Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne

Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne wykorzystują darmową energię ze słońca i zamieniają ją w użyteczne ciepło grzewcze wykorzystywane najczęściej do wspomagania przygotowywania ciepłej wody użytkowej w budynkach nowych i modernizowanych.

Dla niektórych kolektory słoneczne będą dobrą inwestycją, która każdego roku przynosić będzie coraz większe zyski. Tym większe, im droższe będą tradycyjne paliwa i energia elektryczna. Dla innych kolektory słoneczne mogą okazać się tylko zbędnym dodatkiem, który przynosi niewielkie korzyści. Może też okazać się, że zamiast kupować kolektory słoneczne warto dołożyć „parę złotych” do lepszego kotła lub pomyśleć o pompie ciepła i dzięki temu sporo zaoszczędzić, płacąc każdego roku znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie domu.

Kolektory słoneczne – dobra inwestycja?

Dla każdego „dobra inwestycja” może oznaczać coś innego. Dlatego, oprócz aspektów typowo finansowych warto także pamiętać o mniej wymiernych korzyściach wynikających z posiadania instalacji solarnej.

Kolektory słoneczne – opłacalność inwestycji

Aby ocenić opłacalność całej inwestycji, trzeba wziąć pod uwagę wydatki poniesione na zakup kompletnej instalacji solarnej, czyli wszystkie potrzebne materiały z ich montażem. Istotne będą również wydatki jakie poniesiemy na eksploatację instalacji w ciągu 20-25 lat, czyli tyle, na ile szacuje się żywotność kolektorów słonecznych.
Koszty eksploatacji to między innymi: okresowe przeglądy instalacji, wymiana płynu solarnego. W kolektorach niskiej jakości trzeba uwzględnić to, że co pewien czas będziemy musieli wymienić uszkodzone rury próżniowe, a uszkodzenie szyby kolektora płaskiego kwalifikuje go do wymiany, itd.

Skupmy się tylko na oszczędnościach jakie mogą przynieść kolektory słoneczne do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). A to zależy głównie od ilości ciepłej wody, jaką każdego dnia potrzebuje nasze gospodarstwo domowe oraz od głównego źródła ciepła i kosztów paliwa.
Im więcej ciepłej wody potrzebujemy każdego dnia, tym kolektory słoneczne są bardziej opłacalną inwestycja. Im droższego paliwa używamy do ogrzewania c.w.u., tym kolektory słoneczne przyniosą większe oszczędności.
Najwięcej zarobimy na instalacji solarnej, gdy do ogrzewania wykorzystywać będziemy olej opałowy, gaz płynny (opcja z dzierżawą zbiornika) lub energię elektryczną (grzałkę).

Kolektory słoneczne a ciepła woda użytkowa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. Viessmann

Najczęściej wstępnie przyjmuje się, że jedna osoba w ciągu doby zużywa ok. 40-50 litrów c.w.u. o temperaturze ok. 40-45°C (wartości te należy traktować jako średnie i nie dla każdego gospodarstwa domowego będą odpowiednie). Jeśli lubimy często kąpać się w wannie lub długo „cieszyć się” prysznicem, zużycie ciepłej wody może być znacznie większe od średniego-wstępnego. I może wynieść 60, 80 a nawet 120 litrów/osobę w ciągu doby. Zobaczmy jak ilość zużywanej c.w.u. i sposób jej ogrzewania wpływają na zapotrzebowanie ciepła i koszty ogrzewania. Uwzględnimy przy tym koszty ogrzewania domu i wody użytkowej, bo ilość zużywanego paliwa/energii ma wpływ na jego cenę jednostkową. Warto też zobaczyć oszczędności w ujęciu całościowym – czyli o ile zmniejszy się rachunek, np. za gaz.

Założenia:
– dom jednorodzinny o powierzchni ogrzewanej 160 m²
– 4-rech mieszkańców
– temperatura zimnej wody wodociągowej: 10°C
– wymagana temperatura ciepłej wody użytkowej: 45°C
– zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu: 14400 kWh/rok (wsp. 90 kWh/m²rok)
– zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania c.w.u. – z uwzględnieniem strat na cyrkulację, postojowych zbiornika, rur
– kolektory pokrywają 60% zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku do ogrzewania c.w.u.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zapotrzebowanie na ciepło nie uwzględnia sprawności systemu grzewczego.

Koszty ogrzewania domu i wody użytkowej, z kolektorami i bez kolektorów można porównać w tabeli poniżej:

Jak łatwo zauważyć, największe oszczędności przyniosą kolektory słoneczne w instalacji z kotłem olejowym i zasilanej gazem płynnym (LPG). Przy wymianie starego kotła olejowego na nowy kondensacyjny + kolektory, najmniej zaoszczędzimy przy małym zużyciu c.w.u. w ciągu doby (40 l/osobę) – oszczędności wyniosą ok. 1500 zł w ciągu roku. Przy zużyciu 80 l c.w.u./dobę sięgają już blisko 2400 zł.

Na szczególną uwagę tego porównania zasługują kotły zasilane gazem ziemnym:
– zastąpienie starego kotła gazowego, kotłem kondensacyjnym z kolektorami słonecznymi to w zależności od zużycia c.w.u. oszczędności: od 2100 do 3400 zł w ciągu roku
– koszty ogrzewania domu i c.w.u. kondensacyjnym kotłem na gaz ziemny z solarami są niewiele większe od kosztów ogrzewania kotłem miałowym, gdzie woda użytkowa w okresie ciepłym (w ciągu 5-ciu miesięcy w roku) ogrzewana jest grzałką elektryczną – różnica ta wynosi tylko ok. 100 zł przy zużyciu c.w.u. na poziomie 80 l/osobę; i ok. 500 zł przy 60 l/dobę
– kocioł na gaz ziemny i kolektory słoneczne – koszty ogrzewania niewiele wyższe od kotła węglowego z podajnikiem

Porównując ze sobą różne rozwiązania warto mieć na uwadze, że przedstawione koszty uwzględniają aktualne ceny paliw (lipiec 2014 r.). Paliwa każdego roku drożeją – o ok. 5%. Tak w więc, z każdym następnym rokiem oszczędności dzięki kolektorom będą coraz większe.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na swoim domu i chcielibyście poznać koszty takiej inwestycji to prosimy o wypełnienie formularza. Fachowcy naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?