Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Dobry kocioł kondensacyjny

Sama kondensacja, która charakteryzuje kocioł kondensacyjny to za mało, żeby mówić o oszczędnym ogrzewaniu. Potrzebne są dodatkowe rozwiązania, które maksymalnie wykorzystują paliwo w czasie normalnej pracy kotła oraz gwarantują dostarczanie ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem. Zobaczmy co oferują nowoczesne kotły kondensacyjne na przykładzie kotła wiszącego o uniwersalnym zastosowaniu – Vitodens 200-W.

Kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W wyposażony jest w palnik promiennikowy MatriX. Czym różni się on od typowych palników? Głównym elementem palnika MatriX jest siatka spleciona ze specjalnej stali szlachetnej. Po uruchomieniu palnika mieszanka gazu i powietrza spalana jest z widocznym płomieniem (podobnie jak w typowych palnikach). Ale, już po kilku sekundach siatka rozgrzewa się i spalanie przebiega bez widocznego płomienia – siatka żarzy się, oddając znaczną ilość ciepła wodzie grzewczej drogą promieniowania (stąd określenie: palnik promiennikowy).

Promieniowanie jest najskuteczniejszym sposobem przekazywania ciepła, przebiegającym niemal bez strat energii. Dzięki temu, spaliny mają temperaturę 900°C, czyli niższą niż w typowych palnikach (1200-1400°C). Pozwala to w jeszcze większym stopniu wykorzystać ciepło kondensacji – bo im niższa temperatura spalin, tym intensywniejsza kondensacja, wyższa sprawność kotła i oszczędniejsze ogrzewanie.
Siatka MatriX nie ma sztywnych połączeń. Dzięki temu skutecznie kompensuje naprężenia powstające podczas rozgrzewania i wychładzania urządzenia. Wpływa to bardzo korzystnie na długą żywotność i bezawaryjną pracę palnika.

Dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania zapewnia szeroki zakres modulacji mocy grzewczej palników MatriX, który w kotłach Vitodens 200-W wynosi maksymalnie od 17 do 100% (w kotłach typu „300” – od 10 do 100%). Dzięki szerokiej modulacji kotły osiągają wysoką sprawność w czasie codziennej pracy. Płynnie dopasowują ilość dostarczanego ciepła w zależności od temperatur zewnętrznych, rzadziej się załączają dodatkowo oszczędzając paliwo.

Palnik MatriX po rozgrzaniu
fot. Viessmann

Spalanie pod kontrolą

Typowy kocioł kondensacyjny nie sprawdza jakości gazu. Jeśli się ona zmienia zużywają więcej paliwa, za które trzeba zapłacić. Już dzisiaj do gazu ziemnego dodawany jest biogaz i należy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości będzie to coraz powszechniejsze. Ze zmianą jakości paliwa obniża się sprawność kotła i wzrasta emisja zanieczyszczeń. Układ Lambda Pro Control stosowany w kotłach Vitodens stale kontroluje i reguluje proces spalania w zależności od jakości gazu, zmian jego ciśnienia, zmian oporu przepływu powietrza zasysanego do kotła oraz po stronie wyrzutu spalin. Co ciekawe, żeby kontrolować jakość spalania nie są potrzebne żadne dodatkowe czujniki czy inne elementy pomiarowe. Lambda Pro Control wykorzystuje elektrodę jonizacyjną, która znajduje się w każdym kotle gazowym. Dzięki Lambda Pro Control kocioł kondensacyjny Vitodens może być zasilany dowolnym rodzajem gazu, niezależnie od jego jakości (również z dodatkiem biogazu) a, przejście np. z gazu płynnego na ziemny nie wymaga żadnych przeróbek palnika.

Kocioł kondensacyjny z wymiennikiem z mocnej stali

Wymiennik Inox-Radial
fot. Viessmann

Doświadczenie pokazuje, że jednym z najlepszych materiałów do budowy kotłów kondensacyjnych jest stal szlachetna – nierdzewna (stosowana przez firmę Viessmann od 1972 roku). Dobrze przewodzi ciepło i jest jednym z najtrwalszych materiałów, odpornych na korozję. W kotłach kondensacyjnych Vitodens ciepło spalin przekazywane jest wodzie grzewczej w wymienniku Inox-Radial. Wykonany jest on z wyjątkowo trwałej stali szlachetnej, o oznaczeniu DIN 1.4571 –  jest ona stosowana między innymi w w przemyśle chemicznym i spożywczym, ponadto jest odporna na agresywne działanie wody morskiej. W swoim składzie zawiera chrom, nikiel, molibden i tytan, które to składniki zwiększają trwałość i odporność na korozję stali.
Konstrukcja wymienników Inox-Radial gwarantuje zawsze skuteczne przekazywanie ciepła wodzie grzewczej, dzięki czyszczeniu powierzchni wymiany ciepła przez spływający kondensat (efekt samoczyszczenia), szerokim kanałom wodnym i małej wrażliwość na odkładanie się kamienia kotłowego.

