Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ Klub Ambasadora

Wymiana kotła węglowego z dofinansowaniem PONE cz. I

Demontaż starych pieców i instalacja bardziej ekologicznych i energooszczędnych kotłów gazowych Viessmann w odwiedzanych przez nas budynkach odbyła się z wykorzystaniem dotacji oferowanej w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa (PONE Kraków).
Opiekunem od strony formalnej oraz wykonawczej przeprowadzanych modernizacji instalacji grzewczych była firma Marel. W ramach swych usług oferują oni klientom zainteresowanym skorzystaniem z dotacji PONE Kraków, dopełnienie wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania dotacji, bezgotówkowe rozliczenie prac oraz montaż i późniejszy serwis nowych systemów grzewczych.

 

Naszą wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od rozmowy z panem Józefem:

Jak dowiedział się Pan o możliwości skorzystania z dofinansowania na modernizację instalacji grzewczej?

O możliwości wymiany kotła węglowego z dotacją dowiedzieliśmy się z żoną z telewizji.
Zainteresowaliśmy się tym tematem, ponieważ nasz kocioł był już dość wysłużony, zdawaliśmy też sobie sprawę że druga taka okazja może nam się nie trafić. Mam tu na myśli wymianę kotła ze wsparciem finansowym w postaci dotacji. Przyznam jednak, że początkowo decyzja nie była łatwa, ponieważ przyzwyczailiśmy się do ogrzewania domu naszym piecem węglowym – wystarczyło zasypać zasobnik opału raz na dwa dni, wynieść popiół i był spokój.

Pomijając kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska ogrzewanie domu węglem to jednak mało komfortowe rozwiązanie.

To prawda, zapas węgla trzeba zawczasu kupić i mieć gdzie magazynować. Ogrzewanie węglowe wiąże się też z koniecznością regularnego uzupełniania paliwa w kotle. Mimo, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, ostatecznie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe z kotłem firmy Viessmann i nie żałujemy tej decyzji.

Jakie kroki musiał Pan podjąć, żeby wymienić instalację grzewczą w ramach PONE Kraków?

W pierwszej kolejności złożyłem odpowiedni wniosek w Urzędzie Miasta w Krakowie. Następnie po podpisaniu aneksu firma Marel została moim pełnomocnikiem i zajęła się wszystkimi sprawami – od dopełnienia pozostałych formalności po montaż nowego kotła. Nie musiałem przejmować się dokumentacją, wyszukaniem odpowiedniego dla nas kotła gazowego i zatrudnianiem wykwalifikowanego instalatora, który zdemontuje stary piec i zainstaluje nowy.

Wysłużony kocioł węglowy czeka na obiór. Nowe wiszące urządzenie grzewcze Viessmnann jest nie tylko bardziej energooszczędne, ale również zajmuje znaczniej mniej miejsca.

 

Na czym dokładnie polegała modernizacja instalacji grzewczej w pana domu?

W ramach dotacji został wymieniony piec węglowy na nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny Vitodens 100-W 26kW 2-funkcyjny z kominem przystosowanym do kotłów gazowych. Zostały też zdemontowane podgrzewacze wody w kuchni i dwóch łazienkach. Do tych pomieszczeń doprowadzono ciepłą wodę. Wymieniono również siedem grzejników na nowe, a w pozostałych istniejących grzejnikach wymieniono zawory i zamontowano głowice termostatyczne.

Widzę, że na tym prace modernizacyjne się nie zakończyły.

Tak, to prawda. Postanowiliśmy iść o krok dalej i docieplić nasz dom. Właśnie trwają prace ociepleniowe. Zdecydowaliśmy się na nie, aby jeszcze bardziej odczuć korzyści jakie płyną z wymiany instalacji grzewczej. Liczymy na to, że energooszczędny kocioł o wysokiej sprawności i dobrze ocieplone ściany przyniosą spore oszczędności na kosztach ogrzewania domu.

 

 

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?