Niestety w domach budowanych kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, utrzymanie komfortu cieplnego może się wiązać z bardzo dużym zużyciem paliwa oraz bardzo dużymi kosztami za ogrzewanie. Jest to niekorzystna sytuacja. Jedynym sposobem jej poprawy jest termomodernizacja domu.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę izolacyjności termicznej domu i bardziej efektywne wykorzystanie energii grzewczej. Aby to osiągnąć, należy przeprowadzić zmiany, które ograniczą ucieczkę ciepła z wnętrza domu, i efekcie zmniejszą zapotrzebowanie na energię cieplną. W ramach termomodernizacji najczęściej przeprowadza się: ocieplenie ścian zewnętrznych i fundamentów, wymianę i renowację stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą, ocieplenie połaci dachu lub stropodachu. Termomodernizacja domu dotyczy również instalacji wewnętrznych. W jej zakres może wchodzić np. wymiana nieefektywnego źródła ciepła lub całej instalacji grzewczej oraz włączeniu w instalację grzewczą urządzeń wykorzystujących energię cieplną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Modernizując dom możemy zamontować więc pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na biomasę. Pompy ciepła służą zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody użytkowej czystą i darmową energia gruntu, wody czy powietrza, zastępując lub znacznie odciążając pracę urządzenia grzewczego zasilanego tradycyjnym paliwem. Kolektory słoneczne umożliwiają ogrzewanie wody użytkowej bezpłatną, odnawialną energią promieniowania słonecznego, kotły na biomasę zmniejszają emisję CO2 do atmosfery oraz obniżają koszty ogrzewania dzięki wykorzystaniu niedrogiej biomasy.
Termomodernizacja to także:
Oczywiście zakres prac przeprowadzonych w ramach termomodernizacji zależy od potrzeb i możliwości finansowych inwestora – może być ona przedsięwzięciem kompleksowym lub obejmować tylko wybrane elementy. Najlepiej jak termomodernizacja będzie przeprowadzona w sposób kompleksowy, wtedy przyniesie od razu widoczne i wymierne korzyści. Jednak jest to dość duży wydatek i większość inwestorów decyduje się przeważnie na przeprowadzanie jej etapami – ich kolejność nie może być przypadkowa.
Kolejność wykonywanych w prac w ramach termomodernizacji: