Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Nieszczelny komin – jak rozwiązać ten problem?

Niewłaściwie eksploatowany komin może się samoczynnie zapalić. Nie mniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców jest nieszczelny komin, przez który spaliny mogą przedostawać się do pomieszczeń mieszkalnych.

Komin służy do odprowadzania spalin z kotłów na paliwa stałe i z kominków. Niewłaściwie dobrany i wykonany może być źródłem wielu problemów. Również sposób eksploatacji naszego kotła będzie miał istotne znacznie dla komina i jego trwałości. Tym samym, dla bezpieczeństwa użytkowników. Podczas spalania paliw wydziela się para wodna o kwaśnym odczynie, która uszkadza tynk i beton. Pod wpływem jej działania powstają szczeliny, przez które do pomieszczeń mieszkalnych może przedostawać się tlenek węgla – główny sprawca śmiertelnych zatruć. Nieszczelny komin to duży problem, można sobie jednak z  nim poradzić.

Sposoby na nieszczelny komin

Jednym ze sposobów na nieszczelny komin będzie włożenie do niego stalowego wkładu kominowego.
Jeśli z jakiegoś powodu nie można zastosować wkładu, nieszczelny komin można uszczelnić specjalną masą np. masa uszczelniająca SKD firmy Schiedel, która jest odporna na działanie wysokich temperatur i jest wytrzymała na ścieranie. Do oczyszczonego komina wprowadzane jest urządzenie powlekające, które równomiernie rozprowadza masę uszczelniającą na jego ściankach, wypełniając wszelkie nieszczelności.
Tak wiec, jeśli zauważyłeś że Twój komin jest nieszczelny – nie zwlekaj, łatwo możesz przywrócić jego sprawne działanie lub naprawić go. Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale na życiu nie warto oszczędzać.

Popularne