Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – jaki kocioł wybrać?

Zarówno kocioł jednofunkcyjny jak i kocioł dwufunkcyjny służy do ogrzewania budynku (centralnego ogrzewania, potocznie: c.o.) i ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Oba urządzenia różnią się jednak sposobem ogrzewania c.w.u. i jej dostępną ilością (wydajnością).

Co warto wiedzieć o kotłach jednofunkcyjnychkoc i dwufunkcyjnych?

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa wodę, która zasila instalację grzewczą w budynku (np. grzejniki) oraz ogrzewa wodę użytkową w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym wiszącym obok kotła lub ustawionym pod kotłem.

 

kocioł jdnofunkcyjny

Podgrzewacz

kocioł jdnofunkcyjny

Kocioł z podgrzewaczem

 

Podgrzewacz jest to zbiornik na wodę użytkową wyposażony w wymiennik ciepła, najczęściej w formie wężownicy grzewczej (rysunek po lewej). „Gorąca” woda z kotła przepływa przez wężownicę i ogrzewa wodę użytkową w podgrzewaczu. Podgrzewacz o pojemności do 80 l może wisieć obok kotła, o pojemności do 150 l można ustawić pod kotłem (rysunek po prawej), a o większej pojemności będzie ustawiony obok kotła.
Zimna woda wodociągowa wpływa do podgrzewacza, w którym ogrzewana jest przez kocioł jednofunkcyjny do wymaganej temperatury. W podgrzewaczu znajduje się czujnik temperatury, dzięki któremu kocioł „wie” kiedy należy ją dogrzewać, aby była gotowa do użycia, to znaczy miała wymaganą temperaturę.
W kotłach jednofunkcyjnych wydajność, dostępna ilość c.w.u., zależy głównie od pojemności podgrzewacza.

Przykładowa instalacja z kotłem 1-funkcyjnym:

kocioł jdnofunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny również ogrzewa wodę do instalacji c.o. oraz ciepłą wodę użytkową przez znajdujący się w kotle wymiennik płytowy – jak wskazuje nazwa, pełni dwie funkcje: ogrzewanie wody do c.o. i c.w.u. realizowane są w jednym urządzeniu.
Ciepła woda użytkowa ogrzewana jest w kotle dwufunkcyjnym w sposób przepływowy, to znaczy w momencie jej poboru – po odkręceniu kranu zimna woda wodociągowa przepływa przez wymiennik gdzie jest ogrzewana do wymaganej temperatury, a następnie płynie do kranów.
W kotłach dwufunkcyjnych wydajność, dostępna ilość c.w.u., zależy od mocy grzewczej kotła. W małych domach lub mieszkaniach zapotrzebowanie na ciepło do ich ogrzewania może wynieść 7 kW. Ze względu na komfort c.w.u. konieczne może być zastosowanie kotła o mocy do 20 czy 24 kW.

Przykładowa instalacja z kotłem 2-funkcyjnym:

kocioł dwufunkcyjny

Kocioł z zasobnikiem

Dodatkową grupę kotłów, ze względu na sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej są kotły z wbudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u. lub podgrzewaczem pojemnościowym.

Zasobnik c.w.u.

Kocioł z wbudowanym zasobnikiem

 

Zasobnik (po lewej), w odróżnieniu od podgrzewacza nie ma wymiennika ciepła. Woda użytkowa ogrzewana jest przez zewnętrzny wymiennik płytowy, który znajduje się w kotle i magazynowana w zasobniku. W jednym urządzeniu znajduje się kocioł grzewczy i zasobnik (podgrzewacz).

Czasem kotły tego rodzaju nazywane są dwufunkcyjnymi ze względu na to że jedno urządzenie ogrzewa budynek i dostarcza ciepłą wodę użytkową. Jednak, nie jest to właściwe bo kotły te pracują jak jednofunkcyjne, mimo że wszystkie urządzenia: kocioł, zasobnik/podgrzewacz zostały zabudowane w jednym urządzeniu.

Przykładowa instalacja z kotłem wyposażonym w zasobnik warstwowy:

kocioł z zasobnikiem

W kotłach z wbudowanym zasobnikiem warstwowym dostępna ilość c.w.u. zależy od mocy grzewczej kotła i pojemności zasobnika. Natomiast, jeśli w kotle wbudowany jest podgrzewacz pojemnościowy wyposażony w wężownicę grzewczą to wydajność c.w.u. zależy głównie od pojemności podgrzewacza (jak w przypadku kotów jednofunkcyjnych).

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Zakładając że każdy z kotłów gazowych będzie miał odpowiednią moc na potrzeby ogrzewania domu, pozostaje jeszcze uwzględnić jego wydajność c.w.u., cyrkulację wody użytkowej itp.
Kocioł dwufunkcyjny przepływowy stosuje się najczęściej w mieszkaniach i małych domach jednorodzinnych z jedną łazienką, gdzie punkty poboru c.w.u. nie są zbytnio oddalone od kotła.
W domach z dwiema łazienkami stosuje się przeważnie kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem o odpowiedniej pojemności lub kocioł wiszący i stojący z zabudowanym zasobnikiem c.w.u.

Wstępny wybór kotła gazowego ze względu na sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej:

„ + ” – zalecane
„ o ” – zalecane warunkowo
„ – ” – niezalecane

Budujesz lub modernizujesz dom?  Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o kocioł kondensacyjny lub inne produkty marki Viessmann. Wypełnij formularz a specjaliści naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. Tagi
cwu / jaki kocioł / kocioł / kocioł dwufunkcyjny / kocioł gazowy / kocioł jednofunkcyjny / kocioł z zasobnikiem / ogrzewania ciepłej wody użytkowej / ogrzewanie / podgrzewacz

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane