Podobnie jak w latach wcześniejszych, również w 2018 roku nadal dominują moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne. Chociaż, udział w sprzedaży modułów monokrystalicznych wzrósł z 32% w 2017 r, do 39% w 2018 r.
Niemal jedna trzecia modułów fotowoltaicznych sprzedawanych w Polsce w 2018 r. importowana była z Chin. Bezpośrednio od polskich producentów pochodziło ok. 25% sprzedanych modułów. Znaczny udział w rynku miały również moduły PV importowane z Korei Południowej oraz z Niemiec, coraz mniej z Włoch oraz z Wietnamu.
Największy dział w koszcie wykonania instalacji PV mają moduły fotowoltaiczne. W zależności od mocy instalacji, mogą wynosić od ok. 35% dla instalacji o mocy ok. 3 kWp, do 45% a nawet 60% w instalacji o mocy rzędu 10 kWp.
Instalacje fotowoltaiczne buduje się na przynajmniej 20-25 lat, a nawet dłużej. I przez cały okres pracy powinny gwarantować wysoką skuteczność produkcji energii elektrycznej ze słońca. Tym bardziej zyskuje na znaczeniu wybór modułów PV odpowiedniej jakości. Klasa i jakość modułu nie powinna być całkowicie utożsamiana z krajem jego pochodzenia. Na rynku spotkamy moduły PV produkowane w Chinach, o słabej jak i wysokiej jakości.
Niektóre polskie firmy kupują ogniwa PV poza granicami kraju i składają je w gotowy do sprzedaży produkt – w moduł PV. Można zastanawiać się, czy taki moduł produkowany jest np. w Chinach, czy jest polskiej produkcji ? Bo głównym elementem modułu PV są ogniwa, które produkują prąd ze słońca. Ciekawe ilu inwestorów tak naprawdę wie, skąd pochodzą moduły które kupili…
Planując inwestycję w fotowoltaikę i chcąc uniknąć „wpadki”, możemy poszukać „pewnych” rozwiązań i producentów. Możemy skupić się na tzw. renomowanych markach, które oferują produkty wysokiej jakości, chociaż nieco droższy od najtańszych na rynku. Czasami ta różnica jest minimalna.
W artykule wykorzystano materiały i informacje opublikowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej (www.ieo.pl), w raporcie: Rynek fotowoltaiczny w Polsce, czerwiec 2019.