Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ Klub Ambasadora

Pewny system ogrzewania domu

Panie Piotrze, kiedy dom został wybudowany, jaką ma powierzchnię?

Dom wybudowaliśmy 5 lat temu. Zdecydowaliśmy się na projekt gotowy, ale oczywiście wymagał on adaptacji. Uwzględniono w nim zarówno obowiązujące warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, jak i potrzeby oraz przyzwyczajenia wszystkich domowników. Ściany zewnętrze zostały wybudowane z cegły ceramicznej max i docieplone styropianem, okna oczywiście są energooszczędne. Dom ma niewiele ponad 200 m2.

Przejdźmy teraz do sposobu ogrzewania domu. Zacznę może od kluczowego pytania, czy miejscowość, w której jesteśmy jest zgazyfikowana?

Instalacja gazowa jest, ale niestety 50 metrów od domu. Zbudowały ją kiedyś mieszczące się w miejscowości zakłady mięsne. Dzisiaj z instalacji tej korzystają jeszcze szkoła i gimnazjum. Niestety mieszkańcy nie zdecydowali się na doprowadzenie do domów gazu, dlatego postanowiłem system ogrzewania mojego domu oprzeć o pompę ciepła Vitocal 300 G.

Na jaką pompę się Pan zdecydował?

Postawiłem na sprawdzoną i pewną firmę, jaką jest Viessmann. Sercem ogrzewania domu jest gruntowa pompa ciepła. Ogrzewa ona dom, jak również zapewnia nam ciepłą wodę. Za domem znajdują się dwa odwierty, których już teraz nawet nie widać.

Widzę w salonie kominek, czy to oznacza, że potrzebujecie Państwo od czasu do czasu wspomóc pompę w ogrzaniu domu?

Absolutnie nie. Kominek bardziej spełnia rolę dekoracyjną. Przez 5 latach eksploatacji domu nie było potrzeby jego „dogrzewania” ani energią elektryczną, ani też kominkiem. Pompa ciepła spełniała sprawuje się bardzo dobrze. Ogrzewanie podłogowe, które zainstalowaliśmy w cały domu jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Zastosowaliśmy je na każdej z trzech kondygnacji naszego domu, w tym w piwnicy.

Jak wyglądał proces zakupowy, gdzie Pan szukał informacji, kto w rodzinie podejmował decyzje?

Powiem tak, najpierw przygotowywaliśmy się do tradycyjnego ogrzewania typu węgiel. Jednak żona zaczęła szukać w internecie, czytać. Szukała po prostu najlepszego rozwiązania. A że ja w życiu zawodowym mam styczność z chłodnictwem, czyli taką pompą ciepła odwróconą, to wybór padł właśnie na pompę ciepła. Zaczęliśmy więc zbierać oferty, trwały przeliczenia. Wychodziło nam, że koszty całej instalacji i montażu są duże, ale postanowiliśmy zainwestować z nadzieją, że nam się zwrócą. Zwrot zapewne będzie trochę trwał, zimy ostatnio nie są mroźne, ale i tak koszt ogrzewania razem z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej nie przekroczył 2500 zł za rok.

Ostateczna decyzja została podjęta. Pompa ciepła i nic innego. A jak Państwo znaleźli Pana Grzegorza?

Wybierając ogrzewanie domu pompą ciepła, pod uwagę braliśmy dwie firmy, w tym Viessmann. Przedstawiciele tej pierwszej mało przekonująco opowiadali nam o systemie. Natomiast pan Grzegorz, który reprezentował firmę właśnie Viessmann, był konkretny, precyzyjny. Jego argumentacja przekonała mnie.

Kiedy rozpoczął się montaż instalacji?

Dom był w surowym stanie, kiedy Pan Grzegorz rozpoczął prace. Przez 30 dni mieszkał u nas i zakładał instalację – od odwiertów po montaż instalacji podłogowej. Z podłogówką to jest taka ciekawa historia. W pierwszej wersji miała być innej firmy. Jednak zacząłem się obawiać, że jak coś nie zadziała, to jedna firma na drugą będzie zrzucała odpowiedzialność. Instalatorzy od podłogówki powiedzą, że pompa do „duszy”. Eksperci Viessmann stwierdzą, że rurek jest mało, kto panu to położył. I co wtedy? Będą zrywał kafelki. Doszliśmy więc do wniosku, żeby cały system grzewczy wykonać z produktów firmy Viessmann. Co się okazało? Projekt z Viessmanna wydłużył się o 700 metrów rurki. Po przeliczeniu okazało się, że brakowałoby rurek na całej powierzchni grzewczej. Dla nas wybór jednej firmy, która może zagwarantować kompleksowe rozwiązanie to była inwestycja w bezpieczeństwo i pewność systemu.

Kończąc, chciałem jeszcze poruszyć aspekt komfortu. Czy był ważny na etapie wyboru?

Człowiek młodszym się już nie stanie. Dlatego „bezobsługowość” systemu opartego na pompie ciepła jest tym elementem, który dla nas również się liczył. Dodatkowo komfort daje nam myśl, że zaufaliśmy fachowcom, którzy nie chodzili w obłokach, ale byli bardzo konkretni.

Pełne doradztwo projektowe i wykonanie instalacji zrealizowała firma Roboterm z Rybnika specjalizująca się w montażu gruntowych pomp ciepła. Jeżeli mieliby Państwo pytania odnośnie pomp ciepła, ich montażu, kosztów instalacji, to prosimy kierować je do pana Grzegorza Grygoruka na adres biuro@roboterm.pl bądź dzwoniąc na numer telefonu 534 534 888.

 

Redakcja kotly.pl dziękuje panu Grzegorzowi Grygorukowi, właścicielowi firmy Roboterm z Rybnika, za pomoc w realizacji wywiadu.

Popularne