Modernizacja cieplna, tzw. termomodernizacja, to zabiegi, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowania na ciepło budynku, jak również mają prowadzić do […]
Audyt energetyczny to ekspertyza określająca zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Umożliwia on dokonanie obiektywnej oceny zasadności przeprowadzanych prac modernizacyjnych i wskazuje najbardziej optymalne rozwiązania, zarówno z punktu widzenia kosztów realizacji, jak również oszczędności energii.
Celem audytu jest zalecenie konkretnych, optymalnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych, formalnych) wraz z określeniem ich opłacalności. Mają one skutkować zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło budynku i co za tym idzie, zredukowaniem kosztów jego ogrzewania. Wykonanie audytu pozwala uchronić inwestora przed nietrafioną modernizacją danego elementu budynku, który w rzeczywistości ma niewielki wpływ na jego efektywność energetyczną.
Audyty obejmują wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w budynkach związane z zużyciem energii, w tym m.in.:
Audyt energetyczny powinien być wykonany przez uprawnionego audytora lub doradcę energetycznego. Dokona on oceny użytkowania energii w aktualnym stanie i przygotuje propozycje poprawy tego stanu w sposób najbardziej efektywny ekonomicznie. Audytorami są osoby z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa i innych, które ukończyły kursy szkoleniowe lub studia podyplomowe audytingu energetycznego. Listy audytorów znaleźć można m.in. na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych >> oraz na stronie Krajowej Agencji Poszanowania Energii >>
Audyt wstępny decyduje o wykonaniu lub nie wykonaniu audytu szczegółowego i może być przeprowadzony na postawie rozmów z inwestorem (właścicielem budynku, zarządcą itp.), oględzin obiektu i przeglądu dokumentacji technicznej.
Audyt wstępny odpowiada m.in. na pytania:
Po wykonaniu audytu wstępnego inwestor podejmuje decyzję o wykonaniu audytu szczegółowego na podstawie podanej przez audytora wstępnej szacunkowej wielkości kosztów inwestycji.
Na tym etapie proponuje się konkretne rozwiązania służące zmniejszeniu strat ciepła w poszczególnych elementach budynku, dobrane w oparciu o szczegółowe analizy i obliczenia.
Za najbardziej uzasadnione uznaje się w pierwszej kolejności ograniczenie strat ciepła z budynku poprzez zapewnienie właściwej izolacyjności przegród zewnętrznych budynku, następnie poszukiwanie możliwości pozyskania energii z odnawialnych źródeł np. energia z kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, a w dalszej kolejności możliwości ograniczenia zużycia energii poprzez efektywniejsze wykorzystanie paliw kopalnych, czyli usprawnienie istniejącego systemu grzewczego.