Oszczędna praca i łatwe sterowanie

Kotły Vitodens 200-W wyposażone są w regulatory pogodowe Vitotronic 200 (w cenie kotła), które w jeszcze większym stopniu przyczyniają się do oszczędnego ogrzewania każdego budynku. Wyposażone są w funkcję optymalizacji czasu pracy kotła, (tzw. dynamiczna pauza). Regulator sprawdza jak szybko budynek traci ciepło i na tej podstawie decyduje o załączeniu kotła. Dba, aby kocioł kondensacyjny dostarczał tylko tyle ciepła ile potrzeba i wtedy kiedy jest rzeczywiście potrzebne.
Regulator może sterować pracą do 3 niezależnych obiegów grzewczych, w tym 2-ma z zaworami mieszającymi i sterować pracą instalacji kolektorów słonecznych. Moduł obsługowy regulatora można przenieść do dowolnego pomieszczenia i powiesić na ścianie. Regulatory Vitotronic wyróżnia także wyjątkowo łatwa i intuicyjna obsługa. Na dużym wyświetlaczu łatwo można potrzebne informacje przedstawiane w formie tekstowej i graficznej. Zaledwie kilkoma przyciskami poruszamy się po czytelnym menu. Wiele osób bez czytania instrukcji skutecznie poradzi sobie z obsługą ogrzewania swojego domu.

Kocioł kondensacyjny sterowany z każdego miejsca

Jeśli chcemy mieć wszystko pod ręką, ciekawym rozwiązaniem jest radiowy moduł zdalnego sterowania Vitotrol 300 RF. Wystarczy wziąć go do ręki, usiąść wygodnie w fotelu i mamy pełną kontrolę nad ogrzewaniem domu. Gdy nie jest używany, umieszcza się go na podstawce ładowarki wiszącej na ścianie lub ustawionej np. na stole. Nie potrzebne są przewody elektryczne bo komunikuje się on z regulatorem kotła radiowo.
Na dużym kolorowym ekranie wystarczy dotknąć odpowiedni symbol, aby odczytać potrzebne informacje i łatwo zmienić sposób pracy kotła, ogrzewania wody użytkowej, cyrkulacji i każdego obiegu grzewczego. System sterowania radiowego można dodatkowo wyposażyć w bezprzewodowy czujnik temperatury zewnętrznej, który zasilany jest energią słoneczną.
Również poza domem można łatwo kontrolować i sterować instalacją ogrzewania. Za pomocą telefonu komórkowego lub przeglądarki internetowej, nie tylko użytkownik ale i firma serwisowa, może kontrolować jej pracę. Dzięki temu, firma serwisowa może zaproponować klientowi coś więcej niż tylko coroczne przeglądy kotła – stałą opiekę nad instalacją, tak aby mógł on zapomnieć o ogrzewaniu.

Zdalne sterowanie Vitotrol 300 RF fot. Viessmann

Kocioł kondensacyjny skompaktowany

W zakresie małej mocy, kotły Vitodens 200-W oferowane są o mocy od 13 do 35 kW. Również w wersji kompaktowej, jako: kocioł kondensacyjny wiszący z zabudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u. – Vitodens 222-W; stojący, z zasobnikiem 100 litrów lub z podgrzewaczem 130 l wyposażonym w wężownicę grzewczą – Vitodens 222-F; również w wersji z zasobnikiem 170 l przystosowanym do współpracy z kolektorami słonecznymi. Oprócz wyjątkowo niskich kosztów ogrzewania, wyróżnia je cicha praca i możliwość zabudowy po bokach.
Do współpracy z kolektorami wspomagającymi ogrzewanie budynku, jak również dla instalacji z wieloma źródłami ciepła, np. kotłami na paliwo stałe, optymalnym rozwiązaniem może być centrala grzewcza Vitosolar 300-F. Jest ona połączeniem kotła VITODENS 200-W, zasobnika uniwersalnego Vitocell 340-M oraz osprzętu kotłowni i instalacji solarnej – wszystko zabudowane jest w jednym urządzeniu, które do ustawienia potrzebuje jedynie ok. 1,5 m2 powierzchni podłogi.

Dla większych obiektów

Dla budynków o większym zapotrzebowaniu na ciepło, kotły Vitodens 200-W oferowane są o mocy grzewczej od 45 do 150 kW. Pojedyncze kotły można łączyć ze sobą w kaskadę – szeregowo, w ustawieniu blokowym lub w narożniku na sąsiednich ścianach. Można w ten sposób uzyskać kompaktową kotłownię o maksymalnej mocy grzewczej do 900 kW, o szerokim zakresie regulacji ilości dostarczanego ciepła, o małym ciężarze i z tylko jednym kominem w budynku.
Kotły kondensacyjne Vitodens 200-W są urządzeniami ze średniej półki w ofercie Viessmann. Jednak, wyposażone są w wiele innowacyjnych rozwiązań, które gwarantują maksymalne wykorzystanie energii paliwa w każdych warunkach pracy kotła. Już dzisiaj spełniają wymagania ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska ogrzewania przyszłości.

Kotły połączone w kaskadę fot. Viessmann

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?