Za pomocą tylko jednego typu rur ViPEX można wykonać instalację ogrzewania podłogowego, grzejnikowego, zimnej oraz ciepłej wody użytkowej. Rury warstwowe ViPEX i jeden system montażowy to łatwiejsze projektowanie wszystkich instalacji w budynku, mniej czasochłonne przygotowanie zestawienia potrzebnych materiałów i ich zamawianie. Jeden system to również szybsze wykonywanie poszczególnych instalacji i mniej odpadów, co z kolei obniża koszty inwestycji.
Głównym elementem systemu ViPEX są rury warstwowe (dokładnie 5-cio warstwowe) z wkładką aluminiową o grubości 0,20 mm (rura 16×2 i 20×2), 0,25 mm w rurze o średnicy 26×3 oraz 0,30 mm – 32×3 mm. Rury warstwowe ViPEX wyróżnia całkowita szczelność dyfuzyjna – przenikanie tlenu = 0 oraz wysoka temperatura i ciśnienie pracy: do 95°C i do 10 bar. Dobrze przewodzą ciepło (λ=0,43 W/mK) i łatwo się je układa bo są elastyczne i nie sprężynują. Za wyborem rur ViPEX przemawia także ich cena. Podstawowa rura o średnicy 16×2 mm kosztuje tylko 3,16 zł netto/m. Ponadto wszystkie rury warstwowe i złączki objęte są 10-letnim okresem gwarancji.
Mankamentem rur z tworzywa jest ich duża rozszerzalność cieplna-liniowa. Nie dotyczy to rury ViPEX, której współczynnik rozszerzalności liniowej wynosi tylko 0,026 mm/m·K. Oznacza to, że rury warstwowe o długości 10 m, przy ich rozgrzaniu o 50°C, wydłużą się tylko o 13 mm. Czyli nieznacznie więcej od rury miedzianej i dużo mniej od innego rodzaju rur z tworzywa.
Wysoki stopień usieciowania rury ViPEX (>65%), gwarantuje długą i niezawodną eksploatację wszystkich instalacji w budynku. Gwarancję szczelności połączeń, zapewnia system gwintowanych i zaprasowywanych złączek i kształtek mosiężnych wyposażonych w dodatkowe uszczelnienie. Wszystkie komponenty systemu ViPEX mają znak ISO 9001.
Instalacja to nie tylko rury i złączki. System ViPEX oferuje wszystko co potrzeba do wykonania ogrzewania podłogowego i do komfortowego sterowania jego pracą. W jego skład wchodzi również płyta izolacyjna o grubości 30 mm wykonana ze styropianu EPS 100 (zgodnie z EN 13163), z folią i z nadrukowanym rastrem do układania rur. Dostarczana jest w formie rozkładanej kostki o wymiarach 61×54×100 cm. Po rozłożeniu kostki płyta ma powierzchnię 10 m². Można ją odpowiednio docinać na miejscu bez używania specjalnych narzędzi. Płyta EPS 100 skutecznie zapobiega stratom ciepła, tłumi odgłosy kroków i łatwo się ją układa z niewielka ilością odpadów. Współczynnik oporności cieplnej płyty wynosi 0,75 m²·K/W, a maksymalne dopuszczalne obciążenie na warstwie wyrównawczej – 20 kN/m².
Rury warstwowe do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i wody użytkowej można podłączyć do rozdzielaczy mosiężnych ViPEX. Podłączyć można od 2 do nawet 12 niezależnych obwodów (obiegów). Rozdzielacze bez problemu chowa się w szafce zabudowanej w ścianie lub natynkowej. Rozdzielacze ogrzewania podłogowego standardowo wyposażone są w przepływomierze o zakresie regulacji od 0,5 do 5 l/min, zawory odcinające z wkładkami termostatycznymi oraz sekcje odpowietrzająco-spustowe.
System ViPEX jest uniwersalnym i kompletnym systemem przeznaczony do instalacji grzewczych i wody użytkowej – ciepła i zimnej. Zapewnia wygodny i szybki montaż instalacji dzięki optymalnie dopasowanym elementom systemowym. A ich wysoka jakość gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji i długą żywotność instalacji.
Dla większego komfortu i efektywnego wykorzystania energii, ogrzewanie podłogowe wykonane przy zastosowaniu rur warstwowych i innych elementów systemu ViPEX można wyposażyć w regulację temperatury poszczególnych pomieszczeń w budynku.
Technika regulacji w systemie ViPEX została zaprojektowana specjalnie do sterowania ogrzewaniem pomieszczeń, jak również do ich chłodzeniem w letnie i upalne dni. W tym celu można wykorzystać pompę ciepła nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia wnętrz budynku – z dokładną regulacją temperatury w pomieszczeniach. Ten rodzaj ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń coraz częściej znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Warto zaznaczyć, że chłodzenie naturalne jest jednym z najtańszych sposobów na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Odpowiednio zabezpieczony i sterowany układ pozwoli na obniżenie o kilka stopni temperatury powietrza a także przyspieszy regenerację dolnego źródła w przypadku pomp ciepła typu solanka/woda.