlatego urządzenia działające w takiej instalacji powinny posiadać dużą powierzchnię wymiany ciepła. Z tego względu do współpracy z pompą ciepła najlepiej sprawdzają się zasobniki c.w.u., takie jak nowe Vitocell 100-V (typ CVWC), które mają duże powierzchnie wymiennika ciepła, pozwalające sprostać niskim temperaturom zasilania pomp ciepła. Zbiorniki c.w.u., z którymi integruje się pompy ciepła, są bardzo dobrze izolowane termicznie, dzięki czemu nie ma konieczności częstego podgrzewania wody, co redukuje zużycie energii.
W ofercie producentów znaleźć można również pompy ciepła do c.w.u. To kompaktowe urządzenia, zaprojektowane wyłącznie do podgrzewania wody, które sprawdzają się w domach z innymi źródłami ogrzewania (np. piecem gazowym czy kominkiem). Pompy ciepła do c.w.u. to urządzenia typu powietrze-woda, które wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu (nawet tym wewnętrznym, np. z pomieszczenia technicznego czy garażu) do podgrzewania wody w wbudowanym zasobniku. W standardzie pompy c.w.u. mają zasobniki o pojemności od 100 do 300 litrów, które pozwalają na wygodne korzystanie z ciepłej wody przez całą dobę.
Czym pompy ciepła do c.w.u. różnią się od standardowych pomp?
Brak funkcji ogrzewania domu: są przeznaczone wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej.
Prosta instalacja: kompaktowe wymiary i brak konieczności podłączania do systemu ogrzewania budynku.
Niższe koszty inwestycyjne: pompy ciepła do c.w.u. są tańsze od standardowych pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynków.
Kiedy warto wybrać pompę do c.w.u.? Przede wszystkim, gdy w budynku znajduje się inne źródło ogrzewania, ale zależy nam na ekologicznym i ekonomicznym sposobie ogrzewania wody użytkowej. Takie pompy sprawdzą się również w domach z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło, gdzie nieopłacalne byłoby instalowanie dużego systemu grzewczego. Będą także dobrym wyborem jako rozwiązanie uzupełniające w gospodarstwach z instalacją fotowoltaiczną – pompa c.w.u. może wykorzystywać nadwyżki energii elektrycznej do podgrzewania wody.