Kotly.pl
Patronat:
Viessmann Aquahome
Strona główna/ Informacje z rynku

Chiny stawiają na pompy ciepła, czy my również?

Chiny od wielu lat podejmują różne działania aby polepszyć jakość powietrza. Między innymi, rząd chiński postanowił wesprzeć pompy ciepła jako kluczową technologię w walce ze smogiem i niską emisją zanieczyszczeń w Pekinie. Uznał, że spośród wszystkich rozwiązań, pompy ciepła są najbardziej efektywne.

Chińskie stowarzyszenie wspierające rozwój pomp cierpła (CHPA), szacuje że w samym Pekinie zainstalowano w 2016 roku 180 000 sztuk pomp ciepła pobierających ciepło z powietrza atmosferycznego (tzw. powietrze-woda). Przewiduje, że w 2017 r. liczba ta podwoi się.

W naszych miastach, za niską emisję i SMOG odpowiadają głównie kotły na paliwo stałe wykorzystywane do ogrzewania domów.
Źródła emisji pyłów PM 10 w 2014 r. wg Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), oraz szacowany rozkład miesięczny wg Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp ciepła (PORT PC):

Podobnie jak w Chinach, pompy ciepła powinny zastępować „nasze” kotły węglowe. Pompy ciepła należą bowiem do najczystszych technologii – nie powodują żadnej emisji zanieczyszczeń do powietrza którym oddychamy i należą do najbardziej efektywnych urządzeń (A++, A+++).

Mimo że pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, to nadal są stosunkowo rzadko wykorzystywane do ogrzewania naszych domów – ok. 7% w nowych budynkach. Dla porównania, w Szwecji: ok. 90%; w Szwajcarii i Austrii: ok. 80%.

W Polsce pompy ciepła mogą zwiększyć swój udział w walce ze SMOG-iem, między innymi za sprawą planowanego wprowadzenia przez rząd specjalnych taryf energii elektrycznej dla domów ogrzewanych pompami ciepła. Chociaż nie jest to nowe rozwiązanie, bo znane już od dawna w krajach UE. Co z tego wyjdzie – zobaczymy.

Źródło: Polski Instalatora/PORT PC

[KG: ARTYKUŁ: CHINY WYMIENIAJĄ KOTŁY WĘGLOWE NA POMPY CIEPŁA]

Popularne