Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Ogrzewanie wody użytkowej niedrogo i komfortowo

Koszty ogrzewania wody użytkowej nie należą do najniższych, dlatego planując wykonanie lub modernizację instalacji grzewczej w każdym budynku warto postawić na rozwiązania, które zagwarantują nam spore oszczędności przy jednoczesnym wysokim komforcie korzystania z ciepłej wody użytkowej. Tanie ogrzewanie wody może nam zapewnić zastosowanie powietrznej pompy ciepła.

Pod pojęciem komfortu ciepłej wody kryje się spełnienie podstawowych wymagań, do których zalicza się zapewnienie odpowiedniej ilość wody o właściwej temperaturze oraz szybki dostęp do niej zawsze, wtedy kiedy akurat jest potrzebna. Urządzeniami, którymi zapewnią nam taki komfort przy stosunkowo niskich kosztach ogrzewania wody są nowoczesne pompy ciepła jak Vitocal 060-A firmy Viessmann.

Ciepła woda użytkowa tanim kosztem

Vitocal 060-A to pompa ciepła typu powietrze-woda wyprodukowana z myślą o ogrzewaniu wody użytkowej w niemal każdym budynku – zarówno nowym, jak i modernizowanym. Jej zastosowanie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie wody nawet do 40%. Jest to możliwe dzięki temu, że pompa ciepła do podgrzewania wody wykorzystuje darmową energię zawartą w powietrzu. W tym celu urządzenie może pobierać energię z powietrza zewnętrznego lub powietrza obiegowego. W wersji na powietrze obiegowe pompa ciepła Vitocal 060-A wykorzystuje powietrze z pomieszczenia, w którym została zainstalowana. Pobiera z niego część ciepła, które następnie podgrzewa do poziomu temperatury użytkowej (do 62°C w typowym trybie pracy). Przy okazji usuwa wilgoć z pomieszczenia, w którym pracuje. Pompa ciepła zapewniające ogrzewanie wody ciepłem z powietrza obiegowego sprawdza się szczególnie dobrze w sytuacji, gdy powietrze w pomieszczeniu wymaga chłodzenia – na przykład w pomieszczeniach do przechowywania artykułów spożywczych.
Za pomocą przystawki pompę ciepła Vitocal 060-A można łatwo przestawić na tryb pracy wykorzystujący powietrze zewnętrzne. Pracuje ona wtedy wydajnie do temperatury zewnętrznej -5°C. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom pompa pompa ciepła Vitocal 060-A może samodzielnie przygotować ciepłą wodę od wiosny do późnej jesieni, zastępując elektryczny bojler, podgrzewacz czy kocioł grzewczy.

Efektywna praca w każdych warunkach

Pompa ciepła Vitocal 060-A jest dostępna w wersji z grzałką elektryczną (WWK) lub wężownicą umożliwiającą współpracę z drugim źródłem ciepła, np. kotłem na gaz ziemny, propan, olej opałowy lub paliwo stałe jak węgiel lub drewno (WWKS). Oba rozwiązania zapewniają nam dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody nawet wówczas, gdy urządzenie nie jest w stanie pozyskać wystarczającą ilości energii z powietrza, niezbędną do podgrzewu wody do wymaganej temperatury. Pompa ciepła z grzałką elektryczną to rozwiązanie umożliwiające nam ogrzewanie wody, szczególnie polecane do budynków, w których nie przewidziano montażu głównego urządzenia grzewczego – np. w budynkach okresowo zamieszkałych, jak domki letniskowe lub w budynkach gospodarczych. Pompa ciepła z dodatkową wężownicą sprawdzi się dobrze w instalacjach grzewczych z kolektorami słonecznymi czy kotłem grzewczym. Stając się głównym urządzeniem odpowiedzialnym za ogrzewanie wody użytkowej, odciąża pracę kotła i pozwala zmniejszyć wysokość rachunki za zakup paliwa, którym jest on zasilany.

Komfortowe ogrzewanie wody w domu

Dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody o każdej porze zapewnia zasobnik o pojemności 250 l. Mieści się on w kompaktowej obudowie pompy ciepła. Dzięki temu w jednym urządzeniu otrzymujemy wszystkie niezbędne komponenty zapewniające wydajne ogrzewanie wody i korzystanie z niej. Kompaktowa budowa pompy Vitocal 060-A sprawia, że nie zajmuje ona dużo miejsca i może stanąć nawet w niewielkim pomieszczeniu.
Oprócz modułu pompy ciepła i zasobnika c.w.u. w obudowie znajduje się również regulator, umożliwiający intuicyjną obsługę urządzenia. Fabryczne ustawienia regulatora sprawiają, że pompę ciepła można użytkować od razu po jej zamontowaniu. Jej uruchomienie jest proste i może być wykonane przez każdego. Ustawienia pracy pompy ciepła mogą być też indywidualnie zmieniane zgodnie z aktualnymi potrzebami. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepłą wodę autoryzowany specjalista może zmienić profil pracy pompy ciepła z L na XL, dzięki czemu ciepłej wody będziemy mieć zawsze pod dostatkiem.

Korzyści z zastosowania pompy ciepła Vitocal 060-A:

– Niższe rachunki za ogrzewanie wody użytkowej dzięki wykorzystaniu ciepła z otoczenia
– Wysoki komfort ciepłej wody dzięki zasobnikowi o dużej pojemności
– Dłuższa żywotność kotła (używanego jako dodatkowe źródło ciepła)
– Brak szkodliwych substancji podczas pracy urządzenia
– Pełna automatyzacja pracy pompy, zapewniająca duży komfort jej użytkowania
– Brak zagrożenia wzrostem ceny paliw
– Zwrot inwestycji w krótkim czasie

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane