Co powinniśmy zrobić i co sprawdzić przed zbliżającym się okresem grzewczym?
Niektórzy właściciele domów już przestawili pracę swoich kotłów z trybu letniego na zimowy, a inni zrobią to najprawdopodobniej za kilka lub kilkanaście dni. Łatwo to wykonać, bo wystarczy na regulatorze kotła włączyć funkcję ogrzewania pomieszczeń. Włączamy więc i… wszystko powinno działać jak należy. Już możemy cieszyć się z ciepłego domu.
Żeby jednak tak zostało do wiosny, powinniśmy sprawdzić parę rzeczy w instalacji i poświęcić jej trochę czasu. Czyli, powinniśmy zaprosić serwisanta przed rozpoczęciem ogrzewania lub zaraz na jego początku. Sami również możemy wykonać pewne czynności, które zapewnią komfortowe ciepło w zimne dni.
Niezależnie od rodzaju kotła jakim ogrzewamy dom, zakres czynności podczas przeglądu będzie podobny – z małymi różnicami w zależności od rodzaju stosowanego paliwa.
Niemal w każdym kotle należy sprawdzić i/lub wykonać:
– wentylator spalin lub powietrza – czy nie jest zabrudzony i czy nie uległ już zatarciu,
– pompę obiegową, czy nie jest nadmiernie zużyta
– zawory odcinające – czy nie ciekną
– zawory przełączające i mieszające – czy nie są nadmiernie zużyte,
– zawory bezpieczeństwa – sprawdzenie prawidłowego ich działania,
– przeponowe naczynie wzbiorcze – sprawdzenie jego szczelności i ciśnienia w przestrzeni gazowej,
– filtry siatkowe – sprawdzamy czy są drożne,
– czujniki wypływu spalin w kotłach z otwartą komorą spalania – sprawdzamy ich stan i działanie
– czyszczenie powierzchni wymiany ciepła spaliny-woda w kotle,
– regulacja spalania – czyli, sprawdzamy czy do kotła trafia odpowiednia ilość powietrza żeby całe paliwo zostało spalone – serwisant sprawdza i ustawia odpowiednie proporcje powietrza do ilości spalanego gazu czy oleju,
– analiza spalin – mierząc skład spalin serwisant ocenia czy kocioł pracuje właściwie i z jaką sprawnością.
Zanieczyszczenia w kotle kondensacyjnym, po roku pracy.
Sprawdzenia wymaga również instalacja doprowadzająca paliwo do kotła:
– dla kotła gazowego: sprawdzamy drożność i szczelność armatury gazowej; sprawdzenie i czyszczenie palnika gazowego,
– dla kotła olejowego: sprawdzamy pompę oleju opałowego, która doprowadza paliwo do palinka kotła; co roku powinniśmy wymienić dyszę palnikową i filtr oleju (zalecenia producenta kotła),
– kocio na paliwo stałe – zgodnie z zaleceniami producenta danego kotła.
Aby zapewnić właściwą i bezpieczną dla mieszkańców pracę kotła musimy pamiętać o instalacji odprowadzającej spaliny i doprowadzania powietrza. Podstawową sprawą jest ocena drożności i czystości układu odprowadzenia spalin i doprowadzania powietrza do kotła, lub do pomieszczenia z którego kocioł pobiera powietrze do spalania. Komin powinien być czyszczony przynajmniej raz w roku, a w przypadku kotłów na paliwo stałe – 2 razy. Kratki nawiewu powietrza nie powinny być zamykane ani zasłaniane, itd.
Kontrola pracy kotła za pomocą analizatora spalin.
Każde pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł grzewczy, niezależnie od rodzaju paliwa, musi być wyposażone w tzw. wentylację wywiewną – kratka pod sufitem. Powinniśmy zadbać, aby kratka i kanał wentylacji wywiewnej był drożny. Po co ? Bo może to mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Przykładowo, nieszczelna instalacja gazowa – wyciekający gaz będzie mógł „uciec” z pomieszczenia kotłowni na zewnątrz budynku; jeśli spaliny przedostaną się do pomieszczenia, również będą miały szansę „uciec” na zewnątrz domu.
Każdy użytkownik instalacji centralnego ogrzewania powinien sam kontrolować jego pracę, np. czy nie ma wycieków, czy instalacja dostarcza tyle ciepła ile powinna. Na manometrze kontrolujemy ciśnienie wody w instalacji – manometr powinien znajdować się w kotłowni. Jeśli ciśnienie znacznie spadnie poniżej „normalnego”, może to świadczyć o nieszczelnościach i wycieku wody z instalacji, lub np. o uszkodzeniu przeponowego naczynia zbiorczego.
Powietrze w instalacji znacznie ogranicza ilość ciepła oddawanego przez grzejniki do pomieszczenia. Jeśli zauważymy, że w danym pomieszczeniu jest za zimno, powinniśmy sprawdzić czy grzejnik nie jest zapowietrzony. Dotykając górnej części grzejnika zauważymy, że z jednej strony będzie wyraźnie cieplejszy niż na drugim jego końcu.
Odpowietrzenie grzejnika jest bardzo łatwe. Wystarczy śrubokręt lub specjalny kluczyk, za pomocą którego odkręcimy odpowietrznik – usłyszymy szum powietrza wylatującego z grzejnika. Jak wylatywać będzie tylko woda, oznacza to że grzejnik został odpowietrzony i można zakręcić odpowietrznik.
Co jakiś czas warto również czyścic grzejnik w środku. Bo w ciągu paru lat może się tam zebrać całkiem sporo kurzu.
W artykule ujęto tylko niektóre czynności, które powinny zostać przeprowadzone podczas corocznego przeglądu urządzeń grzewczych i instalacji.
Niezależnie czy ogrzewamy dom kotłem na paliwo stałe, gazowym, olejowym lub pompą ciepła, powinniśmy regularnie kontrolować urządzenia i instalacje. Podobnie jak to robimy z samochodem, no i jak to powinniśmy robić z lodówką, pralką czy zmywarką. Żeby działały właściwie i żebyśmy nie płacili więcej za ogrzewania niż powinniśmy.