Co to jest modernizacja cieplna, czyli termomodernizacja?

Twój dom ma już kilkadziesiąt lat? Nie czujesz się w nim dobrze? Za dużo płacisz za ogrzewanie? Warto wiec pomyśleć o jego modernizacji. Termomodernizacja domu – czym jest i jak ją przeprowadzić?

Modernizacja cieplna, tzw. termomodernizacja, to zabiegi, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowania na ciepło budynku, jak również mają prowadzić do poprawy komfortu mieszkania w domu.
Zabiegi te mogą dotyczyć ocieplenia przegród zewnętrznych budynku, np.: ścian zewnętrznych, dachu; wymiany okien. Dotyczą również zmian w instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej, np. wymiana starego i wysłużonego już kotła na nowoczesny, lub zmiany sposobu ogrzewania, np. przejście z ogrzewania węglem na gaz ziemny.

Termomodernizację domu możemy przeprowadzić kompleksowo, „za jednym zamachem” lub podzielić na kilka etapów rozłożonych nawet na parę lat. Oczywiście, zanim przystąpimy do działania konieczna będzie dokładna analiza co i jak powinniśmy zrobić, ile nas to będzie kosztowało i jakie korzyści przyniesie termomodernizacja.
Warto również sprawdzić, czy na naszą termomodernizację możemy uzyskać dotację, która przynajmniej częściowo pomoże je sfinansować.

Przy termomodernizacji każdy dom należy traktować indywidualnie, dokładnie oceniając możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań i wybierając te, które będą najkorzystniejsze pod względem cieplnym i ekonomicznym. Największe znaczenie mają przy tym oczekiwania inwestora. Bo, to co w jednym domu będzie dobrym rozwiązaniem, w innym niekoniecznie się sprawdzi.
Każdy właściciel domu, który będzie modernizowany, powinien odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: czego oczekuję? Jaki chcę uzyskać efekt końcowy termomodernizacji domu?

Więcej o termomodernizacji domu przeczytaj na „Termomodernizacja domu – sprawdź, co powinieneś zmienić”