Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Wentylacja

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest potrzebna?

Tradycyjnym sposobem wentylacji pomieszczeń jest wentylacja grawitacyjna. Ten sposób wentylacji jest prawie niemożliwy do kontrolowania i powoduje znaczne straty ciepła, czyli wyższe koszty ogrzewania budynku.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polega na kontrolowanym usuwaniu zużytego powietrza z wnętrza budynku. Świeże powietrze (z zewnątrz) przepływa przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej (rekuperatorze), gdzie jest wstępnie ogrzewane przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania (np. salon, sypialnia).

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – główne korzyści

– prawidłowa wentylacja pomieszczeń z wymaganą intensywnością
– obniżenie stężenia CO2 w pomieszczeniach mieszkalnych poniżej 0,1%
– usuwanie nadmiaru wilgoci
– usuwanie zapachów z kuchni, łazienki i WC
– filtracja (oczyszczanie) powietrza świeżego, co jest szczególnie istotne dla alergików
– niższe koszty ogrzewania poprzez odzysk ciepła – świeże, napływające do wnętrz powietrze jest ogrzewane ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego, usuwanego z budynku
– wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że okna mogą pozostać zamknięte przez cały rok. Zwiększa to bezpieczeństwo przed groźbą włamania i zapewnia więcej spokoju mieszkańcom: hałas uliczny pozostaje na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – niższe koszty ogrzewania

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie ok. 20 kWh/m² energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w ciągu roku. W budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m² odpowiada to około 300 litrom oleju opałowego względnie 300 m³ gazu ziemnego rocznie.

Ochrona budynku

Wilgotne powietrze w pomieszczeniu wykrapla się i prowadzi do powstawania grzyba pleśniowego. W ostatnich latach ilość tego rodzaju szkód znacznie wzrosła. Inwestycja w wentylację mechaniczną jest tańsza niż usuwanie szkód budowlanych spowodowanych grzybem pleśniowym.

Popularne