Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny

Dom energooszczędny potrzebuje energooszczędnych okien

kna energooszczędne to okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, określanym symbolem Uw i wyrażanym w jednostce W/(m²·K). Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym okna skuteczniej chronią przed stratami ciepła z wnętrza budynku i chłodem z zewnątrz.

Okna zgodnie z przepisami

Wartość współczynnika, którą należy brać pod uwagę wybierając okna do domu energooszczędnego powinna dotyczyć przenikania ciepła przez całe okno – kluczowy dla inwestora powinien być więc współczynnik Uw („w” pochodzi od angielskiego window i oznacza okno), a nie jedynie Ug („g” od glass, czyli szyba) czy Uf („f” od frame, czyli rama).
Od 2017 r. współczynnik U okien pionowych w nowo powstających budynkach nie będzie mógł przekroczyć 1,1, a od 2021 r. 0,9 W/(m²·K). Dotyczy to zarówno standardowych okien elewacyjnych, jak i drzwi balkonowych oraz tarasowych.

W przypadku okien połaciowych, a więc montowanych w dachu wymagania dotyczące współczynnika Uw są nieco mniejsze. Od 2017 r. jego wartość nie może być większa niż 1,3, a od 2021 r. nie będzie mogła przekroczyć 1,1 W/(m²·K).

Okna energooszczędne od ręki

Z wyborem okien do domu energooszczędnego nie powinniśmy mieć problemu, ponieważ producenci nadążają za wymaganiami i oferują okna, które nie tylko spełniają, ale nawet przekraczają zaostrzone normy w zakresie izolacyjności cieplnej. W ofercie czołowych producentów stolarki okiennej znajdziemy m.in. okna o współczynniku Uw=0,6 W/(m²·K).

 

Tagi
Dom energooszczędny / energooszczędne okna / jakie okna

Popularne