Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Błędy inwestora przy pompie ciepła – jak ich uniknąć?

W poprzednim artykule pokazaliśmy jak błędy inwestora mogą wpłynąć na koszty ogrzewania domu gruntową pompą ciepła. Efektem „błędów” były wyższe koszty ogrzewania. Ale, to nie wszystko, bo ich skutki mogą być znacznie dotkliwsze.

„Błędy inwestora” – przypomnienie

Błąd 1. Utrzymywana temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach: 23°C – zamiast projektowanej: 20°C
Błąd 2. Zużycie c.w.u.: 300 litrów/dobę – zamiast projektowanego: 200 litrów/dobę
Błąd 3. Wymagana temperatura c.w.u.: 55°C – zamiast projektowanej: 45°C
Błąd 4. Ogrzewanie mieszane: grzejniki i podłogówka, wymagana temp. wody grzewczej: 55°C – zamiast w całym domu ogrzewania podłogowego, o temperaturze zasilania 35°C.

Wszystkie powyższe „błędy” sprawiają, że do ogrzewania nasz dom potrzebować będzie więcej ciepła niż zakładał projektant. Może się więc okazać, że dobrana pompa ciepła będzie miała za małą moc grzewczą, a wymiennik gruntowy będzie zbyt mały.

Zbyt mała moc pompy ciepła

Za mała moc grzewcza pompy ciepła powoduje, że będzie ona częściej się załączała i dłużej pracowała. Co prowadzi do bardziej intensywnego wychładzania gruntu i większego zużycia prądu.
W skrajnym przypadku, taka praca może nawet doprowadzić do „wyczerpania” ciepła z gruntu, w którym znajduje się nasz wymiennik. Pozostaje wówczas posiłkować się grzałką elektryczną, co nie jest tanim sposobem na ogrzewanie.

Zbyt długa praca pompy – ziemia nie ma „czasu” na regenerację, a to powoduje szybkie obniżanie temperatury gruntu wokół wymiennika i dodatkowo zmniejszenie mocy grzewczej pompy ciepła.

Za mały wymiennik gruntowy

Z wymiennika gruntowego, solanka trafiająca do pompy ciepła ma stosunkowo wysoką temperaturę, np. 6°C; pompa odbiera od niej ciepło, czyli schładza do temperatury np. 3°C i trafia ponownie do gruntu, żeby mogła ponownie ogrzać się w nim – odebrać ciepło;
jeśli mamy za mały wymiennik gruntowy, temperatura solanki zasilająca pompę ciepła będzie się obniżać i może wynosić np. 0°C, co wpłynie na mniejszą efektywność pracy pompy oraz na obniżenie temperatury solanki powracającej do gruntu, do np. -3°C.
Należy uważać na spadek temperatury solanki poniżej 0°C, bo związane jest to ryzykiem trwałego uszkodzenia wymiennika gruntowego. Może to bowiem prowadzić do zamarznięcia wody (wilgoci), która znajduje się w gruncie.
Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość – po roztopieniu, wokół rur wymiennika mogą powstawać wolne przestrzenie (pustki powietrzne), które pogarszają odbieranie ciepła z gruntu – obniżają jego efektywność.

Błędy inwestora do uniknięcia

Wystarczy starannie podejść do tematu i przekazać projektantowi instalacji dokładne informacje o naszym domu i przyzwyczajeniach mieszkańców, np. czy lubimy wyższą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, czy zużywamy więcej ciepłej wody do mycia niż przeciętnie i o jakiej temperaturze, itd..
Na tej podstawie będzie mógł on dobrać odpowiednią pompę ciepła i wielkość wymiennika gruntowego.

Warto również dokładnie przyjrzeć się ofertom jakie otrzymamy na wykonanie naszej instalacji – jeśli prosimy o takie kilka firm. Oferty mogą różnić się nie tylko ceną, ale i zastosowanymi rozwiązaniami. Pompa ciepła o niższej mocy niż potrzeba, mniejszy wymiennik gruntowy – to niższe koszty inwestycji, co z pewnością zadowoli niektórych inwestorów . A dla firmy instalacyjnej, tańsza instalacja to większe szanse na sprzedanie i zarobek. Niestety, takie podejście nie jest właściwe.

Prawidłowo dobrany i wykonany wymiennik gruntowy, odpowiednia moc pompy – to podstawa oszczędnej eksploatacji oraz bezawaryjnej i długotrwałej pracy pompy ciepła i całej instalacji.

Tagi
błędy inwestora / błędy pompa ciepła / moc pompy ciepła / pompa ciepła / wymiennik gruntowy

Artykuły powiązane

Pompy ciepła Koszty ogrzewania pompą ciepła - ile prądu zużyje pompa ciepła?

Pompa ciepła to oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domu. Niestety, nie zawsze odpowiada to rzeczywistym kosztom ogrzewania, jakich oczekiwaliśmy. Wyższe od […]

Pompy ciepła / Termomodernizacja Powietrzna pompa ciepła do nowego i modernizowanego budynku

Pompy ciepła wykorzystujące powietrze atmosferyczne jako źródło ciepła mogą skutecznie i tanio ogrzewać niemal każdy dom. W zależności od rodzaju […]

Pompy ciepła Powietrzna pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła w domu

Według danych PORT PC w I półroczu 2020 r. liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w […]

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć