Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Mała instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne dla domów to najczęściej instalacje o mocy od 2 do ok. 4 kW. Są również instalacje małej mocy i znacznie tańsze, które możemy wykorzystać w domu i nie tylko. Czym charakteryzuje się tzw. mała instalacja fotowoltaiczna?

Małe instalacje fotowoltaiczne (PV), mają moc od ok. 5 W. Można je samemu zamontować i korzystać z prądu słonecznego do ładowania telefonu, tabletu, komputera czy do zasilania telewizora i lodówki.

Do czego jeszcze może służyć mała instalacja fotowoltaiczna?

Do oświetlenia – za pomocą regulatora ładowania panel słoneczny ładuje akumulator żelowy; w zależności od potrzeb, np. w nocy, możemy włączyć oświetlenie LED-owe, które oświetli dom, garaż, plac, klatkę schodową, itd.

Jako zasilanie awaryjne – do wykorzystania prądu słonecznego w przypadku zaniku dostawy energii elektrycznej z sieci, np. do podtrzymania pracy pompy solarnej, do zasilania kotła na paliwo stałe, do oświetlenia, do zapewnienia pracy lodówki, itp.

Jako ładowarka solarna – panel fotowoltaiczny i odpowiedni regulator ładowania pozwalają ładować akumulator (baterię) w komputerze, przyczepie, łodzi, itp.

Jako zestaw turystyczny – do zasilania hydroforu, czajnika elektrycznego, oświetlenia; do ładowania telefonu, laptopa, tabletu

Mała instalacja fotowoltaiczna może służyć ponadto do zasilania kampera/łodzi lub oświetlenia reklam.

Przykładowe zestawy fotowoltaiczne

Przykładowe zestawy, ich zdjęcia i ceny: www.suntrack.pl

W zależności od potrzeb możemy wybrać panele o większej mocy i akumulatory o większej pojemności. Dzięki temu łatwo dopasujemy małą instalację PV do własnych potrzeb i oczekiwań.

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?