Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły / Strona główna

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła – od czego zacząć?

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła z reguły wiąże się z modernizacją pomieszczenia kotłowni i zmianami hydraulicznymi instalacji centralnego ogrzewania. W pierwszej kolejności warto skontaktować się z instalatorem pomp ciepła, który zweryfikuje możliwość podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji oraz określi konieczne modyfikacje w instalacji centralnego ogrzewania, tak, aby przystosować ją do współpracy z pompą ciepła.

Warto wiedzieć

Planując modernizację kotłowni polegającą na wymianie kotła stałopalnego na pompę ciepła warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są m.in. urządzenia dedykowane modernizowanym budynkom. Są monoblokowe pompy ciepła typu powietrze/woda, które dzięki możliwości pracy z temperaturą na zasilaniu do 70°C nie wymagają przechodzenia na ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc montażu ogrzewania podłogowego czy wymiany grzejników na nowe, przystosowane do pracy z niskimi temperaturami. Takie pompy ciepła mogą współpracować z istniejącymi grzejnikami. Brak konieczności ich wymiany zapewnia nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pozwala maksymalnie zredukować koszty modernizacji.

Pompy ciepła do modernizowanej kotłowni

Urządzeniami zaprojektowanymi z myślą o modernizacji istniejących instalacji grzewczych są m.in. pompy ciepła nowej generacji Vitocal 250-A i Vitocal 252-A. Dzięki ich unikalnej konstrukcji i systemowi adaptacji Hydro AutoControl® instalator może nie tylko zainstalować takie urządzenia łatwiej i szybciej, a więc i z mniejszym kosztem, lecz także wymagają one znacznie mniej miejsca w pomieszczeniu, gdyż są gabarytowo o nawet 60% mniejsza niż podobne systemy.
Pompy ciepła do modernizacji Vitocal 250-A i Vitocal 252-A to urządzenia monoblokowe. Oznacza to, że cały układ chłodniczy takich pomp ciepła jest szczelnie zamknięty w jednej jednostce na etapie produkcji urządzenia, dzięki czemu montaż urządzenia nie wymaga ingerencji w układ chłodniczy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i przyspiesza prace montażowe, które obarczone są także mniejszym ryzykiem popełnienia błędów wykonawczych. Montaż monoblokowej pompy ciepła nie wymaga również od instalatora posiadania dodatkowych uprawnień (do pracy z instalacjami chłodniczymi). Użytkowanie powietrznej pompy ciepła typu monoblok nie wiąże się również z koniecznością wykonywania corocznych kontroli szczelności układu chłodniczego.

Pompa ciepła Vitocal 252-A to urządzenie nowej generacji, które również może współpracować z istniejącymi grzejnikami. Brak konieczności ich wymiany pozwala zredukować koszty modernizacji systemu grzewczego i skraca przebieg prac modernizacyjnych.

Skorzystaj z dotacji

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła to przedsięwzięcie, na które można dofinansować korzystając z programu wsparcia tj. Czyste Powietrze”. Decydując się na modernizację z pompą ciepła, warto więc złożyć wniosek o dotację na zakup i montaż urządzenia wraz z niezbędnym osprzętem. Aby ułatwić sobie zadanie, można skorzystać z pomocy ekspertów, którzy na zlecenie wnioskodawcy przygotowują wniosek o dofinansowanie i złożą go w jego imieniu. Więcej informacji na temat pomocy w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania dofinansowania na pompę ciepła znaleźć można na stronie: www.sklep-viessmann.pl/dofinansowanie

Tagi
modernizacja / modernizacja kotłowni / modernizacja systemu grzewczego / monoblokowa pompa ciepła / montaż pompy ciepła / pompa ciepła / pompa ciepła do modernizacji / wymiana kotła

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć