Egzema u dzieci to dość częsta i uciążliwa dolegliwość. Można ją złagodzić m.in. zapewniając dziecku kąpiel w odpowiedniej wodzie.
Egzema jest stanem zapalnym skóry powstającym na skutek spożycia alergenu lub kontaktu z substancją uczulającą. Najpowszechniejszy rodzaj egzemy to atopowe zapalenie skóry. Skóra chorego staje się przesuszona, podrażniona i bardzo wrażliwa. Egzema u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, pojawia się najczęściej jako wyprysk na policzkach i w okolicach ust. U starszych dzieci występuje na wgłębieniach łokci, pod kolanami, na torsie, wierzchu stóp i dłoni oraz szyi. Zmiany są swędzące i drażniące dla dziecka. Po wygojeniu skóry, często jest ona nadal sucha i bardzo swędząca, a stan zapalny szybko nawraca.
Przyczyny występowania egzemy u dzieci są trudne do określenia, m.in. z uwagi na trudność w wykonaniu dokładnych testów u najmłodszych. Wiadomo natomiast, że rozwojowi stanu zapalnego sprzyja… twarda woda.
O tym, że twarda woda może mieć negatywny wpływ na kondycję naszej skóry, wiadomo od dawna. Wiedzą o tym dobrze użytkownicy takiej wody, którzy po każdej kąpieli odczuwają nadmierne przesuszenie skóry, napięcie i szorstkość w dotyku, którą mogą zniwelować jedynie kosmetyki silnie nawilżające.
Badania wykazały również, że egzema u dzieci może być powodowana m.in. poprzez kąpiel w twardej wodzie. Naukowcy z King’s College London i University of Sheffield dowiedli, że woda z wysoką zawartością jonów wapnia i magnezu, uszkadza barierę ochronną skóry, podrażnia ją i przyczynia się do wystąpienia egzemy, niezależnie od wieku. Ponadto u osób z wrodzoną skłonnością do egzemy, kontakt z twardą wodą potęguje przykre dolegliwości.
Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim twarda woda, a więc zawierająca duże ilości jonów wapnia i magnezu, ma wysoką zasadowość. pH skóry jest zaś kwaśne. Poprzez kontakt skóry z twardą wodą, jej pH może ulec podwyższeniu w kierunku zasadowego, co z kolei zaburza naturalne ochronne funkcje skóry. Skóra u małych dzieci jest natomiast bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Może nie stanowić wówczas wystarczającej bariery dla wielu chorobotwórczych bakterii. Ponadto w twardej wodzie nie rozpuszczają się dobrze stosowane podczas kąpieli środki myjące. W efekcie pozostają one na skórze, powodując dodatkowo jej podrażnienia.
Według badań opublikowanych we wrześniu 2017 r. w Journal of Investigate Dermatology zmiękczenie wody twardej może złagodzić negatywne skutki jej oddziaływania na skórę skłonną do podrażnień. Zastosowanie zmiękczacza wody, czyli automatycznego urządzenia do usuwania z niej kationów wapnia i magnezu, skutkuje zmniejszeniem szkodliwego działania środków powierzchniowo-czynnych. W wodzie zmiękczonej łatwiej też rozpuszczają się i spłukują preparaty myjące, nie powodując tym samym podrażnień. Miękka woda nie podnosi też pH skóry i nie przesusza jej tak, jak woda twarda. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia i rozwoju egzemy u dzieci oraz dorosłych.