Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Czy fotowoltaika w Polsce dobrze się sprzedaje?

W poprzednim artykule sprawdzaliśmy czy Polacy kupują pompy ciepła. Doskonałym uzupełnieniem tych urządzeń jest instalacja fotowoltaiczna. Zobaczmy więc, jakim zainteresowaniem inwestorów cieszy się fotowoltaika.

W samym 2016 roku powstało ponad 101 000 kW nowych mocy w fotowoltaice, z czego ok.
73 000 kW w mikroinstalacjach (o mocy do 10 kW) – czyli w zdecydowanej większości, w małych domowych instalacjach fotowoltaicznych, których łączna liczba wynosi blisko 16 000 instalacji. Oznacza to prawie 4 krotny wzrost mocy zainstalowanej w 2016 roku, w porównaniu z rokiem 2015.

 

Wykres 1. Wytwórcy energii w mikroinstalacjach.

Wykres 2. Wielkość instalacji fotowoltaicznej (moc zainstalowana), w zależności od rodzaju inwestora.

 

Z wykresu powyżej wynika, że do naszych domów najczęściej kupujemy instalacje fotowoltaiczne o mocy między 3-5 kW, rzadziej o mocy 5-10 kW. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3-5 kW w ciągu roku wyprodukuje ok. 3000 – 5000 kWh słonecznej energii elektrycznej. Co odpowiada ilości zużywanego prądu w naszych domach.

W 2016 roku najwięcej sprzedano modułów fotowoltaicznych w województwach: podkarpackim, śląskim oraz w kujawsko-pomorskim. Najmniej w województwach: lubuskim, opolskim i świętokrzyskim.

O stale rosnącym rynku i zainteresowaniu fotowltaiką, świadczyć mogą obroty na polskim rynku, które w 2016 roku wynosiły 550 mln zł.

Wykres 3. Obroty na polskim rynku fotowoltaiki.

Mimo stale rosnącego zainteresowania Polaków fotowoltaiką, nadal pozostajemy w „tyle” za innymi krajami Unii Europejskiej. Zarówno w mocy zainstalowanej w fotowoltaice, jak i w przeliczeniu mocy na mieszkańca danego kraju. Wyprzedzają nas miedzy innymi takie kraje jak: Czechy, Słowacja, Grecja, Rumunia, Bułgaria.

Wykres 4. Moc zainstalowana w fotowoltaice w krajach UE.

 

Źródło: W artykule wykorzystano materiały Instytutu Energetyki Odnawialnej (www.ieo.pl) – raport: Rynek fotowoltaiki w Polsce, Warszawa 05.2017 r.

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?