Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Koszty ogrzewania pompą ciepła – ile prądu zużyje pompa ciepła?

Pompa ciepła to oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domu. Niestety, nie zawsze odpowiada to rzeczywistym kosztom ogrzewania, jakich oczekiwaliśmy. Wyższe od zakładanych koszty ogrzewania pompą ciepła mogą wynikać z niewłaściwie zaprojektowanej instalacji, dobranej mocy pompy ciepła, wielkości dolnego źródła ciepła itd.

O tym, ile wyniosą koszty ogrzewanie domu pompą ciepła możemy sami się przekonać za pomocą kalkulatora na stronie internetowej PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła). Kalkulator oblicza współczynnik efektywności instalacji: SCOP.

SCOP jest to stosunek ilości dostarczonego ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej, do ilości zużytego prądu przez pompę ciepła i grzałkę elektryczną, w ciągu roku. Im SCOP jest większy, tym mniej prądu zużyje instalacja ogrzewania i niższe zapłacimy rachunki za prąd.

Link do kalkulatora SCOP: http://portpc.pl/?page_id=344

Koszty ogrzewania pompą ciepła – przykładowe obliczenia

W obliczeniach przyjęto instalację z pompą ciepła typu Split Vitocal 200-S/22-S/242-S, grzałka elektryczna jako dodatkowe źródło ciepła.

Wyniki obliczeń kalkulatora:

Znając SCOP i zapotrzebowanie budynku na ciepło (np. 15 000 kWh/rok), możemy łatwo obliczyć zużycie prądu na jego ogrzewanie i c.w.u.:

SCOP = zapotrzebowanie na ciepło/zużycie energii elektrycznej

stąd…

zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło/SCOP

zużycie energii elektrycznej = 15 000 kWh/3,4 = 4 411 kWh/rok 

Znając koszt jednostkowy za energię elektryczną (np. 0,66 zł/kWh – średnia cena (5%VAT) dla taryfy G11 z 01.01.2022 /źródło: www.cena-pradu.pl), możemy obliczyć koszty ogrzewania:

koszt ogrzewania pompą ciepła (koszt prądu) = 4 411 kWh/rok x 0,66 zł/kWh = 2 911,26 zł/rok

Sposób obliczeń kalkulatora zgodny jest z VDI 4650 – a takie obliczenia są wymagane, jeśli staramy się o dotację z programu Prosument. Tak więc, instalator może wprowadzić wszystkie potrzebne dane, wykonać obliczenia, wydrukować, podpisać i złożyć w banku.

Kalkulator uwzględnia konkretne pompy ciepła różnych producentów – dzięki temu łatwo możemy porównać różne urządzenia: o różnej moc grzewczej, różnej efektywności pracy i tego samego lub wielu producentów pomp ciepła.

Tagi
koszty ogrzewania / koszty ogrzewania pompą ciepła / moc pompy ciepła / ogrzewanie domu / pompa ciepła / SCOP / zużycie prądu

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane